Domů
Komoditní trhy
Jurečka: Vláda zváží, jak by mohla bránit růstu cen energií a surovin
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Jurečka: Vláda zváží, jak by mohla bránit růstu cen energií a surovin

Komoditní trhy
9 komentářů
6. březen 2022, 16:39
ČTK

Vláda ve středu projedná, co by mohla udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl ministr práce a sociálních věci, vicepremiér Marián Jurečka (KDU-ČSL). Podle opozice jsou kroky vlády v tomto směru pomalé. O řešeních negativních dopadů protiruských sankcí bude v příštím týdnu jednat i summit EU.

Prudké zdražování po invazi Ruska na Ukrajině se projevilo zejména v cenách pohonných hmot. Podle odborníků je zdražování paliv jedním z důsledků sankcí, které EU uvalila na Rusko po napadení Ukrajiny. O možných řešeních těchto dopadů na evropské země bude v závěru příštího týdne jednat i summit předsedů vlád členských států Unie, řekla dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Mezi možná opatření zmínila například úpravy v DPH nebo využití peněz z prodejů emisních povolenek. EU zároveň podle Jourové zvažuje kroky, jak by kompenzovala náklaady v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu nejzasaženějším oblastem. Dalším tématem pak podle ní bude snaha Evropy snížit závislost na ruském plynu.

Nutná pomoc občanům a domácnostem je podle Jurečky jedním z hlavních vládních cílů při řešení současné krize vyvolané válkou na Ukrajině. „Situace se dramaticky změnila, musíme hledat cesty, jak tomu můžeme čelit,“ řekl Jurečka k současnému zdražování. Zdůraznil, že nejde jen o ceny benzinu a nafty, ale také o další energie, potraviny a další suroviny.

O možných řešeních bude podle ministra vláda jednat ve středu. Mezi zvažovaná opatření zařadil například tzv. zastropování cen strategických surovin, zejména energií a paliv, dále úpravy výše DPH či spotřebních daní, nastavení dalších bonusů nebo nových slev na poplatníka. Konkrétní úpravy neupřesnil. Jurečka zároveň uvedl, že pro přijetí účinné pomoci je nutné rychlé schválení státního rozpočtu. Zatím ČR hospodaří podle rozpočtového provizoria.

Opatření ke zmírnění dopadů zdražování energií či potravin podpořil i bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něj však vláda dosud postupovala bohorovně a pomoc je pomalá. Domácnostem a hlavně podnikatelům podle Havlíčka v posledních dnech vzrostly náklady místy až o desítky procent.

Návrhy pomoci firmám a domácnostem, kterým hrozí tzv. energetická chudoba, zvažovala vláda už před vypuknutím války na Ukrajině. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) tehdy mezi zvažovanými opatřeními pro firmy zmínil například kompenzace z plateb za emisní povolenky nebo přeplatků DPH, dále překlenovací úvěry od státních finančních institucí nebo půjčky od komerčních bank se státní zárukou. U domácností chtěl Síkela například posunout limity pro ohrožení energetickou chudobou. Jednou z cest by mohly být speciální tarify pro postižené domácnosti. Pomoc má být podle něho co nejvíce adresná. Bývalá vláda loni zmocnila tehdejší ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty energií na listopad a prosinec.

Maďarská vláda loni rozhodla stanovit na přechodnou dobu strop cen pohonných hmot. Polský premiér Mateusz Morawiecki v lednu představil druhý balík opatření, která mají zmírnit dopady rostoucí inflace. Opatření zahrnují dočasné snížení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot a potravin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Richard Vacek
6. březen 2022, 17:16

Možná by stálo za úvahu začít s budováním atmosféry důvěry v Evropě. Vždyť levné energie tady máme dostatek a v přátelské atmosféře před sebou má Evropa vše, co potřebuje - suroviny, technologie, vzdělané lidi. Taková kombinace znamená bohatství a prosperitu.

Pokračovat v nastoupeném směru totiž znamená vytvářet podhoubí, ze kterého vyrůstají Hitlerové. A nějaké dotace na energie nejsou schopny lidem ztráty nahradit. I na dotace si totiž musíme vydělat nebo vypůjčit.

De Carbon
6. březen 2022, 19:35

Konec spalovacich aut prijde drive nez kdo doufal. Rikam to roky, jedine vychodisko je elektromobilita a OZE. Jezdim uz pres 7 let na elektrinu a az na nekterych pablby jsem v pohode. Snad se vsem trochu rozsveti.

Jiří Kelnar
7. březen 2022, 08:37

No, popravdě jak vidím ty současný ceny benzínu a to zdražování o korunu za den, tak jsem dost rád, že většinu cest zvládám s EV za 0,4 Kč na Km.

Jinak si myslím, že řešení tohoto problému by mohlo být ve vyšších slevách na poplatníka, aby se pomohlo těm méně příjmovým.

De Carbon
7. březen 2022, 09:54

Dotovat cenu benzinu? Nesmysl. Spotreba se musi radikalne snizit. Palivo by melo byt prednostne pro prumysl a soukrome jezdeni utlumit. Kdo potrebuje jezdit, tak at koupi BEV. Bohuzel diky rvounum proti EV je mala nabidka. Ale co, muzou si za to sami kdo tvrdil, ze BEV jsou spatne. Klasicka lidska blbost neni duvod ted nekoho dotovat. Donedavna tito lide kriceli, ze dotace jsou zlo. Tak co s nima.

Vladimír Šťastný
7. březen 2022, 11:42

Dotace jsou jednoznačné zlo. Kdyby nebyl dotován nákup elektromobilů, jejich cena už by dávno byla podstatně níž, než je dnes. Tam, kde se elektromobily nedotují, tam se také téměř neprodávají. Ať si EV koupí za dobrou cenu ti, kdo ho využijí pokud mají prostředky k samovýrobě elektřiny, dává to smysl. Ale myslíte, že ceny fosilních paliv vyletí do nebe a s elektřinou to nehne? A myslíte, že nebude časem zatížena spotřební daní jako benzín nebo nafta?

De Carbon
7. březen 2022, 12:08

Elektrina je prevazne domaci energie. Zadna valka kvuli lokalni vyrobe by nebyla. K cene benzinu pricteme naklady vznikle valkou i kdyz se ji neucastnime. Nemusime si nalhavat, bez prijmu z ropy/plynu by valka nebyla. Vsechno levne je casto to nejdrazsi. U ropy to plati na 100%. Urychlene musime postavit OZE a ropu jen pro chemii. Svet bude bezpecnejsi.

Jan Stehlik
7. březen 2022, 10:26

Sleva na poplatníka nepomuže , když daně z příjmu jsou minimální . Daně jsou u nás prodejní (spotřební) , tedy jediné co by ulevilo chudším je jejich snížení . Argument , že na tom vydělají bohatší , neobstojí , protože ty většinu příjmu nespotřebují , ale investují .

Jenže stát žije ze spotřebních daní a tedy by byl výpadek . Jiné daně jako jsou na západě (korporátní , progresivní z příjmu a majetkové) jsou u nás nepruchodné . Nebudeme přece trestat uspěšné.

JVr
7. březen 2022, 12:23

Ačkoliv s Vami souhlasím v tom, že OZE (nebo JE) a BEV jsou cesta od ropy, zemního plynu a obecně spalování fosilních paliv v dopravě.

Nemyslím si, že by éra BEV nastala významně dříve než se očekávalo, a to zkrátka kvůli tomu, že automobilky nejsou schopné dodat takové množství BEV, jaké by bylo potřebné, ceny BEV jsou vysoké už teď, a pokud o ně stoupne zájem kvůli dotacím nebo ropné krizi, ceny poletí ještě výš (zákon nábídky/poptávky). Na BEV je málo výrobních kapacit, nerostných zdrojů a jsou narušené výrobní řetězce.

Při rozmně vysoké ceně paliv by však mohla klesnout spotřeba fosilních paliv, protože se začne jak v soukromé oblasti, tak oblasti transportu zboží lépe plánovat a přehodnocovat co dává smysl a co nikoliv. Např. rozvoz všeho možného po celém světě...

nikdo
7. březen 2022, 19:57

Bych se tak neradoval za rok může být vše jinak, ropa a plyn můžou být zase "levné" tohle co se děje teď může být prostě výkyv, OPEC může navýšit těžbu, situace na Ukrajině a v Rusku se vyřeší atd...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se