Domů
Komoditní trhy
ICIS: Evropské ceny elektřiny a plynu by mohly překonat rekordní ceny z roku 2008
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

ICIS: Evropské ceny elektřiny a plynu by mohly překonat rekordní ceny z roku 2008

Rekordně nízká úroveň zaplnění plynových zásobníků, politicky motivované zvyšování cen emisí skleníkových plynů a nezvykle vysoká poptávka v Asii dle analytiků z ICIS pravděpodobně vyžene ceny plynu a elektřiny na rekordní hodnoty z roku 2008.

V pondělních ranních hodinách tlačily býčí fundamenty ceny plynu a elektřiny nahoru, přičemž produkt ICIS TTF pro následující měsíc překonal hranici 30 EUR/MWh. Tato hranice byla v případě tohoto světového plynovému benchmarku překonána poprvé od roku 2008.

Především díky rostoucí ceně plynu se ekvivalentní německý baseload kontrakt na elektřinu vyšplhal nad 75 EUR/MWh. Opět hodnota, která byla dosažena po téměř 13 letech.

Pomalé naplňování plynových zásobníků vede k tomu, že zvýšená poptávka po vtláčení téměř jistě zůstane po celý zbytek léta, což posílí ceny kontraktů plynu a elektřiny ve 3. čtvrtletí. To bude podle analytiků z ICIS pravděpodobně znamenat, že kontrakty pro následující měsíc v nadcházejících dnech a týdnech otestují historická maxima.

Celkové evropské zásoby plynu v pondělí činily 38,3 miliardy metrů krychlových (bcm), což odpovídá naplnění zásobníků z necelých 39 %. To je mírně pod rekordními minimy z roku 2018.

Zaplnění evropských plynových zásobníků v roce 2020 (tmavě modrá) a v roce 2021 (světle modrá). Zdroj: ICIS

Aby zásoby dosáhly svého historického minima před vstupem do zimní sezóny ve výši 77,5 bcm, jak bylo zaznamenáno v roce 2018, bude muset být do zásobníků vtláčeno v průměru 12 bcm zemního plynu za měsíc.

V roce 2018 činila průměrná míra vtláčení 11,3 bcm/měsíc a zásobníky dosáhly v listopadu zaplnění ze 77 %. To naznačuje do listopadu dostatečnou potřebu pro vtláčení, což podporuje růst cen plynu ve 3. a 4. čtvrtletí.

Asijská poptávka omezuje dovoz plynu do Evropy

Kromě poptávky způsobené nedostatkem plynu v Evropě bude světový benchmark TTF ovlivněn zvýšenou konkurencí z Asie. Silné oživení spotových cen a prudce rostoucí poptávka v Asii přitáhly flexibilní nabídku zkapalněného zemního plynu (LNG) do tichomořské pánve, což zabránilo vyššímu doplňování evropských skladovacích zásob.

Evropské zásoby plynu klesají vlivem silné asijské poptávky. Tmavě modrá - dovoz LNG do Asie, světle modrá - meziroční změna dovozu LNG do Evropy, červená - stav evropských zásobníků. Zdroj: ICIS

Někteří účastníci trhu však očekávají, že jakmile pomine vrchol asijské letní poptávky, mohlo by dojít k nárůstu dovozu LNG na evropské trhy.

"Jak dlouho bude tato [asijská] síla trvat? Pokud ustoupí, pak už nezbývá moc skutečností, které by [ceny] plynu držely tak vysoko," uvedl pro ICIS jeden z evropských analytiků.

Zatímco skladování a LNG jsou klíčovými býčími faktory, plynovod Nord Stream 2 má potenciál kompenzovat část rizika růstu, ačkoli jeden z obchodníků uvedl, že nad plynovodem "stále zůstává spousta otazníků".

"Osobně bych byl překvapen, kdybychom se dočkali toku plynu před koncem tohoto roku," řekl jeden z obchodníků k plynovodu Nord Stream 2 pro ICIS.

Riziko spojené s cenou emisních povolenek

Cena evropských emisních povolenek (EUA) bude i nadále klíčovým faktorem ovlivňujícím ceny plynu a elektřiny během celého léta.

Balíček politických opatření, který má Evropská komise navrhnout 14. července a který přinese významné změny v evropském systému obchodování s emisemi (EU ETS), určí další směr vývoje cen povolenek.

EUA budou i nadále klíčovým prvkem, neboť trhy s emisemi skleníkových plynů a trhy s plynem si v posledních měsících poskytovaly silnou vzájemnou podporu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
T
26. červen 2021, 21:15

Mozna se uz konecne zacne trochu setrit, jako s vodou,aby se nekomu konecne rozsvitilo...

Marek Kuchejda
27. červen 2021, 04:23

Šetřením to určitě nezachráníme. Vždyť přece plánujeme přechod na elektromobilitu a teplárenství na bázi tepelných čerpadel. Tedy všechny předpoklady směřují k masívnímu nárůstu spotřeby EE.

T
27. červen 2021, 08:12

Ale oddalime kolaps.Vy nenavrhujete nic,jenom se vezete,jako mnoho ostatnich.Kazdy musi zacit sam u sebe...spotreba se zvysuje na ukor vystavby.

Vinkler
27. červen 2021, 15:20

Omyl. Kolaps neoddálíte ale přivoláte.

Všechny velké říše, včetně té poslední dojely na nedostatek zdrojů. Vždy se našel někdo, kdo je uzbrojil.

Carlos
27. červen 2021, 15:30

Jenže je šetření a šetření, pokud šetříte tím že menším objemem energie vykonáte tolik co tím větším před tím, tak problém není. Problém je pokud se šetří tak že s klesajícím energetickým příjmem klesá i vykonaná práce.

Jinak nevím kdo by měl v současné konstelaci šanci kohokoliv uzbrojit. Všem se pomalu hroutí populace. v tom se říše nedá budovat.

T
27. červen 2021, 16:16

Proc asi vymysleli +++ spotrebice? 2m +++ lednice spotreduje 150Kwh,obycejna cca 300kwh krat X domacnosti v republice,vy jste to asi nepochpil ...proste zakaz vyroby energetickych zroutu a smejdu...zavedenim elektromobility se naopak kolaps priblizi...uz jenom ty trafa ,co pojedou naprazdno.

PetrV
27. červen 2021, 08:46

Blbost zeleného eurosojuzu je nekonečná.

Vinkler
27. červen 2021, 09:06

Víte ona i voda (jako i všechny energie a suroviny) je zcela zdarma. Vše co platíte je úprava a doprava, náklady, které nejsou (skoro) závislé na spotřebě. Tyto fixní náklady se nesníží šetřením, naopak podíl na ceně vzroste.

Miloslav Černý
27. červen 2021, 12:40

Proti tomuto názoru stojí fakt, že pro zbytečné výdaje na energii se zvyšují náklady na výstavbu energetických zdrojů, které nám zatěžují životní prostředí a vytváří další spory v naší už tak vypjaté společensky politické atmosféry.

Vinkler
27. červen 2021, 15:36

Šetření je ode mne chybný výraz. Zbytečné výdaje nemusí být.

Nejde ale o šetření, to je nutné vždy, ale chybné je omezování zdrojů. Nedostatek zdrojů je nemoc a smrt, živočicha i civilizace..

PetrV
27. červen 2021, 09:11

Přichází doba energetické chudoby pro blaho greendealovych zlodejů.

Pavel
27. červen 2021, 19:58

Teď jsi to burešovi nandal. To si za rámeček nedá.

Vinkler
30. červen 2021, 11:17

Oni jsou podnikatelé, co vydělávají na rozvoji a růstu. To je normální, ale některé hyeny umí vydělávat těžké peníze na krachu a úpadku.

Dalibor
28. červen 2021, 09:07

Co je to produkt ICIS TTF ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se