Domů
Komoditní trhy
Írán dodává ropu do Číny navzdory americkým sankcím
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Írán dodává ropu do Číny navzdory americkým sankcím

Írán dodal ropu do čínských rafinérií poprvé od doby, kdy Spojené státy v květnu letošního roku zrušily výjimky na íránský ropný export. Podle mnohých analytiků je nepravděpodobné, navzdory snaze USA zcela utlumit íránský export ropy, že Čína úplně zastaví import ropy z Íránu. Čína navíc rozhodnutí o ukončení výjimek ze strany USA kritizovala a je otázkou, jak se v aktuálně probíhající obchodní válce s USA zachová.

Podle analýzy TankerTrackers.com dojela středně velká loď Suezmax, kterou vlastní NITC (Národní íránská tankerová společnost), do čínských přístavů. Loď vyplula 28. května a měla naloženo okolo jednoho milionu barelů ropy. Jedná se tak o první nezávislé potvrzení, učiněné na základě sledování tankerů, že Čína vzdoruje americkým sankcím.

TankerTrackers hlásil již minulý měsíc, že 16. května zaznamenal první export ropy z Íránu od ukončení amerických výjimek.

Tanker nesoucí jméno SALINA směřoval do komplexu Jinxi vlastněného čínským státním gigantem China National Petroleum Corporation (CNPC). To by mohlo naznačovat, že rozhodnutí padlo na vládní úrovni. Čína by pak mohla v rámci své politiky rozhodnout o znovuobnovení (alespoň do určité úrovně) dovozu ropy z Íránu.

Podobný názor zastává také Fotios Katsoulas, analytik IHS Markit. Katsoulas se domnívá, že se od Číny ani neočekává kompletní zastavení dodávek ropy z Íránu. Předpokládá ale, že import této ropy bude po dlouhou dobu velmi malý.

Obecně ovšem panuje shoda v tom, že íránský ropný export bude záviset především na chování Číny. Vzhledem k probíhající obchodní válce a aktuálnímu vyjednávání mezi USA a Čínou je jisté, že na toto téma přijde řada. Peking by mohl, vzhledem k napjatým vztahům na Blízkém východě, situaci využít ve svůj prospěch.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Loudil
29. červen 2019, 13:53

To, že Čína stále dováží iránskou ropu je skvělá zpráva. Dohodu s Iránem přeci vypověděly pouze samy USA , nikoli Čína. Ať se tedy USA starají samy sebe a nikoli o ostatní. Světový četník je až příliš nadutý a namyšlený. Politický systém v Iránu je mnohem lepší, jak u největšího spojence USA = Saudské Arábie. Slabost EU je směšná. Pokud státy EU nevypověděly smlouvu s Iránem, neměly by na něj zavádět žádné sankce a měly by sním dále obchodovat. A pokud by i pak USA zavadly sankce na firmy z Evropy, nezbývá než to USA oplatit stejnou mincí. Bohužel naši evropští politici jakou - "slabí jak čajíček". Připomínají mi marmeládu, kterou si ráno mažu na chleba. K takovým lidem mám jen pohrdání. Macron, Merkelová, Mayová,... vždyť je to jedno.

Robil
30. červen 2019, 15:07

Plný souhlas s tímto názorem!

Nejhorší jsou takoví přizdi s-áči, jako náš demagogický blok včetně socanů a Babiš vyměknul, když dostal od Trumpety v Bílé Chalupě jasně na srozuměnou!

Nevím, proč bychom měli poslouchat jednou ušáky, pak Brusel a naše vláda jsou pouze pose-outkové a vějičky, které se tetelí když se mohou chovat jako bezpáteřní hlupáci vůči výše jmenovaným! Připadají mi pouze jako infantilní hlupáci, neboť by se mohl na ně někdo "zlobit"!

Partnerství není slepá podřízenost!!!!!

Takové by občané neměli volit, neboť jsou ochotni národ prodat komukoliv!

V ničem se neliší od skupiny kolem Bilaka a Jindry před rokem 89!

Kdy to národu konečně "docvakne" ?

VÁCLAV HORÁLEK
30. červen 2019, 17:45

Elita si příjde na své a ty dole je nezajímají

Carlos
30. červen 2019, 20:15

Kristova noho, konec měsíce a v Petrohradským Trollhauzech lidem chybí hodiny, nebo co?!

Loudil
1. červenec 2019, 09:47

To : Carlos

Vážený pane Carlosi, laskavě si všimněte, že téma článku je vývoz ropy z USA sankcionovného Iránu a jak se k těmto sankcím staví různé země, Čína ,Evropa atd. Pokud tedy někdo silně kritizuje evropské politiky, že se nedokáží USA nijak vzepřít, jsou slabí jak čajíček a nemají žádný vlastní názor, pak to sem snad píší nějací Petrohradští Trollové ?? Nikoli vážený ! Píší to sem lidé kteří vidí současnou realitu zcela jasně a pravdivě. Mám jediné srovnání evropských dnešních politiků. V případě jaderné dohody s Iránem kapitulovaly před USA naprosto stejně, jako kdysi Británie a Francie v září 1938 v Mnichově před Hitlerem. Lekají se síly a sráží poslušně podpatky. Macron, Merkelová, Mayová = mnichovští šíbři 1938 Daladier a Chamberlain. Jiného srovnání pro ně nemám.

Laco
29. červen 2019, 21:49

No, ale když Spojené státy něco řeknou, tak by každý tak měl dělat. Jinak dostane přes prsty. Přece demokracie je demokracie.

Novak
1. červenec 2019, 13:28

Nikoli přes prsty, dostane rovnou přes držku! Nejlépe když se při tom ještě dají vyprázdnit sklady se starýma bombama.

Ing. Bizon
29. červen 2019, 22:14

Tady se shodnem že není co řešit, dokud jsou našimi spojenci Saudové tak nemáme žádné právo kritizovat Írán za cokoliv.

Naštěstí nevěřím že bude vojenský zásah ze strany USA, jeden Afgánistán nám uplně stačí, a Írán je daleko organizovanější a vyzbrojenější než ti pasáčci koz proti kterým bojujeme posledních 18 let.

Jo, sankce... Jestli budem zavádět sankce takovým tempem jako vyhrožujeme, tak zanedlouho ty sankcionované země budou tvořit větší trh a ekonomiku než ty "hodné" /vazalské=/ země.... :D

Robil
30. červen 2019, 15:10

Souhlas!

Robil
30. červen 2019, 15:13

Opět se cenzor někde fláká a diskuzní příspěvky nenabíhají!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se