Ruská společnost Gazprom má v plánu zahájit provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) na začátku prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu na konci prosince 2019. Roční přepravní kapacita nového plynovodu má být 38 miliard metrů krychlových.

Po rozhovorech se svým čínským partnerem CNPC v Pekingu generální ředitel společnosti Gazprom Alexej Miller uvedl, že provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) začne 1. prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu 20. prosince 2019.

Nový plynovod Power of Siberia (Síla Sibiře) bude mít celkovou délku okolo 3000 kilometrů. Průměr potrubí plynovodu je 1420 milimetrů a pracovní tlak bude 9,8 MPa. Maximální roční přepravní kapacita plynovodu se má pohybovat na 38 miliardách metrech krychlových zemního plynu.

„Výstavba plynovodu Power of SIberia je v předstihu. Gazprom začne dodávat plyn Číně dříve než podle plánu – od 1. prosince 2019,“ řekl Alexej Miller.

Plynovod bude zpočátku naplněn zemním plynem z pole Chayanda. Následně bude k novému plynovodu připojeno pole Kovykta.

Export zemního plynu do Číny na vzestupu

Gazprom uvedl, že očekává zahájení vývozu zemního plynu do Číny na úrovni 5 miliard metrů krychlových pro rok 2020. V roce 2021 se má navýšit vývoz na 10 miliard metrů krychlových. Mezi roky 2022 a 2023 se má vývoz zvýšit na jmenovitou kapacitu plynovodu.

Rusko má také v úmyslu v budoucnosti posílat dalších 30 miliard metrů krychlových za rok západní cestou. Jednání o budoucích dodávkách byla obnovena na nejvyšší úrovni poté, co byla dříve zastavena.

Gazprom dodal, že Čína se v roce 2018 stala největším dovozcem zemního plynu na světě. Dovoz činil celkem 125,7 miliard metrů krychlových. To představuje meziroční nárůst o 31 %.

Zdroj úvodní fotografie: Power of Siberia

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *