Domů
Komoditní trhy
Dění v minulém týdnu: Obavy z vojenské konfrontace mezi USA a Íránem a vyjednávání o transportu plynu přes Ukrajinu

Dění v minulém týdnu: Obavy z vojenské konfrontace mezi USA a Íránem a vyjednávání o transportu plynu přes Ukrajinu

Podruhé za několik týdnů byl ropný trh výrazně ovlivněn děním na Blízkém východě. Zprávy o sestřelení amerického dronu Íránem a očekávaná reakce ze strany USA způsobily růst cen ropy. Poslední incidenty by také mohly ovlivnit tok ropy z oblasti Perského zálivu. Hormuzský průliv se stává pro tankery rizikovým a odběratelé hledají alternativní řešení k zajištění bezpečných dodávek.

Konflikt mezi USA a Íránem ohrožuje přepravu ropy okolních států

„USA jsou připraveny udělat svou část, ale každý národ, který má zájem o ochranu této lodní trasy tak, aby se mohla energie transportovat po světě a tím podpořit svou ekonomiku, si musí uvědomit skutečnou hrozbu,“ uvedl Mike Pompeo, ministr zahraničních věcí za USA, a vyzval ostatní státy k navýšení úsilí o ochranu Hormuzského průlivu.

Aktuální situace je krajně nepříjemná Iráku, který je na zmíněné lodní přepravě přes Perský záliv závislý, jelikož exportuje svou ropu do Asie, Evropy a USA. Raketový útok z 19. června na ropné pole nedaleko Basry, nedaleko ústředí několika mezinárodních ropných společností, jen umocňuje napětí. Irák považuje tento útok za pokus o zatažení země do zmíněného konfliktu mezi USA a Íránem.

Zasedání OPEC+ a prodloužení ropných produkčních škrtů

Dříve v tomto týdnu potvrdil OPEC+ posun setkání ve Vídni a stanovil nové datum pro konání meetingu na 1. a 2. července. Představitelé Saúdské Arábie, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů se navíc dohodli, že pro červenec ponechají v platnosti ropné škrty, přestože dohoda o nich vyprší na konci června.

Evropský trh s plynem

Trh s plynem v Evropě se připravuje na zahájení obousměrného toku na plynovodu BBL spojujícího Británii (NPB) s Nizozemskem (TTF). Doposud bylo možné plyn transportovat pouze z Nizozemska do Velké Británie. Možnost reverzního toku plynu může změnit dynamiku oceňování, zvláště pokud vezmeme v úvahu snižující se těžbu plynu v Nizozemsku.

Ruský Gazprom se mezitím snaží ujistit evropský trh s plynem, že dodávky plynu přes Ukrajinu nejsou v ohrožení. Opakovaně nabízí prodloužení současných tranzitních dohod, které mají vypršet na konci roku 2019. Ukrajina byla také od listopadu 2015, kdy zastavila přímé nákupy plynu z Ruska, nucena navýšit vlastní produkci. Přímý nákup plynu z Ruska je rovněž předmětem diskuze.

Banky budou posuzovat ekologii lodní dopravy

Velké banky stanovily nové úvěrové standardy pro lodní dopravu, aby pomohly snížit emise skleníkových plynů. Jedenáct velkých „námořních“ bank, aktuálně poskytujících úvěry v odhadované výši 100 mld. dolarů, nově zanesly do svých podmínek o poskytování úvěru klimatické hledisko. I na základě tohoto nového hlediska se budou poskytovat úvěry.

LNG

Poptávka po zemním plynu z USA je na cestě k rekordní úrovni. Napomáhá tomu i fakt, že se uvádí do provozu nové výrobní zařízení podél pobřeží Texasu a v Louisianě, podél pobřeží Mexického zálivu se poptávka nadále zvyšuje.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.