Černé uhlí zaznamenává jeden z nejrychlejších růstů cen napříč všemi komoditami
Navzdory predikci o úpadku cen černého uhlí nastává nyní opačný jev způsobený snižováním produkce této komodity v Číně a Indii. Vzkříšení cen by navíc mohlo pokračovat.
Ceny černého uhlí v Evropě vzrostly na téměř 18měsíční maximum, australský benchmark cen na následující 3 měsíce má namířeno na první roční nárůst od roku 2010.
Zatímco zinek je letošní nejvíce rostoucí komoditou, s nárůstem ceny o více než 43 %, uhlí k tomu nemá daleko. Ceny kontraktů pro dodávky na příští čtvrtletí do Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp vzrostly letos o 31 %, zatímco australské benchmarkové zakázky vzrostly o 40 %.
Na začátku letošního roku ceny černého uhlí poklesly na téměř desetileté minimum díky snižování poptávky způsobené snahou o dekarbonizaci energetiky. Nyní se očekává další nárůst cen vlivem nárůstu importů do Číny a extrémního počasí, které by mohlo zasáhnout hlavní producenty.
„Jedná se o komoditu, která za poslední čtyři roky zaznamenávala pokles (cen), nyní jsme svědky pozoruhodného zotavení,“ řekl Erik Stavseth, analytik společnosti Arctic Securities v Oslu, který trhu s uhlím sleduje již téměř deset let.
Rostoucí čínský import, nízká produkce v Indii
Nárůst importů do Číny kompenzuje klesající produkci. Podle státních sdělovacích prostředků Čína snížila produkční kapacity o 150 milionů tun v prvních 8 měsících letošního roku, čímž dosáhla 60 % svého cíle snížení produkce uhlí pro rok 2016. Snahou Číny je omezit nadprodukci, uzavřít neprofitabilní doly a snížit znečištění ovzduší.
V srpnu import vzrostl na nejvyšší hodnotu od prosince 2014. Včera se těžaři dohodli na koordinaci výroby tak, aby kopírovali situaci na trhu. V případě nedostatku uhlí budou produkci mírně zvyšovat a naopak při přebytku opět snižovat.
Coal India Ltd., největší světový těžař uhlí, minulý týden ohlásil nejnižší produkci za tři roky způsobenou silnými dešti a protesty horníků požadujících více pracovních míst a vyšší mzdy.
La Nina
Podnětem, který by mohl způsobit další nárůst cen uhlí, je atmosferický jev zvaný La Nina, který často následuje jev EL Nino a projevuje se zesílením studeného Peruánského proudu a zesílenými dešti v Asii. Při posledním výskytu tohoto jevu v roce 2010 a 2011 vydatné deště zaplavily doly v Austrálii a Indonésii, dvou největších světových vývozců uhlí.
Zatímco někteří meteorologové zmírnili své předpovědi o vytvoření jevu, jeho výskyt by znamenal další nárůst cen uhlí. Centrum pro předpovědi klimatu Americké meteorologické služby snížilo pravděpodobnost výskytu jevu z červnových 75 % na současných 35-45 %. Austrálie tvrdí, že pravděpodobnost výskytu je 50 %, Japonsko 70 %.
V „extrémním“ scénáři jevu La Nina by ceny uhlí pro příští dvě čtvrtletí v Evropě mohly vzrůst o 18-27 %. Tvrdí to Diana Bacila, analytička společnosti Nena AS, energetické poradenské firmy v Oslu. Citigroup v červenci předpověděla, že asijské ceny by mohly vzrůst až o 50 % v případě, že by srážky způsobené jevem byly vydatnější, než se očekává.
Někteří z vědců jsou skeptičtí ohledně takto silného vlivu jevu.
„Vzhledem k tomu, že jev bude s největší pravděpodobností buď těžko zaznamenatelný, nebo slabý, se rovněž očekává, že dopady na globální klima budou slabé,“ tvrdí Anthony Barnston, vedoucí prognostik Mezinárodního výzkumného ústavu pro klima a společnost na Columbia University.
„Jen proto, že meteorologové vidí potenciální slabý efekt jevu, neznamená, že prognózy se nemohou stát tento nebo příští měsíc silnějšími. Stále tu takové riziko je,“ říká Diana Bacila.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se