Domů
Komoditní trhy
Ceny plynu opět prudce vzrostly po omezení dodávek z Ruska a prodloužení odstávky LNG terminálu Freeport
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Ceny plynu opět prudce vzrostly po omezení dodávek z Ruska a prodloužení odstávky LNG terminálu Freeport

Ceny plynu a elektrické energie na evropských trzích během uplynulých dvou dní prudce vzrostly. Důvodem je očekávané omezení dodávek plynu do Evropy, a to jak plynovody z Ruska, tak i v případě zkapalněného zemního plynu z USA z důvodu značného prodloužení odstávky jednoho z tamních největších zkapalňovacích terminálů.

Po několika týdnech relativní stability otřáslo evropskými trhy další omezení dodávek zemního plynu. Poté, co po explozi a požáru v americkém terminálu Freeport, který je jedním z hlavních LNG exportních terminálů v zemi, přišlo na začátku tohoto týdne prodloužení jeho vynucené odstávky. Zatímco první odhady hovořily o třech týdnech, v tomto týdnu provozovatel terminálu uvedl, že za 90 dní očekává částečné obnovení provozu terminálu, k plnému zprovoznění by mělo poté dojít ke konci letošního roku.

LNG terminál Freeport, který se nachází na jihu amerického státu Texas, je se svou kapacitou 2,1 miliard stop krychlových plynu denně (bcf/d) jedním z největších terminálů pro vývoz LNG z USA. Pro srovnání, během letošních prvních čtyř měsíců dosahoval vývoz LNG z USA v průměru 11,5 bcf/d, terminál Freeport se na celkovém vývozu tedy podílel téměř jednou pětinou.

Vzhledem k prodloužení odstávky tak došlo k navýšení odhadu ztraceného vývozu na zhruba 2,8 milionů tun zkapalněného plynu, tedy zhruba 40 TWh zemního plynu. Tento odhad se týká pouze počátečních 90 dní, k následnému částečnému provozu zatím žádné odhady k dispozici nejsou.

Evropské trhy na tuto zprávu zareagovaly již v úterý silným růstem, kdy cena pro kontrakt s dodávkou v červenci na nizozemském obchodním bodě TTF, který je vzhledem k vysoké likviditě cenovým benchmarkem v Evropě, v úterý přesáhla 97 EUR/MWh, zatímco v pondělí trh uzavíral na 83 EUR/MWh.

Růst byl podpořen i poklesem dodávek plynu z Ruska do Německa plynovodem Nord Stream 1, který v posledních dnech dodával pouze okolo 100 milionů metrů krychlových plynu denně (mcm/d), zatímco jeho technická kapacita činí 167 mcm/d. Podle vyjádření ruské strany stojí za omezením kapacity technické obtíže, způsobené prodlevou u opravárenských prací, konkrétně zpožděním v návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Plynová turbína sloužící pro pohon kompresorů, které tlačí plyn plynovodem do Evropy, se zasekla v Kanadě, jelikož jejímu odeslání brání sankce uvalené na Rusko v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Podle německého ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka je omezení dodávek plynu z Ruska politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Habeck uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent. Prohlásil také, že údržba zařízení západním sankcím nepodléhá.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom nicméně během včerejšího dne znovu snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1, a to na 67 mcm/d. Firma další snížení opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení. Evropské trhy na toto oznámení zareagovaly dalším růstem, a to silnějším než v úterý. Cena červencového kontraktu na TTF včera dosáhla 118 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Peter Zachara
16. červen 2022, 06:45

Joe, zavolal Voloda, ja ti zapalim terminal a ty sa postaraj o zadrzanie technologie pre nas plynovod. Blbeckove at plati za drahsi plyn. Vyhlasenie Habbecka oznacime za docasnu indispoziciu.

Miloslav Černý
16. červen 2022, 10:53

Takové negativní informace dokážou ještě více a dlohodobě podnítit max. rozvoj OZ všech druhů pro dosažení co největší nezávislosti v energetických komoditách. Ve využívání našich rezerv jsme teprve na začátku. Kostky jsou vrženy a není cesta zpět. Nezbývá než se zpožděním nastoupit aspoň do osobního vlaku, když jsme si nechali ten rychlík ujet. Je třeba jenom využít větší prozíravosti oproti minulosti. Tady lze vidět naše nedozírné devíze a neplakat nad rozlitým mlékem.

Ladislav Novák
16. červen 2022, 12:02

Černého agitační bláboly jako obvykle.

Energetickou krizi vyvolal dlouhodobý a masívně ideologicky i finančně podporovaný program přechodu z uhlí na zemní plyn, protože prudký a nesmyslný boom Občasných zdrojů energie vyžaduje masívní zálohování konvenčními zdroji v době, kdy OZE nejsou kvůli závislosti na počasí dodávat energii.

Miloslav Černý
17. červen 2022, 14:11

Jakou mají asi cenu Vaše laciné komentáře bez návrhu řešení z té současné energetické krize. Plakaním nad rozlitým mlékem se těžko něco do budoucna vyřeší. Zásah do minulosti je možný snad jen ve Vaších představách.

nikdo
22. červen 2022, 15:18

Pobavil jste mě, vaše příspěvky nejsou lepší než pana Nováka všeobecné fráze o OZE mě jako návrh řešení nepřipadají. Minulost je třeba připomínat aby jsme se poučili ze svých chyb a neopakovali je. To co popisuje pan Novák je bohužel současnost, OZE jsou stále z většiny zálohovány uhlíkovými palivy (plyn, uhlí).

Mirek
16. červen 2022, 10:58

Zcela mi tam chybí vyjádření Siemense. Řeči politiků jsou jen řeči, které s realitou nemusí mít nic společného.

Plynovod NS1 se jistě časem opraví, pokud bude mít Západ zájem. Horší to je ale s plynovody, které vedou přes Ukrajinu. Ty jsou prý v žalostném technickém stavu a na jejich údržbu nejsou peníze, materiál a asi ani lidi.

Karel Navratil
16. červen 2022, 11:30

Rusaci už mají asi odbytište jinde a nám stejně buď dřív, nebo později plyn zavřou...

nikdo
22. červen 2022, 15:08

Nebo jim v ložiscích na západní Sibiři stejně dochází plyn a do nových vrtů by museli hodně investovat, takže by stejně za pár let neměli co dodávat. Válka a krádež části Ukrajiny je asi vyšla levněji Ukrajinské zdroje jsou asi dostupnější.

J.Tolím
16. červen 2022, 17:08

A co tedy NS2. Stačilo by otočit ventilkem a plyn poběží...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se