Domů
Komoditní trhy
Cena černého uhlí přesáhla 100 USD/t, roste i cena zemního plynu a povolenek
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Cena černého uhlí přesáhla 100 USD/t, roste i cena zemního plynu a povolenek

Cena uhelného kontraktu na příští měsíc připsala na evropském trhu od počátku tohoto měsíce přes 10 % a v tomto týdnu překonala, poprvé od roku 2018, hranici 100 USD/t. Roste i cena zemního plynuemisních povolenek.

Cena černouhelného energetického kontraktu API2 na příští měsíc se aktuálně pohybuje na burze ICE lehce nad 107 USD/t v důsledku obav o nabídku a silné poptávky v tichomořské oblasti. Ještě v listopadu loňského roku se cena uhelného kontraktu pohybovala pod 60 USD/t.

Podle zdrojů zahraničního serveru Montel stojí za růstem ceny uhlí silná poptávka z Číny a Tchaj-wanu a rovněž limitovaná nabídka, především pak v případě Ruska a Kolumbie.

„Rusko má problémy, takže dostupnost není dobrá,“ uvedl zdroj blízký jednomu ruskému dodavateli. „Chtěli bychom uzavřít více obchodů za nynější ceny, ale úzká místa v železniční přepravě [mezi ruskými uhelnými doly a přístavy] jsou problémem.“

Zrušení železniční blokády, která ochromila export z klíčového kolumbijského uhelného komplexu Cerrejon na přibližně měsíc, snížilo do určité míry obavy o uhelnou nabídku. Přesto však nějakou dobu potrvá, než se naložená plavidla dostanou do místa určení, což bude mít vliv na spotové ceny uhlí v příštích několika týdnech, resp. na index DES ARA, tedy trhu s fyzickým vypořádáním.

Zemní plyn a emisní povolenky

Cena zemního plynu pro nizozemský obchodní bod TTF s dodávkou v příštím měsíci vzrostla na 28,3 EUR/MWh v důsledku přepravních omezení, předpovědi teplého počasí, které zvedá poptávku po chlazení, nižší výrobě obnovitelných zdrojů energie a konkurence z pohledu poptávky po plynu v Asii.

Predikce dodávek zemního plynu z evropských LNG terminálů na následující dva týdny se pohybuje okolo 0,6 TWh/den, přičemž v květnu se hodnota pohybovala většinou nad 1 TWh/den.

„Zdá se, že většina signálů dnes směřuje nahoru,“ uvedla ve středu analytička Refinitivu Ingvild Sörhusová. „Trh s plynem, který je v býčím trendu a kde je těsný poměr mezi nabídkou a poptávkou, by mohl favorizovat větší využití uhelných zdrojů s vyšším emisním zatížením před paroplynovými elektrárnami.“

Podle Sörhusové pak může cena emisní povolenky pod vlivem nynějších fundamentů, např. menší výroby větrných elektráren v Německu vedoucí k  vyšší výrobě elektráren na fosilní paliva, atakovat svá historická maxima z května letošního roku, přičemž v tomto týdnu by se mohla povolenka přiblížit k 55 EUR/t.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Zbyněk Poisl
12. červen 2021, 09:36

Bylo by vhodné dodat, že se tak děje pouze díky administrativním opatřením a naprosto absurddní energetické politice. Lidstvo na to těžce doplatí a nebude to trvat příliš dlouho! Doufám jen, že už se toho nedožiju. Chudáci naše děti a naše vnoučata.

Marek Kuchejda
12. červen 2021, 14:31

Nevím jak dlouho plánujete žít, ale první velké problémy se už objeví tuto zimu. V Německu možná vyhrají zelení a pak už bude zbývat cca dva až tři roky na pohřbení evropského průmyslu. Bohatá a vyspělá civilizace potřebuje velké množství levné energie. My bohužel z toho nebudeme mít ani jedno. Bude obrovský nedostatek energie, která bude oproti dnešku velice drahá. Prohloubí se sociální problémy, k tomu si připočte astronomické vládní dluhy, budoucí nezaměstnanost a jako třešničku si dejte migraci. Ano naše děti to budou mít těžké. Možná to někdo osvícený vezme pevně do rukou a prosadí opět racionalitu, spíše to ale vidím na mohutný úpadek Evropy ve všech oblastech.

Carlos
12. červen 2021, 17:49

Mno a co jste udělal aby to nenastalo?

Víte ono je jednoduché si stěžovat na zelené a nevím koho, jenomže k tomu že se dostávají k moci něco vedlo, nějaký proces na který měli a mají vliv všichni jak tu sedíme. Byla tu nějaká sada problémů které existovaly, někdo je vzal, možná zveličil, možná ne, a na slibu jejich řešení postavil politiku. Alternativa k tomu nevznikla, za celou dobu. Kolik to je 20-30 let co je ekologie ve světě téma? Za celou dobu se to více méně jenom zlehčovalo, že to problém není a problémy se zhoršovaly postupně. Až do bodu kdy se díky tomu k moci dostávají až extrémní jedinci.

Reálně tu třeba je problém s bydlením, a je tu deset let, starší generace to nepálilo, domy měly, navíc se jim zhodnocovaly rychleji než inflace, daně se ale počítaly z původní ceny, a ještě rostly nájmy, když to pronajímali, co by řešili nevýstavbu? Takže místo toho aby se kolem velkých měst stavělo podle staronových vzorů (tedy spíše smíšené čtvrtě než suburby a "stroads" do centra, nebo Cobrusierovské depressolandie), tak se stavělo málo a nebo vůbec. Vzala si ten problém za svůj levice a o deset let později Berlínem pochodují zástupy požadující znárodnění a k tomu se přidá požadavek na nestavění rodinných domů (byť to může být efektivnější než sídliště co do hustoty a lepší co do užitné plochy k bydlení) a další co jdou přímo proti zajištění bydlení, ale budiž.

Pokud problémy které se objevují, neřešíte, tak se dřív nebo později objeví někdo kdo jejich řešení slíbí, dostane se s tím slibem k moci a zbytek toho nemusí být pěkný. Pokud by se ty problémy řešily už dávno, tak to tak daleko zajít nemuselo a Vy byste nemusel mít strach.

Dále se dopouštíte takového menšího zjednodušení s velkými důsledky, objem energie, který je pro civilizaci podstatný je objem té užitečné, tedy té co něčím pohybuje, něco koná, ne celkový.

Lraken Vodovy
14. červen 2021, 05:31

Kde berete ty formace ze se nestavi byty a ze nejsou?!?! To je LeZ jako VEZ.

Bytu je prebytek, jen se s nima smeli.

Klidne dojedte do Brna ukazu vam v prosinci cele ulice novych bytu kde v peti vchodech a ctyrech patrech v 17:00 sviti 2, slovy dve okna. To lidi setri, ze nesviti?! Prdlajs. Smelinari nakoupili byty, nikomu je nepronajimaji a cekaji na zvyseni ceny.

A ty ekožvásty?!?! Žádný ekoproblém není. Co není ekonomické je šit. Elektromobilita se neuplatni bez dotaci, stejne tak fotovoltaika ci tepelna cerpadla. Evropa ma ekologii v poradku.

To jen blbi mladi nenavidi stavajici dospele a jejich standard. Proto voli Piraty a jim podobne. A pritom bydli u maminky, litaji po svete letadlem, jako ta jeji Greticka. Rozvrati evropskou civilizaci. Meli bychom zborit vsechny elektrarny, tovarny, nemocnice, silnice - kdyz na ty stare tak nadavaji, at si ti mladi vybuduji vse znovu. Od nuly - at zazijou bidu se zachody na hnojisti se svicenim svickou.

Ondra
12. červen 2021, 19:08

Slušný - asi to uhli nebude tak mrtvý jak tady před nějakou dobou tvrdili v diskuzi některý místni "odbornici".

Nefi
13. červen 2021, 09:12

Čína určuje světovou cenu černého uhlí a současně vede obchodní spor s Austrálií, proto ta omezená nabídka. Evropa je v tomto už nedůležitá. Polské těžební společnosti mají ztráty i při těchto cenách. Čína plánuje peak coal někdy 2025. Poté nastane pokles, jehož rychlost bude záviset na fungování jejího vlastního systému emisních povolenek. Plánují spalovat uhlí ještě několik desetiletí. Těžba uhlí v EU (hnědého i černého) klesla meziročně 20/19 o 21%, když 19/18 klesla o 15%. Nyní je cca 300 mil. tun. Poláci zakázali import uhlí, aby podpořili domácí těžbu (polské uhlí je příliš drahé). Vzhledem k polské spotřebě cca 100 mil. tun jen pro energetiku, to znamená zaplatit cca 5 mld. EUR ročně za emisní povolenky.

Michal
14. červen 2021, 10:01

Tak Evropa si může nalhávat něco o bezemisnosti, jako by snad čína neexistovala ikdyž už její emise přerostly celý zbytek světa a je úplně jedno co evropa udělá, vliv bude nulový. A to miliardová indie už taky uhlí rozjíždí, afrika ještě nezačala. Příštích 100let uhlí bude bez kokurence, pokud ho nenahradí fůze.

OZE je jen oprovský předražený tunel devastující přírodu.

Milan
15. červen 2021, 14:23

Čeká nás energetická krize silnější než v 70. letech. Nakupte si svetry dokud jsou tak levné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se