Domů
Komoditní trhy
Pavel v USA řešil možné zdroje dodávek ropy a plynu s energetickými firmami
LNG terminál

Pavel v USA řešil možné zdroje dodávek ropy a plynu s energetickými firmami

Komoditní trhy
8 komentářů
13. červenec 2024, 07:29
ČTK

Houston (USA) 13. července (zvláštní zpravodaj ČTK) – Český prezident Petr Pavel se v americkém Houstonu v pátek setkal se zástupci energetických společností. Diskutovali o možnostech alternativních zdrojů dodávek ropy a plynu z neruských zdrojů, řekl novinářům na místě.

„Chtěli jsme s nimi prodiskutovat otázky, které souvisí s naší energetickou bezpečností, s možnostmi alternativních zdrojů dodávek ropy a plynu z neruských zdrojů,“ řekl Pavel.

Česká delegace jednala například se zástupci firem Chevron nebo ExxonMobil.

Hovořili o tom, jak společnosti nahlíží na další rozvoj těžby ropy a plynu ve světě, zda existují možnosti navýšení těžby amerického plynu, aby mohly uspokojit mimo jiné i českou spotřebu. „Odpovědi byly pozitivní,“ podotkl prezident. „Navzájem jsme si vzali kontakty a připravili půdu pro další jednání, kdy si experti jednotlivých společností sednou a podívají se na možnost uzavření dlouhodobého kontraktu, který by zajistil České republice energetickou bezpečnost na delší období,“ doplnil Pavel.

Pavel v pátek dále po debatě o summitu Severoatlantické aliance (NATO) pořádané americkým think-tankem Atlantická rada (Atlantic Council) navštívil Johnsonovo vesmírné středisko Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Česká strana se podle prezidenta informovala nejen o tom, jak řízení letů probíhá, ale také o zapojení českých firem. „Česká republika přes svoji velikost je ve vztahu ke kosmickému výzkumu na tom velice dobře. Podílí se nejen na projektech evropské agentury pro vesmírný výzkum, ale zároveň prostřednictvím evropské agentury na činnosti projektů NASA,“ konstatoval.

Poté se Pavel setkal s vedením Národních gard Texasu a Nebrasky. S oběma úzce spolupracuje česká armáda, což je podle prezidenta výhodné pro obě strany. „Dnes už jsme v situaci, kdy máme co předat i my našim americkým kolegům, ale zároveň společně můžeme přispět k výcviku armád i jiných států, které třeba ještě tolik kontaktů nebo zkušeností nemají,“ dodal prezident.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Stehlik
13. červenec 2024, 09:11

Ti američani jsou to kabrnáci . Lépe bych to nevymyslel .

Miloslav Černý
13. červenec 2024, 09:25

Zajistit dostatečné množství těchto energetických suruvin je pro zajištění stabilního energetického dostatku důležité pro překlenutí brzkého postupného odstavování uhlí. Neméně důležité je jejich nejefektivnější energetické využití. Společně s udržitelným max. současným rozvojem všech druhů OZ spojené s akumulací není obav, že bychom nedokázali překonat toto prvotní transformační energetické období. Po tomto se netřeba uspokojivě pozastavit, neboť budeme mít dostatek času nakonec stejným způsobem se zbavit, odbourat i ty velké kontraverzní do budoucna aspoň pro začátek ty jaderné mamuty. Spojencem nám bude intenzivní výzkum a jeho aplikace v praxi tohoto složitého odvětví.

Jaroslav Srba
13. červenec 2024, 11:15

Promiňte, ale Váš text mi připomíná politický úvodník. Celé je to jenom o tom, že USA dosáhly svého. Nic víc, nic míň !

Miloslav Černý
13. červenec 2024, 11:53

Jestli pak víte proč máte pravdu? Já Vám napovím. Politika je ...........

Jaroslav Srba
13. červenec 2024, 12:09

Ano. Přesně tak to je !

Vladimír Šťastný
15. červenec 2024, 07:40

Zajistit dostatečné množství těchto energetických surovin, které budou už v nákupu dražší a třetinu jejich potenciálu požere jen jejich doprava, nás přivedou do tak hluboké díry, že z ní už nikdy nevylezeme.

Richard Vacek
13. červenec 2024, 12:54

Snad si stačí připomenout článek na tomto serveru z roku 2016:

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/souboj-usa-s-ruskem-o-energetickou-nadvladu-v-evrope

Zdeves Pavel
13. červenec 2024, 18:37

Jestli inteligence IQ 107 zapracovala, máme se na co těšit. Už teď jsme, viz pokles průmyslu a stavebnictví, v riti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se