Domů
Komoditní trhy
V Jižní Americe probíhají závody v těžbě lithia, jedničkou je i díky stabilitě Chile
Lithium

V Jižní Americe probíhají závody v těžbě lithia, jedničkou je i díky stabilitě Chile

Mezi státy Jižní Ameriky v současné době probíhá závod v těžbě lithia, klíčového prvku pro výrobu lithium-iontových baterií. Jedničkou na americkém kontinentu a dvojkou globálně stále zůstává Chile, které je pro investory atraktivní zejména díky stabilitě, vizi a energetické bezpečnosti založené na obnovitelných zdrojích energie. 

V Jižní Americe probíhá souboj o to, kdo bude největším producentem lithia. Současná jednička Chile čelí konkurenci několika států. Podle Roberta Baylise, výkonného ředitele poradenské společnosti Roskill, jsou hlavními potenciálními konkurenty Chile zejména Argentina, Brazílie, Peru a Bolívie.

Baylis však při své prezentaci na každoročním londýnském veletrhu Mines & Money uvedl, že existuje mnoho faktorů, které brání rychlému nastartování těžby v uvedených zemích. Mezi tyto faktory patří politická nestabilita, kurzové riziko, omezená aktiva či nejistota v tom, jak dlouho může trvat realizace podobného projektu.

John MacKenzie, CEO společnosti Audley Capital Advisors, v následné panelové diskuzi dodal, že Bolívie a Venezuela jsou země, kde se nedá investovat. Dominance Chile dle MacKenzieho plyne ze stability, vize a energetické bezpečnosti založené na levné obnovitelné energii.

Těžbu a rafinaci lithia chce rozvíjet také Evropská unie

O rozvoj těžby a rafinace lithia na svém území má zájem také Evropská unie. Eurokomisař pro energetiku Maroš Ševčovič se obává, že závislost na dovozu potřebných surovin pro výrobu baterií pro elektromobily by mohla v budoucnu nahradit současnou závislost na dovozu ropy a plynu a mít pro Evropu podobné důsledky.

Evropská komise před rokem spustila tzv. Evropskou bateriovou alianci, což je platforma sdružující zástupce Komise, zainteresovaných členských zemí, Evropské investiční banky a klíčových aktérů z odvětví. Cílem této platformy je vytvořit konkurenceschopný výrobní řetězec baterií v Evropě. Aby bylo uskutečnění tohoto záměru možné, je nutné zajistit přístup k potřebným surovinám.

„Pracujeme nyní na různých bateriích a diskuze se soustředí zejména na kobalt, lithium, nikl a měď.“

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii

Ševčovič dodal, že poptávka po zpracovaném rafinovaném lithiu v Evropě bude v budoucnu poměrně velká a dává tedy smysl vybudovat vlastní rafinanční kapacity.

„Je zřejmé, že zde tento nedostatek máme. Máme solidní zásoby lithia v Polsku, České republice a v severských zemích. Ale nemáme rafinační kapacity. Takže i kdybychom lithium dnes vytěžili, tak ho musíme poslat do Číny ke zpracování,“ dodal Ševčovič.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
1. prosinec 2018, 10:08

Cituji z článku: "dominance Chile plyne ze stability, vize a energetické bezpečnosti založené na levné obnovitelné energii".

Opakuji pro ty co to stále nechápou: ENERGETICKÉ BEZPEČNOSTI založené na LEVNÉ OBNOVITELNÉ energii.

Ondra
1. prosinec 2018, 11:23

Taky bych dodal něco pro ty co nechápou protože "LEVNÁ OBNOVITELNÁ energie" je dost širokej pojem.

Tak zaprvý obnovitelný zdroje je skupina různejch zdrojů a u zemí který často jedou hodně z OZE je to díky velkejm vodním elektrárnám který nikdo nezpochybňuje. I ty bohužel nejsou 100% protože jim tak trochu vadí sucho :( To je i případ Chile který vyrábí velkou část elektřiny právě ve vodních elektrárnách. Dřív jeli z vody procentuálně víc ale právě kvůli suchům který jim způsobovaly problémy postavili dost plynovejch elektráren. Podle reportu IEA byl instalovanej výkon v plynu v roce 2005 740 MW a předběžnej odhad v roce 2018 je 3733 MW. Podobně narostlo uhlí z 2264 MW (2015) na 4859 MW (2018).

Výroba elektřiny v Chile v roce 2016 (podle IEA): 41% uhlí, 25% voda, 16,1% zemní plyn, 7,9% biopaliva a odpad, 3,8% ropa, 3,3% slunce, 2,9% vítr.

Poslední poznámka na závěr - výroba z obnoviltelnejch zdrojů je z velký části tak nákladná podle toho jaký sou v daný oblasti přírodní podmínky. Chile je dlouhatánská nudle která se táhne přez půlku jižní Ameriky. V podstatě celej stát leží u pobřeží takže až/jestli (tady nebudu spekulovat) pořádně zlevní větrný elektrárny na moři tak sou celkem v pohodě (nezkoumal sem ale jaký tam jsou přesně větrný podmínky) a navíc tu proměnlivou výrobu můžou pěkně vykrejvat vodníma elektrárnama. Pro fotovoltaiku můžou mít slušný podmínky (především na severu země) ale taky se budou hodně významně lišit v jednotlivejch částech.

Milan Vaněček
1. prosinec 2018, 13:30

A o rok později (2017) v Chile slunce plus vítr=9,4 % výroby z Vašich 6,2% v roce 2016. A letos ???, výhled do budoucnosti je přes 40-50%.

Ondra
1. prosinec 2018, 15:05

A já jim to přeju :) podmínky na to maj dobrý tak ať OZE rozvíjej. Jenom mně trochu mrzí ta poznámka "Vašich 6,2%" protože to nejsou moje procenta ale jejich :( Jinak s Váma souhlasím že potenciál nemaj ani zdaleka vyčerpanej a díky vodním zdrojům to můžou všecko pěkně regulovat. Konkrétní čísla se ale neodvažuju tipovat.

Petr
2. prosinec 2018, 12:02

Aneb, že stát podporuje dotačně už i soukromé doly, jenž zároveň nízce daní, pokud si chtějí vyrábět část potřebné elektřiny pro těžbu na místě, a zároveň ještě přichází i o daně z přenosu elektřiny.

Proto má tak surovinově superbohaté Chile docela chudé běžné obyvatelstvo.

frank
1. prosinec 2018, 21:09

No s cenou povolenky 5 dolarů za tunu CO2 a s tím, že tam nedávno otevřeli nový uhelný důl Mina Invierno si ještě počkáme jak to s tou efektivitou nakonec dopadne :)

Petr Hejna
1. prosinec 2018, 21:35

Takže poptávka po lithiu prý bude v Evropě velká. Páni, to je bomba !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se