Domů
Ropa
Trump: Americkou energii vyvezeme do celého světa

Trump: Americkou energii vyvezeme do celého světa

Ropa
Bez komentáře
30. červen 2017, 09:56
ČTK

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vyzvedl dominantní postavení Spojených států v globální energetice a „zlatou éru“ amerického obchodu energiemi podpořil výzvou ke zvýšení vývozu zemního plynu, uhlí a ropy.

„Dnes jsme tady, abychom zahájili novou americkou energetickou politiku,“ řekl Trump podle agentury Reuters na ministerstvu energetiky.

„Americkou energii vyvezeme do celého světa,“ dodal.

Zatímco podle řady Trumpových oponentů plán země opustit pařížskou dohodu o klimatu ohrozí mezinárodní vztahy USA, ministr energetiky Rick Perry prohlásil, že energetický vývoz vazby USA s jejich spojenci posílí.

„Spojené státy si udělají víc přátel tím, že jim budou dodávat energii a umožní jim vymanit se z pozice rukojmích některých zemí, zejména Ruska,“ řekl Perry na shromáždění uspořádaném na ministerstvu energetiky.

V rámci politiky „energetické dominance“ Trump hodlá dát nový impuls vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) na trhy východní Evropy a Asie, s nímž začala administrativa Baracka Obamy. USA nyní také nabídnou dodávky uhlí Ukrajině, jejíž energetický trh poznamenává snížení dodávek ruského zemního plynu.

Ilustrační foto

Plánují vyvážet uhlí i do dalších států a zvažují zrušení restrikcí na úvěrování uhelných projektů v zahraničí. Po letech poklesu se Trump zasadil o zvýšení těžby uhlí, za letošních prvních pět měsíců vzrostla o 19 procent.

Export LNG hodlá Trump podpořit příští týden ve Varšavě, kde se setká s představiteli střední a východní Evropy, tedy regionu závislém na energetických dodávkách z Ruska. Jednání nejvyspělejších zemí světa G20 pak využije k setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bude to jejich první schůzka.

Po desetiletích, kdy Spojené státy byly předním světových dovozcem zemního plynu, se nejpozději v příštím roce země stane čistým vývozcem zemního plynu díky těžbě z břidlic. Ve vývozu LNG se USA postaví konkurenci Austrálie, Kataru a Ruska. Trumpova administrativa dále plánuje zrušit Obamovy restrikce a zvýšit těžbu ropy v Atlantském a Severním ledovém oceánu.

Ilustrační foto

Těžba ropy a zemního plynu je v posledních letech na vzestupu, stejně jako export, a Trump slíbil produkci dále zvyšovat. Prohlásil, že jeho iniciativa přinese energetickému sektoru miliony pracovních míst. USA také daly zelenou novému ropovodu do Mexika o kapacitě 180.000 barelů denně.

Trump podle Reuters věří, že země může dominovat světové energetice exportem ropy, plynu a uhlí na trhy celého světa při současné podpoře jaderné energie i obnovitelných zdrojů.

Zatímco ještě v lednu Úřad pro energetické informace (EIA) odhadoval, že země se stane čistým energetickým vývozcem do roku 2026, podle Bílého domu je reálný už rok 2020, napsala agentura AP.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Když naši ropu nechcete, prodáme ji Asii, vzkázalo Rusko Evropě
19. květen 2022, 11:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se