Domů
Plynárenství
Platts: Obrovský růst poptávky po LNG v Asii je zřejmě prozatím u konce
Zdroj: https://www.flickr.com/people/40132991@N07

Platts: Obrovský růst poptávky po LNG v Asii je zřejmě prozatím u konce

Několik let trvající ekonomický růst v asijských zemích zpomaluje. Tamní politiky to podle některých povede k tomu, že nebudou tolik prosazovat přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Někteří analytici dále nově odhadují, že poptávka po zemním plynu v Asii neporoste tak masivně, jak se předpokládalo. Závěry vychází z analýzy Platts Analytics.

Čína zažívá nejpomalejší růst HDP za několik posledních dekád. Podobně je na tom také Indie. V takovém ekonomickém klimatu se pro tamější politiky zmenšuje manévrovací prostor, jak „prodat“ přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Dříve analytici očekávali masivní nárůst poptávky po zemním plynu v regionu. Někteří už ovšem tyto výhledy přehodnocují. Podle serveru Platts je ukončení zpomalení ekonomického růstu v asijsko-pacifickém regionu v nedohlednu.

Uhlí je oproti plynu v Asii odolnější

Kupříkladu v Japonsku klesla poptávka po elektřině v červenci 2019 ve srovnání s červencem 2018. Důvodem jsou mírnější teploty oproti normálu a nižší růst HDP, než se původně očekávalo. V případě zemního plynu využívaného k výrobě elektrické energie došlo v tomto měsíci k meziročnímu poklesu o 48 milionů metrů krychlových zemního plynu denně (mcm/d). Poptávka po uhlí ovšem zůstala stejná.

„Toto je dobrý příklad odolnosti uhlí v asijské elektroenergetice, zejména na deregulovaných trzích, kde se očekává, že poskytovatelé levné elektřiny, získají podíl na trhu,“ uvedlAndre Lambine, senior analytik S&P Global Platts Analytics.

Růst poptávky po LNG se zpomalí, ale k prudkému poklesu nedojde

Po několika letech silného růstu se očekává, že poptávka po LNG v Asii vyroste pouze o přibližně 4 miliony tun na 240 milionů tun v roce 2019. Během uplynulých 3 let přitom poptávka v tomto regionu rostla průměrně o 20 % ročně. Toto zpomalení je opět spojeno se zpomalením ekonomické aktivity, ale také vyšší výrobou z jaderné energie v severovýchodní Asii a mírnými teplotami.

Podle analytika z Platts Analytics by se v roce 2020 poptávka po LNG měla i přes pomalejší ekonomický růst zvýšit o dalších 20 milionů tun. Toto zvýšení ovšem odpovídá růstu o zhruba 8 %, což je stále méně než za poslední tři roky.

Podle některých analytiků zpomalení ekonomického růstu povede k nižší podpoře přechodu z uhlí na zemní plyn ze strany politiků. Jiní ovšem tvrdí, že zejména z environmentálních důvodů a relativně nízkých cen LNG bude tato podpora pokračovat a poptávka po zemním plynu prudce neklesne.

„Témata jako energetická bezpečnost, diverzifikace dodávek a environmentální obavy budou i nadále podporovat výrobu elektřiny z plynu v mnoha zemích i přes krátkodobé ekonomické výhledy,“ dodal Andre Lambine, senior analytik S&P Global Platts Analytics.

Komentáře

(1)

Energetik 007

25. listopad 2019, 08:44

Na spotřebu LNG bude mít větší vliv plynovod Síla Sibiře a předpokládané prodloužení přes Severní Koreu. do Jižní a snad i do Japonska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.