Domů
Komoditní trhy
Montel: Analytici předpokládají, že přebytek zemního plynu v Evropě bude narůstat
Výstavba plynovodu. Zdroj: eugal.de

Montel: Analytici předpokládají, že přebytek zemního plynu v Evropě bude narůstat

Přebytek zemního plynu na evropském trhu bude podle analytiků oslovených webovým portálem Montel i nadále narůstat. Jeho ceny se tak mohou opět propadnout pod 10 EUR/MWh, jak tomu bylo na konci léta loňského roku.

Propad cen energetických komodit již nyní podstatně tlačí na ceny elektrické energie. Zejména propad cen zemního plynu způsobil, že výroba elektřiny z plynu roste a na trh se tak dostávají dlouho nevyužívané kapacity.

Podle odborníků citovaných zpravodajským portálem montelnews.com tento trend bude i nadále pokračovat. Odborníci neočekávají, že by se přebytek plynu na trhu měl zmenšovat, což  bude i nadále tlačit na cenu plynu na hlavních evropských trzích. Konec ledna přitom zemní plyn na spotovém trhu završil pod 11 EUR/MWh.

Přestože těžba v Evropě, zejména díky poklesu těžby v největším nalezišti plynu Groningen a nižší těžbě v Norsku, klesá, nové zdroje tento pokles více než vynahrazují. V loňském roce především mimořádně narostl dovoz zkapalněného zemního plynu, kterého se například z USA dovezlo meziročně až čtyřnásobně více.

S ohledem na rekordně nízké ceny plynu v americkém obchodním bodě Henry hub, se dá předpokládat, že americké exportní LNG terminály budou i nadále vytěžovány. Je přitom nutné podotknout, že i v loňském roce byly do provozu uvedeny nové exportní terminály, které budou hledat uplatnění na trhu.

Již nyní analytici předpokládají, že po spíše teplejší zimě budou zásobníky z větší části naplněny. Nedostatek skladovacích kapacit bude dalším impulsem pro to, aby obchodníci zemní plyn obratem prodávali a to i za cenu nižších prodejních cen. Přebytku zemního plynu nasvědčuje i uvedení do provozu nových plynovodů – na počátku tohoto roku byl zprovozněn plynovod TurkStream a v průběhu roku příštího by měl být spuštěn Nord Stream II.

Co se týče spotřeby, analytici předpokládají, že by se již neměla významně zvyšovat. Viceprezidentka sekce, která se ve společnosti Uniper věnuje LNG, dokonce předpokládá, že potenciál nahrazování uhlí (coal-to-gas switching) se již téměř vyčerpal.

V sousedním Německu přitom stále existuje dostatek instalovaného výkonu v elektrárnách spalujících zemní plyn. Plynové a paroplynové elektrárny disponují v součtu cca 30 GW instalovaného elektrického výkonu, což je činí nejvýznamnějším zdrojem elektřiny vyrábějícím v základním zatížení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se