Domů
Komoditní trhy
Polská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu

Polská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu

Polská státní plynárenská společnost PGNiG nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s ruskou společností Gazprom po 31. prosinci 2022, kdy vyprší její platnost. Oznámila to dnes polská společnost s tím, že o tomto postoji už Gazprom informovala.

Polsko již dříve uvedlo, že po roce 2022 nehodlá od Gazpromu plyn nakupovat. Dohoda podepsaná v roce 1996, známá jako smlouva Jamal, však vyžaduje, by strany formálně předložily prohlášení týkající se budoucí spolupráce tři roky před vypršením dohody, upozornila agentura Reuters.

Polsko od Gazpromu stále kupuje většinu plynu, který země spotřebuje. Varšava už však dělá kroky, které mají omezit závislost země na ruské firmě, protože považuje podmínky smlouvy Jamal za špatné. Důvodem jsou vysoké ceny, které si Gazprom diktuje, a také ustanovení, které ukládá Polsku platit určitou částku peněz bez ohledu na to, kolik plynu skutečně odebere.

PGNiG v prohlášení dodala, že bezpečnost dodávek po roce 2022 jí zaručují dohody na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a akvizice nalezišť plynu v Severním moři. Polsko také rozšířilo svůj systém přepravy plynu.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.