Domů
Komoditní trhy
Chevron se chce dohodnout se zaměstnanci závodu na LNG v Austrálii
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Chevron se chce dohodnout se zaměstnanci závodu na LNG v Austrálii

Komoditní trhy
Bez komentáře
21. září 2023, 16:09
ČTK

Americká společnost Chevron přijme podmínky dohody se zaměstnanci závodu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. Těm se nelíbily platové a pracovní podmínky ve dvou projektech. Dohodu zprostředkovala Komise pro spravedlivou práci (Fair Work Commission), odbory se k ní ale ještě nevyjádřily, informovala agentura Reuters. V případě úspěchu by dohoda ukončila stávky, které začaly téměř před dvěma týdny a které zpočátku rozkolísaly světové ceny plynu.

Komise, která má pravomoc dohodu prosadit, uvedla, že důrazně doporučuje stranám sporu návrhy na ukončení stávek přijmout. „Po zvážení nabídek společnost Chevron přijala doporučení vyřešit všechny zbývající otázky a dohodu dokončit,“ uvedl dnes její mluvčí. Zástupci odborů se pak dohodli, že se k projednání dohody sejdou.

Vyhlídka na prodloužení sporů ve třech provozech LNG v Austrálii způsobila, že ceny plynu v srpnu vzrostly až o 35 procent. Když ale byl spor týkající se největšího závodu na produkci LNG v zemi vyřešen, trhy se uklidnily.

Doporučení komise přišlo den poté, co poslední jednání mezi společností Chevron a odbory o stávkách v zařízeních Wheatstone a Gorgon skončila bez dohody. Obě strany mají čas do páteční deváté hodiny ranní, aby se rozhodly, zda přijmou doporučení komise před plánovaným slyšením, které se uskuteční později téhož dne.

Austrálie je největším světovým vývozcem LNG, téměř celý objem suroviny ale dodává na trzích v Asii. Evropa tedy stávkou v Austrálii bezprostředně ohrožena není. Může se ale stát, že pokud by stávky trvaly déle a plynu pro odběratele v Asii by bylo méně, začali by tito odběratelé poptávat plyn i jinde ve světě, čímž by s Evropany soutěžili o nákup LNG z jiných oblastí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se