Domů
Plynárenství
Gazprom: Přepravní kapacita plynovodu Nord Stream 1 kvůli opravám výrazně klesla
Trasa plynovodu Nord Stream

Gazprom: Přepravní kapacita plynovodu Nord Stream 1 kvůli opravám výrazně klesla

Plynárenství
19 komentářů
14. červen 2022, 14:57
ČTK

Nutnost oprav omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ruského plynu do Evropy zhruba o 40 procent na 100 milionů krychlových metrů denně. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Potrubím se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Cena plynu se po zprávě začala výrazněji zvyšovat.

Nord Stream 1 je obvykle schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Příčinou omezení kapacity je podle Gazpromu prodleva u opravárenských prací, konkrétně zpoždění v návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě, uvedla agentura Reuters.

Situace kolem dodávek ruského plynu se letos zkomplikovala v důsledku ruského útoku na Ukrajinu. Gazprom v květnu oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Ilustrační foto
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku po zprávě začala výrazněji zvyšovat. Krátce před 14:00 SELČ se pohybovala nad 94 eury (2326 Kč) za megawatthodinu (MWh), což byl proti předchozímu dni nárůst asi o 13 procent. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Gazprom už koncem dubna zastavil dodávky plynu do Polska a do Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Později Gazprom ukončil také dodávky suroviny do Finska a Nizozemska. Plyn přestal dodávat rovněž dánské společnosti Orsted a do Německa britské firmě Shell Energy.

Rusko začalo platby ve své měně vyžadovat po únorové invazi, když na něj západní země uvalily sankce, a většinu finančních transakcí mezi Ruskem a Západem tak znemožnily. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale minulý týden uvedl, že Moskva nepředpokládá, že Gazprom zastaví dodávky zemního plynu dalším evropským zákazníkům. Dodal, že systém, který Moskva vytvořila, aby odběratelé hradili dodávky ruského plynu v rublech, funguje podle plánu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Karel Navratil
14. červen 2022, 19:16

Kdyby nedělali naschvály , tak Nord 2 mohl dávno fungovat :-)

PetrD
14. červen 2022, 23:08

To je fakt. Neměli anektovat Krym, a letos zaútočit na Ukrajinu a mohli už mít NS2 funkční.

Peter Zachara
14. červen 2022, 23:47

zrejme si zabudol na manual, kde ti pisali, preco bol ns2 odstaveny pred operaciou. Ale preco by si mal byt vyrusovany faktami, ze?

Michal K.
15. červen 2022, 09:31

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

pane Dezinformatore, opat zase vase hoaxy. to je stale dokola. NS2 bol zakazany skor ako zacala invazia
.

PetrD
15. červen 2022, 10:29

@MIkhail K

mno tak odpověď se schvaluje, tak jinak. Dokola lžete vy. Kdyby neanektovali Krym, jak píšu, tak už NS2 mohli mít dávno, nikdo by moc neprotestoval.

Pozastavena certifikace byla 22.2 v reakci na uznání DLR a LLR a umístění armády tam. Wiz WIKI

Peter Zachara
15. červen 2022, 13:36

prejavujes ucelovu slepotu, zrejme chces popriet sankcie na prevadzkovatelov lodi kladiacich potrubie. Alebo si vymyslis dalsiu rozpravku, napr. o zlom diablovi?

PetrD
15. červen 2022, 14:15

Zachara -

"In January 2015, Gazprom announced that the expansion project had been put on hold since the existing lines were running at only half capacity due to EU sanctions on Russia[57] following its annexation of Crimea."

V případě, že by nedošlo k anexi Krymu, nebyly by ani sankce kvůli anexi Krymu. Protože také od anexe Krymu výrazně zesílily moudré hlasy, že posilování energetické závislosti na Rusku je cestou do pekla. Němci svůj omyl bohužel pochopili až teď. Ty sankce byly v pořádku, bohužel zavřené oči mělo celé německé vedení, narozdíl od Američanů a Poláků. Místo NS2 jsme měli další kapacitu postavit jinde. Pokud bychom důrazně stáli za Ukrajinou tehdy, tak dnes by tam nejspíš nebyla full scale válka a my byli energeticky mnohem nezávislejší.

Michal K.
15. červen 2022, 14:18

Pane Dezinformacny, to su len vase pochybne uvahy, daleko od reality.

A uz som vam to vysveltloval. Problem Krymu neni to, ze sa niektam pripojil.

Pripojit sa moze kam chce, problem je, ze bol utrhnuty z existujucej krajiny. Rovnako ako Kosovo.

PetrD
15. červen 2022, 16:00

@MIkhail K

Psal a nemáte pravdu.

Ostatně nemá smysl už ani mluvit o Krymu, Russáci se už úplně odmaskovali.

idnes zpravy/zahranicni/ rusko-ukrajina-valka-propaganda-putin-uzemi-pripojeni.A220614_164718_zahranicni_jhr

V pozoruhodné shodě s tím uniklým a narychlo staženým článkem z RIA novosti, jak Putin úspěšně sjednotil Velkorusy, Bělorusy a Malorusy do jednoho státu.

Turby
14. červen 2022, 21:09

Tak ted uvidime jak pevni jsou nemci v naplnovani "evropskych hodnot" a tedy i sankci. Doda Siemens turbinu nebo nedoda? Tot otazka. :-)

Rejpal
14. červen 2022, 21:52

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

No já vzhledem k tomu co dělá západ Rusku tak se divím, že Rusové ještě nějaký plyn posílají.
.

Turby
14. červen 2022, 22:52

Kdyz psum nechas jednu ohlodanou kost tak se o ni nakonec poperou sami.

PetrD
14. červen 2022, 23:26

A nejstrašnější z toho, co jim ten prohnilý dekadentní západ dělá, je, že jejich prominentní dětičky už na tom západě nechtěj :-D

Michal K.
14. červen 2022, 21:24

ale ved to nevadi. Staci, ze nemci nastartuju tie svoje OZE co 20 rokov buduju a ziadny plyn nebude potreba

Richard Vacek
14. červen 2022, 21:39

Vypadá to, že Gazprom je uplacen Bruselem. Tam rovněž usilují o to, aby nás zbavili ruského plynu.

Rejpal
15. červen 2022, 01:36

Rusko vyhrává ekonomickou válku se západem 10:0. Jejich přimy z vývozu ropy a plynu jsou rekordní jejich spojenci mají tyto suroviny za příjemné ceny , zatím-co západ se se svými sankcemi střelil do vlastní nohy. Všechno západní zboží nahradila v Rusku prakticky kompletně Čína kam Rusko zvýšilo 3 násobně svůj export ropy. Do Indie se zvýšil export levnější Ruské ropy 20 násobně. Západ přišel o jeden z největších trhů na světě o levné suroviny, energie a také o levné potraviny. Tzv. ekonomická síla západu, která měla Rusko položit na lopatky je asi stejně relevantní jako pohádky o hloupých Rusech co nic neumí závisí na západních technologiích. To jsou samozřejmě pohádky pro ovce. Rusko západ ve skutečnosti vůbec nepotřebuje ukázalo se to , co věděl každý kdo studoval ekonomii že západ je ten kdo závisí na Rusku. Letos demokrati v USA prohrají díky Rusku volby , protože drahé energie a inflace naštvali široké vrstvy Američanů , kteří rozhodně nechtějí platit bláznivou Bidenovu politiku podrobení si Ruska přes Ukrajinu. Rusko podle našich stupidních médií prý nevýznamná ekonomika paralizovalo ve výsledku celé OECD. Tato krize je definitivní tečka nad ekonomickou dominancí západu. Začíná éra dominnance kontinentální Asie v čele s Čínou - z které se ( s Ruskem v zádech) stává technologická a ekonomická supervelmoc jakou svět ještě neviděl. Může to vést k rychlému technologickému pokroku a nebo k dalšímu rozdělení světa.

Peter Zachara
15. červen 2022, 08:50

smutne citanie, lec pravdive

Zdeves Pavel
15. červen 2022, 16:01

Nejen plyn a nafta, bez ruského obohaceného uranu v blízké budoucnosti budou mrtvé i US letadlové lodě a ponorky. US už nemá vlastní kapacity.

nikdo
19. červen 2022, 01:32

A co když je vše jinak co když se zdroje plynu v západní Sibiři vyčerpali a vydrží jen pár let, tak si Putin řekl že už nemá co ztratit a zahájil válku o suroviny na Ukrajině.

www.busportal.cz/clanek/j-l-m-rusku-dochazi-zemni-plyn-u-4406

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se