Domů
Komoditní trhy
EU v červnu poprvé dovezla více plynu z USA než z Ruska, uvedl šéf IEA
LNG terminál

EU v červnu poprvé dovezla více plynu z USA než z Ruska, uvedl šéf IEA

Komoditní trhy
7 komentářů
1. červenec 2022, 12:56
ČTK

Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska. Na twitteru to ve čtvrtek napsal výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Šéf IEA minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce.

V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Peter Zachara
1. červenec 2022, 15:32

… poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska.

Amik zarobi, Muzik zarobi, len my ostruhame mrkvu kupou ruskeho skvapalneneho plynu cez Amika.

Karel Navratil
3. červenec 2022, 10:43

Amici se musí hodně snažit, protože skutečnost je alarmující...

"Dodávky plynu do Česka jsou ohroženy. Německý Uniper se zmítá před krachem, kancléř jedná o záchraně...."

Pavel
6. červenec 2022, 09:37

A pak ses probudil s rukou v rusáckém nočníku.

Anton Meško
1. červenec 2022, 17:42

Z hľadiska plnenia klimatických cieľov ma to vôbec neteší. Už to tak vyzerá, že nikomu to nevadí, nikoho nezaujíma čo LNG plyn vrátane dopravy stojí, hlavná vec, že nahradí ruský plyn.

Peter Zachara
1. červenec 2022, 23:24

dobry napad opat zvitazil nad zdravym rozumom

petr
2. červenec 2022, 21:31

Vážení diskutující,

předně bych vás rád informoval, že při těžbě zemního plynu v Rusku dochází ke ztrátě až 40 %, tedy tento methan se dostane do ovzduší. Dále asi 10 - 12 % se ztratí při dopravě ať již jako energie pro provoz plynovodu či jinak.

Tyto ztráty (v jejich ruském rozsahu) zdaleka nevykazuje dodávka plynu LNG z USA či odjinud.

Základní ekonomické pravidlo říká, že doprava plynovody je výhodnější do 3 000 km, loděmi s LNG pak na vyšší vzdálenost. Tedy Norsko, Holandsko, Británie a Alžír je OK. Dodávka z RF je povětšinou na větší vzdálenost než těch 3 000 km, tedy toto jsou fakta.

A zcela na závěr cena zemního plynu v USA je někde pod 200 Kč/GJ a u nás ???

Petr Hariprasad Hajič
5. červenec 2022, 15:44

Namátkou nějaké tarify:

Innogy (RWE) ‑ plyn Garance 36; innogy (RWE) 2180.00 Kč/MWh; 21.68 Kč/m3

MDI Energy s.r.o. ‑ INDIVIDUAL; MDI Energy s.r.o 2200.00 Kč/MWh; 21.88 Kč/m3

Přepočet na GJ: 1MWh = 3,6 GJ, takže

Innogy 605 Kč/GJ

MDI 611 Kč/GJ

P.S. Jak se počíta ta efektivita při přepravě a co hraje hlavní roli? Úniky? Ztráty dané vloženéou energií v komresorových stanicích?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se