Společnost Westinghouse Electric podepsala smlouvu s ukrajinským národním provozovatelem jaderných elektráren o dodávkách kontrolních přístrojových systémů do jaderné elektrárny v Záporoží. Smlouva je součástí dlouhodobého programu, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti jaderných zařízení.

Dle smlouvy, kterou nedávno podepsaly společnosti Westinghouse a Energoatom, budou dodána nová zařízení do bloků 3, 4, 5 a 6 JE Záporoží. Projekt je součástí programu zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren na Ukrajině, který probíhá v rámci úvěrových smluv s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Euratomem.

Bloky 1 a 2 již modernizací prošly v letech 2015 a 2016. Nový projekt má být zahájen okamžitě, přičemž dodávka prvních zařízení pro 4. blok JE má být spuštěna začátkem příštího roku. Jako poslední by měl být modernizován blok č. 6 a poslední systém má být do elektrárny dodán roku 2021.

Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom
Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom

Westinghouse dodá monitorovací zařízení

Westinghouse dle smlouvy dodá systémy pro sledování havárií a jejich následků, stejně jako i zařízení pro monitoring koncentrace vodíku. Smlouva zahrnuje kromě samotných zařízení i přidružené vybavení a dozor nad montáží, školení a záruky na produkty a služby. Společnost Westinghouse bude na projektu spolupracovat i s vybranými ukrajinskými společnostmi. Jednou z uvedených společností byla například firma Westron.

„Projekt potvrzuje společnost Westinghouse jako specializovaného poskytovatele automatizace pro ukrajinský jaderný trh a odráží vysokou důvěru společnosti Energoatom v poskytovaná řešení na vysoké úrovni.“

Aziz Dag, viceprezident Westinghouse pro severní Evropu

V roce 2011 byl na Ukrajině zahájen program, jehož cílem je sladit ukrajinské provozní standardy s mezinárodními normami a předpisy. Evropská banka pro obnovu a rozvoj schválila Ukrajině v roce 2013 půjčku ve výši 300 milionů € (7,8 mld. Kč při současném kurzu) na tento projekt a podobnou sumu půjčil i Euratom. Původně plánované dokončení v roce 2017 bylo nakonec přehodnoceno na rok 2020. Důvodem byla změna vládního postoje po volbách v roce 2014, kdy ukrajinská vláda odložila vstup dohod v platnost.

Energetický komplex

Ukrajinský energetický komplex v Záporoží, někdy označovaný jako Energodar (podle města vybudovaného spolu s elektrárnami), se skládá z celé řady elektráren různých typů. V blízkosti se nachází největší vodní elektrárna na řece Dněpr (DněproGES) a zdejší jaderná elektrárna dokonce nese evropské prvenství v největším instalovaném výkonu. Nachází se zde 6 reaktorů typu V-320 VVER (stejný typ jako v Temelíně), každý o instalovaném výkonu 950 MWe. První reaktor zahájil komerční provoz v roce 1985 a poslední, šestý, v roce 1995.

O jaderné elektrárně se hovořilo v nedávné historii v souvislosti s boji na východě Ukrajiny. Jaderná elektrárna totiž leží přibližně 200 km od města Doněck, ovládaného proruskými separatisty, což vyvolalo otázky nad možným ohrožením jaderné bezpečnosti v případě útoku na elektrárnu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *