Domů
Emise CO2
UBS: Ceny povolenek by v příštím roce mohly překročit 30 EUR/t CO2
Zdroj: Pexels

UBS: Ceny povolenek by v příštím roce mohly překročit 30 EUR/t CO2

Ceny emisních povolenek by mohly v příštím roce podle největší švýcarské banky UBS překročit hranici 30 EUR/t CO2. Růst ceny emisních povolenek by nicméně měl být založen spíše na psychologii než na fundamentech. 

„Celkově se domníváme, že systém pro obchodování s emisními povolenkami stále není strukturálně pevný a že obchodování probíhá často na základě psychologických podnětů,“ uvedl analytik Sam Arie ze společnosti UBS s tím, že nejdůležitějším podnětem může být cena, která bude podle účastníků trhu v budoucnu přijatelná pro politiky.

Zahraniční server Montel uvedl, že zatímco nedávno se jevila jako přijatelná cena 30 EUR/t CO2, rostoucí obavy o změnu klimatu mohou tuto hodnotu posunout až k 40 EUR/t CO2. To může vytvořit tlak na růst ceny povolenek v roce 2020.

V roce 2019 se ceny emisních povolenek pohybovaly až na březnový propad v rozmezí 20 až 30 EUR/t C02, což je nižší rozmezí, než které předpovídala po prudkém růstu cen v loňském roce banka UBS, která očekávala obchodování mezi 25 až 35 EUR/t CO2.

Banka přisuzuje nižší ceny povolenek zejména nízkým cenám zemního plynu, které vedou k přechodu z uhlí na zemní plyn, a dále nejistotě kolem osudu britských emisních povolenek v souvislosti s Brexitem.

Aktuálně se cena futures kontraktu na emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2019 pohybuje lehce pod 25 EUR/t CO2.

Vývoj ceny futures kontraktu na emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2019 za poslední rok. Zdroj: ICE

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.