Domů
Komoditní trhy
Čína zaznamenala v únoru rekordní dovoz LNG
LNG terminál

Čína zaznamenala v únoru rekordní dovoz LNG

Komoditní trhy
2 komentáře
1. březen 2024, 13:08
ČTK

Dovoz zkapalněného zemního plynu do Číny v únoru stoupl meziročně o 15 procent na 5,5 milionu tun. To je zatím nejvyšší údaj pro tento měsíc a je to poprvé od roku 2021 kdy měsíční dovoz překonal rekord. Přispěl k tomu pokles cen na spotovém trhu, který podpořil dodatečné nákupy tohoto paliva. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje o sledování lodí.

Spotové ceny LNG tuto zimu prudce klesly. Částečně to způsobilo mírné počasí a velké zásoby v Asii a Evropě doplněné dostatečnou nabídkou.

Největší producent energie v Číně China National Petroleum Corp. odhaduje, že dovoz LNG se v letošním roce zvýší o 8,1 procenta. Loni stoupl o 12,6 procenta.

Cena zůstává klíčem k tomu, jak hodně se uživatelé obrátí k využívání plynu, uvedl šéf plynárenské divize Výzkumného ústavu ekonomiky a technologií společnosti CNPC Tuan Čao-fang. Klesající ceny LNG podle něj zvýšily konkurenceschopnost plynu ve srovnání s naftou.

Společnost Shell minulý měsíc odhadla, že objem globálního obchodu s LNG se loni zvýšil o 1,8 procenta na 404 milionů tun a v roce 2040 by podle nejnovějších odhadů měla poptávka po LNG dosáhnout 625 až 685 milionů tun. Růstu poptávky po LNG bude v tomto desetiletí podle Shell pravděpodobně dominovat Čína, protože tamní průmysl se snaží snížit uhlíkové emise přechodem od uhlí k plynu. Čínský ocelářský sektor založený na uhlí vytváří více emisí než Británie, Německo a Turecko dohromady. Plyn proto hraje zásadní roli v boji s jedním z největších světových zdrojů uhlíkových emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Nefi
1. březen 2024, 14:17

FYI: 5.5 mil tun LNG je asi 83TWh.

Pravoslav Motyčka
1. březen 2024, 23:42

Za měsíc x 12 = 996TWh. Není to mnoho na Čínu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se