Domů
Komoditní trhy
Cena plynu pro evropský trh sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur za MWh
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur za MWh

Komoditní trhy
1 komentář
12. červenec 2023, 12:48
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur (zhruba 670 Kč) za megawatthodinu (MWh). K jejímu poklesu přispívá pokračující růst dodávek z Norska, uvedla agentura Bloomberg.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 27,775 eura za MWh. Krátce před polednem vykazovala pokles přibližně o tři procenta a pohybovala se mírně nad 28 eury za MWh. Cena plynu na burze se už delší dobu nachází hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Ve čtvrtek by se měl po prodloužených údržbářských pracích obnovit plný provoz na obřím norském plynovém poli Troll. Ceny plynu pomáhá snižovat i vysoká úroveň zásob. Poptávku po plynu nicméně zvyšují vysoké teploty, které vedou k většímu využívání klimatizací.

Offshore těžba ropy a zemního plynu
Ilustrační foto

Začátkem června cena plynu pro evropský trh klesla na dvouleté minimum v blízkosti 23 eur za MWh. V polovině června se však vyšplhala až k 50 eurům za MWh, což byla nejvyšší úroveň od začátku dubna. K tomuto nárůstu přispěla zpráva o ukončení těžby v rozsáhlém plynovém poli Groningen v Nizozemsku.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Od té doby však výrazně klesla. Evropě se totiž daří výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) a snižováním spotřeby. K poklesu ceny plynu přispěla také mírná zima.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v pondělí plné z více než 80 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků téměř 83 procent a v České republice činila přes 87 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Anton Meško
13. červenec 2023, 12:02

Uvítal by som ak by v komentári o cene plynu na európskom trhu bola zmienka aj o aktuálnej cene plynu v USA. V súčasnosti je cena plynu na trhu v USA 8,99 €/MWh, takže v USA majú plyn viac ako 3 krát lacnejší!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se