Domů
Komoditní trhy
Fiala: Mezi státy EU má stále větší podporu oddělení cen plynu od cen elektřiny
Vedení VVN

Fiala: Mezi státy EU má stále větší podporu oddělení cen plynu od cen elektřiny

Stále větší podporu mezi státy Evropské unie má oddělení cen plynu od cen elektřiny. Na tiskové konferenci po dnešním neformálním summitu EU v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Navrhoval též uvolnění emisních povolenek z tržní rezervy.

„Stále větší podporu má oddělení ceny plynu od ceny elektřiny, to by znamenalo ve výsledku snížení cen pro občany i firmy v Evropské unie,“ uvedl předseda vlády.

Je podle něj nutné také hledat celoevropské možnosti pomoci s cenami energií velkým firmám, které není možno podporovat ze státních rozpočtů.

Členské země EU podle Fialy volají po společném evropském řešení a nechtějí se pouštět do národních cest, které by mohly být dražší a nemusely by vést ke kýženému výsledku.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová poznamenala, že státy EU podporují společné nákupy plynu v příštím roce tak, aby se vzájemně nepřeplácely. Pokud jde o plyn z Ruska, podle šéfky EK aktuálně tvoří 7,5 procenta plynu importovaného do EU, zatímco dříve to bylo 40 procent. EU se podle von der Leyenové také podařilo snížit celkovou spotřebu o desetinu a naplnit zásobníky na téměř 90 procent, což znamená o 15 procent vyšší zásoby než stejnou dobou loni.

Za zásadní považuje von der Leyenová kromě společných nákupů plynu také ustálit jeho cenu a zabránit spekulacím s ní. Dalším krokem je částečné oddělení dopadu cen plynu na cenotvorbu elektrické energie.

Šéfka EK ale také apelovala na investice do obnovitelných zdrojů energie. Komise podle ní bude hledat další možnosti financování dotačních programů.

Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je na jednání lídrů zemí EU za dva týdny potřeba přijmout nezbytná opatření pro snížení cen energetických zdrojů. Dále apeloval na snížení spotřeby a hovořil o otázce bezpečných dodávek plynu, přičemž také zmínil společné nákupy a čím dál širší podporu pro ně. V tomto ohledu má za důležité jednat s třetími zeměmi, které by se mohly v budoucnosti stát spolehlivými partnery.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukáš
8. říjen 2022, 07:31

Ako prebieha take oddelenie cien plynu od cien elektriny?

Namiesto plynu sa v plynovych elektrarniach budu palit zemiaky, alebo slama?

Emil
8. říjen 2022, 11:18

Oddělení cen plynu od cen elektřiny probíhá tak, že se zastropuje cena plynu, který se k výrobě elektřiny používá, tj. stát dotuje elektrárnám rozdíl mezi tržní cenou plynu a stropem.

intfor
8. říjen 2022, 14:35

Tím se ale neoddělí cena elektřiny od ceny plynu, jen se výroba elektřiny dotuje. Dotace způsobí vyšší poptávku po o něco levnější dotované elektřině, tedy nebude tolik docházet k potřebným úsporám a zase tím bude tlak na vyšší cenu nedostatkové elektřiny a plynu (pro její výrobu). Cena elektřiny jako významného substitutu zůstane navázaná na plyn, protože kdyby cena elektřiny klesla pod cenu plynu, tak například místo plynu budu topit elektřinou a nebudu sám, takže to takto odpojit nelze. Elektřinu lze od plynu reálně oddělit jen v případě, že bude dost výroby z neplynových zdrojů (VE, FVE, VTE, jádro...) a to tolik, abychom plyn nepotřebovali v podstatě vůbec ani na vytápění.

Pořád chybí to stejné. Zdrojů je nedostatek a někdo musí přestat spotřebovávat. Když se zařídí pokles spotřeby, tak klesne i cena. Někteří ale hledají cestu jak snížit ceny bez snížení spotřeby a to fungovat nebude. Takže buď to snížení spotřeby zařídí cena, nebo jej musí zařídit úředník příkazem, ale k tomu se nikdo moc nemá.

Emil
8. říjen 2022, 14:47

Tím se oddělí cena elektřiny od ceny plynu, protože případný růst nebo pokles ceny plynu se nemůže promítnout do ceny elektřiny, když je cena plynu pevně daná (pokud se pohybujeme s cenou plynu nad stanoveným stropem). Výhodné je to pro ty země, které plynem vyrábí jen malou část elektřiny, pak pokud chtějí cenu elektřiny zastropovat, nemusí dotovat veškerou vyrobenou elektřinu ale jen tu část vyrobenou z plynu, čímž automaticky dojde k poklesu ceny veškeré vyrobené elektřiny. Takhle už to ostatní dělá Španělsko a Portugalsko od jara a ceny elektřiny tam mají výrazně nižší než ve zbytku Evropy. Záleží samozřejmě na výšce stropu, nesmí být příliš nízký, aby plyn nevytlačoval z merit orderu ostatní způsoby výroby elektřiny. V situaci kdy se na cenu elektřiny pro spotřebitele stejně zavádí strop, tak už i ten samotný působí proti úsporám, takže vhodně zvolený strop na cenu plynu pro výrobu elektřiny už to nijak nezhorší.

intfor
8. říjen 2022, 16:26

Ta cena plynu se do elektřiny sice neprojeví přes ty dotované závěrné elektrárny. Ale projeví se tam, kde lze ve velkém plyn a elektřinu navzájem nahrazovat. Projeví se totiž změnou rozdělení poptávky mezi elektřinu a plyn. Pokud by cena elektřiny pro topení měla být výhodnější než cena plynu, tak spotřebitelé začnou masivně přecházet k elektřině. Tím po ní stoupne poptávka, stoupnou ceny elektřiny, stoupne spotřeba plynu na výrobu elektřiny (mimochodem s horší účinností než přímé spalování), stoupne tedy i objem těch státní dotací, vzroste riziko kolapsu elektrické sítě. V zemích, kde se plyn ve velkém používá k vytápění (a kde neexistuje dostatek jiné výroby) nelze reálně oddělit cenu plynu a elektřiny, protože jsou to substituty. Vy byste topil plynem kdyby topení elektřinou bylo levnější?

Emil
8. říjen 2022, 16:44

Kdyby se vyplatilo vytápět elektřinou místo plynu, znamenalo by to, že ten strop je špatně nastavený. Oddělit to tedy lze, jen musí být výše stropu vhodně zvolená. A prostor k tomu je značný, protože v ceně elektřiny se cena plynu promítá zhruba dvojnásobně a ještě je potřeba připočíst cenu emisní povolenky.

intfor
8. říjen 2022, 18:41

Neboli to neni oddeleni. Vztah mezi elektrinou a plynem tam bude porad. Oddeleni by to bylo pokud by plyn mohl stat treba desetkrat vice nez elektrina.

Emil
8. říjen 2022, 19:48

Neboli to je oddělení, protože při správně nastavené výšce stropu neovlivňuje změna ceny plynu v poměrně širokém rozmezí cenu elektřiny.

intfor
8. říjen 2022, 16:26

Ta cena plynu se do elektřiny sice neprojeví přes ty dotované závěrné elektrárny. Ale projeví se tam, kde lze ve velkém plyn a elektřinu navzájem nahrazovat. Projeví se totiž změnou rozdělení poptávky mezi elektřinu a plyn. Pokud by cena elektřiny pro topení měla být výhodnější než cena plynu, tak spotřebitelé začnou masivně přecházet k elektřině. Tím po ní stoupne poptávka, stoupnou ceny elektřiny, stoupne spotřeba plynu na výrobu elektřiny (mimochodem s horší účinností než přímé spalování), stoupne tedy i objem těch státní dotací, vzroste riziko kolapsu elektrické sítě. V zemích, kde se plyn ve velkém používá k vytápění (a kde neexistuje dostatek jiné výroby) nelze reálně oddělit cenu plynu a elektřiny, protože jsou to substituty. Vy byste topil plynem kdyby topení elektřinou bylo levnější?

Rejpal
8. říjen 2022, 23:31

Když se podíváte na trh z elektřinou , pak tak jak to bylo vymyšlené tak je to velice dobrý konstrukt. Pokud by existoval svobodný trh , pak čím levnější zdroj elektřiny tím více by vydělával a tedy by se rozvíjel a naopak. Problém je v tom , že EU zavedla v energetice zelený komunismus , levné zdroje jako je uhlí a jádro jsou na indexu a ceny dlouho deformovaly dotované OZE , které dostávaly a dnes ještě dostávají velké peníze i když cena elektřiny na burze je nulová. 20 let se tady jen ničila energetika a nic se nestavělo reálná tržní cena elektřiny klesala aniž by to spotřebitel poznal , protože doplácel na OZE. Výsledkem je současný marasmus, ale to není to nejhorší problém je v myšlení politiků oni jedou pořád dál stejnou cestou , která nás dostala tam kde jsme. V ČR panuje představa, že za 12 let ČEZ odstaví všechny uhelné elektrárny aniž by uvedl do provozu nové bloky a ministerstvo životního prostředí tomu tleská. Stejné ministerstvo podporuje nahrazování plynu tepelnými čerpadly to je samozřejmě z principu dobrý program , jenže nemohu na jedné straně přecházet na el. energii a na druhé straně zavítat elektrárny a plánovat 1 jaderný blok ! Na takový program přechodu na tepelná čerpadla je nutno prolomit limity uhlí v severních Čechách a nebo je třeba oslovit Čínu aby nám postavila alespoň 4 jaderné bloky , protože nahrazovat plyn tak ,že se budou pro výrobu elektřiny stavět plynové bloky je nesmysl. a pokud 3 miliony lidí bude topit tepelným čerpadlem pak spotřeba ve špičce vzroste o 4GW.

Petr Turek
9. říjen 2022, 21:47

Zastropování plynu pro výrobu je dobrá myšlenka, ale globálně je to jen dočasné a krátkodobé řešení s velkým korupčním tlakem na politiky jak moc či vysoko co zastropovat.

Základní chybou v EU je filozofie volného trhu a tvorby cen energií. Zcela svobodné USA mají velmi striktní cenovou politiku a podobné extrémy nahoru a dříve dolů tam nejsou možné.

Další a skutečným problémem je ekošílenství a neb tažení proti uhlí a jádru. První věc je z části pochopitelná, druhá - jádro je věcí Koniášovského chování zamindrákovaných "zelených pravek" placených dříve olejáři a dnes Ruskem.

Až nám to všem dojde jaké pácháme chyby, tak cena elektřiny i plynu nakonec klesne, do té doby však "tlouštíku zaplať"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se