Hrozba stávek v Austrálii stále drží evropský trh s plynem v nejistotě, ceny plynu včera opět poskočily
Poté, co se evropský trh s plynem v posledních týdnech opět začal zklidňovat, ceny plynu začaly v minulém týdnu prudce růst. Důvodem bylo nové riziko na straně nabídky na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) kvůli hrozbám stávek napříč australskými LNG terminály. Jednání mezi zaměstnavateli a odbory stále pokračují, avšak každá nová informace může mít na trhu zásadní dopad. Včera tak ceny plynu kvůli ne příliš pozitivnímu průběhu vyjednání opět poskočily nahoru.
Ačkoliv ceny zemního plynu na evropských trzích od začátku letošního roku dramaticky klesly, v průběhu posledních dvou měsíců se začaly místní trhy opět potýkat s vyšší volatilitou cen. První výraznější skok nahoru přišel v polovině června, kdy hlavním tahounem růstu bylo prodloužení odstávek v norské plynárenské infrastruktuře, které tak omezily dodávky o několik týdnů déle, než se původně plánovalo.
Se zotavením těžby plynu v Norsku poté ceny krátkodobých kontraktů opět začaly klesat pod hranici 30 EUR/MWh, avšak tento pokles neměl dlouhého trvání. Výrazný propad dodávek zemního plynu z Ruska vystavil Evropu globálním trhu s LNG jako nikdy dříve v minulosti, kdy každé omezení na straně nabídky, či zvýšení poptávky v jiných regionech, může mít citelný dopad na stabilitu ceny na evropském trhu s plynem.
Stávky v Austrálii by mohly vyřadit až 10 % nabídky na trhu
V polovině minulého týdne zasáhly trh s plynem zprávy o hrozících stávkách v plynárenské infrastruktuře Austrálie. Austrálie je jedním z největších dodavatelů LNG na globální trh a vyhlášení stávkové pohotovosti ve třech exportních terminálech by tak eventuálně mohlo z globálního trhu stáhnout až desetinu celkového vývozu.
Austrálie sice dodává takřka veškerý zkapalněný plyn na trhy v Asii, tudíž žádný přímý dopad na dodávky LNG do Evropy by nenastal, nicméně chybějící plyn pro Asii by bylo nutné zajistit u jiných dodavatelů, například Spojených států či Kataru, na úkor jiných regionů dovážejících LNG, včetně Evropy. Toto riziko je aktuálně hlavní hybnou silou za volatilním pohybem cen zemního plynu.
Vyjednávání na mrtvém bodě?
Provozovatelé dotčených exportních terminálů v Austrálii tak aktuálně vyjednávají s odbory, aby možným stávkám předešli. Jednání probíhala i během včerejšího dne, a přestože podle společnosti Woodside Energy, která drží největší podíl v největším exportním projektu North West Shelf a zároveň jej provozuje, došlo k „pozitivnímu pokroku“, podle jiných zdrojů nemusí být situace příliš pozitivní.
"Došlo k pozitivnímu pokroku a strany v principu dosáhly dohody v řadě otázek, které jsou klíčové pro zaměstnance. Nadále aktivně a konstruktivně pokračuje ve vyjednávacím procesu," uvedla dle agentury Reuters společnost ve vyjádření zaslaném emailem.
Zaměstnanecké odbory však situaci nevidí takto pozitivně.
"Woodside výrazně zaostává v klíčových otázkách vyjednávání, včetně jistoty zaměstnání a mzdových podmínek," uvedla dle Reuters Offshore Alliance, která sdružuje dvě významné odborové organizace.
Ne zcela pozitivní průběh jednání potvrdil serveru Montel zdroj, který má blízko k vyjednávání. Podle něj zatím obě strany nejsou ani zdaleka blízko dosažení dohody a riziko nevyhnutelnosti stávek podle něj nadále narůstá.
Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters by vyjednání mezi odbory a Woodside Energy měla pokračovat příští středu. Nicméně i do té doby se může evropský trh potýkat s vysokou cenovou volatilitou, zejména pokud dojde k pokroku i v případě dalších terminálů ohrožených stávkou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se