Domů
Komoditní trhy
Evropa zřejmě zakončí zimu s rekordními zásobami plynu, uvedl analytik z Reuters
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Evropa zřejmě zakončí zimu s rekordními zásobami plynu, uvedl analytik z Reuters

Komoditní trhy
4 komentáře
8. březen 2024, 09:37
ČTK

Evropa je na cestě k tomu, aby zakončila zimu s rekordním množstvím plynu v zásobnících. Ve svém článku to napsal analytik agentury Reuters John Kemp. Dodal, že díky vysokým zásobám se ceny termínových kontraktů na plyn v Evropě po zohlednění inflace snížily na úrovně z doby před začátkem energetické krize.

Situace v oblasti zásobování plynem v Evropě se proměnila ve srovnání se stavem před dvěma lety, kdy se obchodníci i politici obávali nedostatku plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Kemp uvedl, že zásobníky v Evropské unii a Británii byly v úterý 5. března plné z 62 procent, zatímco v letech 2011 až 2020 činila jejich naplněnost k tomuto datu v průměru 41 procent. Zásoby v úterý činily 707 terawatthodin (TWh) a podle Kempa jsou na cestě k tomu, aby se na konci zimy pohybovaly kolem 664 TWh. Výrazně by tak překonaly předchozí maximum 629 TWh z konce minulé zimy.

Za vysokou úrovní zásob plynu stojí relativně teplé počasí, které snižuje poptávku po vytápění. Podle Kempa by nyní konečnou úroveň zásob výrazněji neovlivnilo ani případné ochlazení, protože severozápadní Evropa už má zhruba 80 procent topné sezony za sebou.

„Je to druhá mírná zima v tomto regionu za sebou. Evropa má štěstí i rozum. Vysoké ceny a vládní opatření ke snížení spotřeby sehrály roly při odvracení nedostatku, ale větší roli při zabezpečení dodávek energie měla opět mírná zima,“ uvedl Kemp.

V České republice jsou nyní zásobníky plynu podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE) plné zhruba ze 70 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Hariprasad Hajič
11. březen 2024, 23:44

A to bylo strachu, že se bez ruského plynu neobejdeme. Evidentně by to šlo, i kdyby byly klimatické podmínky drsnější.

minduton
12. březen 2024, 08:37

Tak jasně. Ale až poté, co jsme vyhnali z EU ven polovinu těžkého průmyslu a hliníkáren. A železo na výrobu těžkých zbraní proti Rusku chceme... kupovat od Ruska (překvpaivě). Putin se musí těžce chechtat a popadat za břicho. A Medveděv na toto téma určitě zase sepíše do médií další hnoje, jen co dorazí další várka vína z Itálie.

minduton
12. březen 2024, 08:39

K poklesu došlo hlavně díky tomu, že se z poloviny utlumil a zlikvidoval energeticky náročný průmysl, jsem zvědav jak za takové nastalé situace EU zbrojně obstojí proti Rusku.

Ivan
8. březen 2024, 12:50

bodeď by ne, když průměrná teplota byla 20 stupňů

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se