Írán dodává ropu do Číny navzdory americkým sankcím

DomůKomoditní trhyÍrán dodává ropu do Číny navzdory americkým sankcím

Írán dodal ropu do čínských rafinérií poprvé od doby, kdy Spojené státy v květnu letošního roku zrušily výjimky na íránský ropný export. Podle mnohých analytiků je nepravděpodobné, navzdory snaze USA zcela utlumit íránský export ropy, že Čína úplně zastaví import ropy z Íránu. Čína navíc rozhodnutí o ukončení výjimek ze strany USA kritizovala a je otázkou, jak se v aktuálně probíhající obchodní válce s USA zachová.

Podle analýzy TankerTrackers.com dojela středně velká loď Suezmax, kterou vlastní NITC (Národní íránská tankerová společnost), do čínských přístavů. Loď vyplula 28. května a měla naloženo okolo jednoho milionu barelů ropy. Jedná se tak o první nezávislé potvrzení, učiněné na základě sledování tankerů, že Čína vzdoruje americkým sankcím.

TankerTrackers hlásil již minulý měsíc, že 16. května zaznamenal první export ropy z Íránu od ukončení amerických výjimek.

Tanker nesoucí jméno SALINA směřoval do komplexu Jinxi vlastněného čínským státním gigantem China National Petroleum Corporation (CNPC). To by mohlo naznačovat, že rozhodnutí padlo na vládní úrovni. Čína by pak mohla v rámci své politiky rozhodnout o znovuobnovení (alespoň do určité úrovně) dovozu ropy z Íránu.

Podobný názor zastává také Fotios Katsoulas, analytik IHS Markit. Katsoulas se domnívá, že se od Číny ani neočekává kompletní zastavení dodávek ropy z Íránu. Předpokládá ale, že import této ropy bude po dlouhou dobu velmi malý.

Obecně ovšem panuje shoda v tom, že íránský ropný export bude záviset především na chování Číny. Vzhledem k probíhající obchodní válce a aktuálnímu vyjednávání mezi USA a Čínou je jisté, že na toto téma přijde řada. Peking by mohl, vzhledem k napjatým vztahům na Blízkém východě, situaci využít ve svůj prospěch.