Domů
Komoditní trhy
Končí termín, kdy dodavatelé energie musejí ERÚ doložit zajištění dodávek
Elektrické vedení

Končí termín, kdy dodavatelé energie musejí ERÚ doložit zajištění dodávek

Komoditní trhy
4 komentáře
31. říjen 2021, 15:07
ČTK

Dnes končí termín, do kterého musejí všichni dodavatelé energií Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) doložit, že mají zajištěné dodávky pro své zákazníky. Úřad tak reaguje na krach několika dodavatelů v důsledku vysokých cen plynu a energií.

V pátek odpoledne evidoval úřad odpovědi na výzvu k doložení zajištění dodávek energií pro své zákazníky od 355 ze zhruba 450 dodavatelů. Ze 70 dodavatelů s více než tisícovkou odběrných míst jich úřadu odpovědělo 60, řekl ČTK mluvčí ERÚ Michal Kebort. Za nedodání podkladů hrozí dodavatelům sankce. Za porušení energetického zákona hrozí firmám pokuta až 15 milionů korun.

ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji.

Rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu oznámila v polovině října skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900.000 odběrnými místy. O ukončení činnosti následně informovala také firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a Kolibřík energie s 28.000 klienty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
1. listopad 2021, 01:08

Právě jsem se díval a ERU ohledně licencí pro provoz FV elektráren, které se do 10kW nevyžadují otázka je co je to vlastně instalovaný výkon FV elektrárny je to max výkon střídače nebo součet výkonu FV panelů , které jsou na střeše třeba na SZ ? Přijde mi to sporné někdo může mít 10kW panelů umístněných na jich 10kW střídač a má el. bez licence někdo má stejný střídač , ale protože má panely špatně umístněné koupí si jich více třeba 12kW nicméně max výkon elektrárny je stále jen 10kW. Takže elektrárna nikdy více než 10kW dát nemůže otázkou je co vlastně určuje kdy je potřeba licence - výkon střídače nebo teoretický výkon panelů ?.

Petr
1. listopad 2021, 09:47

Zajímá je pouze součet fv panelu na střeše.

Josef
1. listopad 2021, 15:46

V tom případě to není fér. Protože panely nejsou instalovaný výkon. To je stejné jako kdybych měl malou větrnou elektrárnu 3kW generátorem, která může dát při orkánu teoreticky klidně 25kW ( výkon dle průměru lopatek) ERU také v tomto případě nechce licenci pro výrobny nad 20kW , protože 3KW generátor výkon prostě nepřenese , stejně se chová FV elektrárna, která má výkon střídače a ten je stejný jako výkon panelů jen v případě , že jsou všechny proti slunci ale pokud je část panelů orientována neoptimálně pak to lze dohnat právě tím ,že si jich majitel pořídí více , jenže výkon elektrárny zůstává stejný a je dán právě výkonem střídače - jinak tyto byrokratické nesmysly nechápu.

energetik
1. listopad 2021, 19:05

Instalovaný výkon je definovaný v PPDS příloze č. 4. na straně 9 takto:

"Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny

Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů."

Ale distributoři to dělají jak se jim zrovna hodní, nejčastější chyba je v tom, že u střídače s akumulací ignorují výkon střídače a nedovoleně po prvním paralelním připojení snižují hodnotu rezervovaného výkonu ve snaze účtovat sankce za jeho překročení. Na to je třeba si dávat pozor a tyto dostatečně upravené smlouvy distributorům vracet a trvat na původní hodně rezervovaného výkonu a nenechat se distributorem podvést.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se