Gazprom chce být do roku 2035 největším dodavatelem zemního plynu v Evropě i v Číně

DomůKomoditní trhyGazprom chce být do roku 2035 největším dodavatelem zemního plynu v Evropě i v Číně

Ruský plynovod Power of Siberia, kterým bude proudit zemní plyn z Ruska do Číny,  zahájí svůj provoz v prosinci letošního roku, jak uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Plynovod, jehož jméno se dá přeložit do češtiny jako Síla Sibiře, je jedním z největších projektů tohoto typu na světě a bude přepravovat zemní plyn z oblastí těžby, Irkutska a Jakutska, do Číny. Dle dřívějších vyjádření je odhadovaná roční přepravní kapacita plynovodu, jehož délka se pohybuje okolo 3 000 kilometrů, 38 miliard metrů krychlových.

Gazprom je dominujícím dodavatelem na nejednom evropském trhu se zemním plynem a nyní se snaží získat tržní podíl také na čínském trhu, který roste také v důsledku tamního přechodu z uhlí na plyn.

Podpisem smlouvy, kterou ruský Gazprom uzavřel s čínskou CNPC, k tomu udělal velký krok. 30letá smlouva na dodávku zemního plynu skrz plynovod Power of Siberia má činit okolo 1,3 miliardy kubických stop zemního plynu (přibližně 36,8 miliard metrů krychlových).

Na konci minulého měsíce zástupci Gazpromu uvedli, že úspěšně dokončili proces naplňování plynovodu do hranice s Čínou. Dalším krokem je tak, dle vyjádření zástupců Gazpromu, naplnění přeshraničního přechodu vedoucího pod řekou Amur.

„Společným úsilím obou stran je plánované zahájení v prosinci letošního roku,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Yury Ushakov, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, potvrdil účast ruského prezidenta na slavnostním zahájení provozu ve formě telekonference, ve které se setká se svým čínským protějškem, prezidentem Xi Jinpingem.

„Je velice důležité prohloubit spolupráci mezi oběma státy a urychlit integraci našich zájmů,“ uvedl čínský mluvčí.

Dokončení plynovodu bylo pro ruský Gazprom jednou z priorit, přestože v Evropě se mluví především o Gazpromu ve spojitosti s Nord Streamem II. Zástupci Gazpromu uvedli, že tržní podíl v Číně vzroste z 0 % na více než 25 % čínského dovozu plynu a do roku 2035 bude představovat okolo 13 % spotřeby zemního plynu v Číně.