Polská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu

DomůKomoditní trhyPolská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu

Polská státní plynárenská společnost PGNiG nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s ruskou společností Gazprom po 31. prosinci 2022, kdy vyprší její platnost. Oznámila to dnes polská společnost s tím, že o tomto postoji už Gazprom informovala.

Polsko již dříve uvedlo, že po roce 2022 nehodlá od Gazpromu plyn nakupovat. Dohoda podepsaná v roce 1996, známá jako smlouva Jamal, však vyžaduje, by strany formálně předložily prohlášení týkající se budoucí spolupráce tři roky před vypršením dohody, upozornila agentura Reuters.

Polsko od Gazpromu stále kupuje většinu plynu, který země spotřebuje. Varšava už však dělá kroky, které mají omezit závislost země na ruské firmě, protože považuje podmínky smlouvy Jamal za špatné. Důvodem jsou vysoké ceny, které si Gazprom diktuje, a také ustanovení, které ukládá Polsku platit určitou částku peněz bez ohledu na to, kolik plynu skutečně odebere.

PGNiG v prohlášení dodala, že bezpečnost dodávek po roce 2022 jí zaručují dohody na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a akvizice nalezišť plynu v Severním moři. Polsko také rozšířilo svůj systém přepravy plynu.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují