Domů
Komoditní trhy
Energetická krize ve Venezuele se prohlubuje
benzínová staniceZdroj: pixabay.com

Energetická krize ve Venezuele se prohlubuje

Produkce ropy ve Venezuele i nadále v důsledku amerických sankcí klesá. Těžká ropa z Venezuely, která má vysoký obsah síry, se musí zředit, aby odpovídala požadavkům zahraničních kupců. Přimíchávané přísady pocházely převážně právě z USA. Nyní ovšem tyto zásoby docházejí, rafinérie operují značně pod své kapacitní možnosti a krize se začíná projevovat.

Zahraniční agentura Reuters oznámila, že na příděly pohonných hmot občanům Venezuely bude dohlížet armáda.

Dokumenty PDVSA, venezuelské státem vlastněné společnosti, spolu s přepravními údaji agentury Reuters ukazují, že dovoz nezbytných paliv a ředidel klesl od začátku měsíce na 86 tis. barelů za den z dubnových 225 tis. barelů za den.

Zároveň rafinérie v Cardonu, operující pod úrovní své dosažitelné kapacity i před uvalením sankcí, zastavila minulou středu dle agentury Reuters provoz z důvodu poškození některých svých jednotek. Cardon má kapacitu zpracovat 310 tis. barelů za den, zpracovával však pouze 115 tis. barelů denně. Začátkem minulého týdne zdroje z Venezuely pro agenturu Reuters taktéž uvedly, že žádný ze čtyř úpravců těžké ropy nebyl v provozu, jelikož aktuálně v zemi po ztrátě amerického trhu není dostatek kupců.

Propadající se produkce ropy a další protesty

Rovněž produkce ropy se dle dalšího dokumentu od PDVSA propadá. Dle tohoto dokumentu citovaného S&P Global Platts klesla produkce v pásmu Orinoka od počátku května až o 77 procent na 169 800 barelů za den.

Podle reportu agentury Reuters z minulého týdne příděly pohonných hmot v několika městech vyvolaly další protesty, které doplnily protesty opozice. Lidé tvrdí, že na příděly se čeká i několik dní. Podobná situace, kdy by se dlouze čekalo na příděl pohonných hmot, zatím nenastala v hlavním městě Venezuely Caracasu.

Mezitím v Norsku započaly rozhovory mezi Madurem, současným vůdcem Venezuely, a lídrem opozice Guaidem. Podle Financial Times najal vůdce opozice Guaido, kterého oficiálně uznává více než 50 zemí jako legitimního vůdce, experta na restrukturalizaci dluhu. Je pravděpodobné, že to je v očekávání změny režimu. Podle Financial Times to není dobrou zprávou pro věřitele, jelikož Guaido v případě úspěchu dost možná zaujme vůči nim tvrdý přístup.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se