Domů
Emise CO2
UBS: Ceny povolenek by v příštím roce mohly překročit 30 EUR/t CO2
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

UBS: Ceny povolenek by v příštím roce mohly překročit 30 EUR/t CO2

Emise CO2
Bez komentáře
6. prosinec 2019, 10:14
Jan Budín

Ceny emisních povolenek by mohly v příštím roce podle největší švýcarské banky UBS překročit hranici 30 EUR/t CO2. Růst ceny emisních povolenek by nicméně měl být založen spíše na psychologii než na fundamentech. 

„Celkově se domníváme, že systém pro obchodování s emisními povolenkami stále není strukturálně pevný a že obchodování probíhá často na základě psychologických podnětů,“ uvedl analytik Sam Arie ze společnosti UBS s tím, že nejdůležitějším podnětem může být cena, která bude podle účastníků trhu v budoucnu přijatelná pro politiky.

Zahraniční server Montel uvedl, že zatímco nedávno se jevila jako přijatelná cena 30 EUR/t CO2, rostoucí obavy o změnu klimatu mohou tuto hodnotu posunout až k 40 EUR/t CO2. To může vytvořit tlak na růst ceny povolenek v roce 2020.

V roce 2019 se ceny emisních povolenek pohybovaly až na březnový propad v rozmezí 20 až 30 EUR/t C02, což je nižší rozmezí, než které předpovídala po prudkém růstu cen v loňském roce banka UBS, která očekávala obchodování mezi 25 až 35 EUR/t CO2.

Banka přisuzuje nižší ceny povolenek zejména nízkým cenám zemního plynu, které vedou k přechodu z uhlí na zemní plyn, a dále nejistotě kolem osudu britských emisních povolenek v souvislosti s Brexitem.

Aktuálně se cena futures kontraktu na emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2019 pohybuje lehce pod 25 EUR/t CO2.

Vývoj ceny futures kontraktu na emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2019 za poslední rok. Zdroj: ICE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se