Rok 2020 by mohl být kritický pro připravované americké LNG projekty

DomůKomoditní trhyRok 2020 by mohl být kritický pro připravované americké LNG projekty

Developeři amerických LNG projektů čelí s blížícím se rokem 2020 řadě výzev, které mohou zabránit realizaci připravovaných projektů. Mezi tyto výzvy patří zejména aktuálně nízké ceny zemního plynu, obavy o budoucí převis nabídky na trhu a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Zahraniční server Platts informoval, že i přes velká očekávání v oblasti rozvoje nových exportních LNG terminálů v USA v letošním roce, byla letos zahájena výstavba pouze dvou nových terminálů a jednoho nového zařízení pro zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) v rámci existujícího terminálu. Rok 2020 by přitom mohl být kritický pro řadu připravovaných projektů vzhledem k rostoucí shodě mezi analytiky, že se „okno“ pro nezávislé projekty rychle uzavírá.

Mezi hlavní výzvy, kterým developeři nových LNG terminálů v USA čelí, patří aktuálně nízké ceny zemního plynu, obavy o budoucí převis nabídky na trhu a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Nedávné oznámení o předběžné dohodě mezi oběma zeměmi o neuvalení dalších cel a zmírnění některých stávajících cel nepřinesla na trh se zkapalněným zemním plynem výraznější oživení.

Jak uvedl zahraniční server Platts, 25% clo na dovoz amerického LNG do Číny zůstává v platnosti. V důsledku zavedení tohoto cla nebylo od března do Číny doručeno žádné americké LNG a byla prakticky zablokována jednání o dlouhodobých kontraktech na nákup zemního plynu mezi americkými developery LNG terminálů a potenciálními čínskými protistranami.

Řada amerických developerů byla kvůli nepříznivému vývoji na trhu s LNG donucena odložit své cílové termíny pro schválení připravovaných projektů na roky 2020 či 2021.

„Developeři amerických LNG projektů nabízejí řadu výhod, od nízkých cen po inovativní modely oceňování a investiční partnerství, ve snaze uplatnit se na přeplněném hřišti. Komplikace způsobené problémy se zajištěním krátkodobých kontraktů v důsledku nejistoty na trhu však mohou odradit kupující od uzavření smluv s americkými projekty, kdy tito kupující raději upřednostní projekty podporované velkými hráči,“ uvedl Platts.

Právě díky podpoře od velkých hráčů na trhu se zemním plynem dostaly v posledních letech zelenou vybrané kanadské či ruské projekty, které neměly předem zajištěný odběr LNG. Jediným takovým americkým případem je projekt Golden Pass LNG v Texasu, který je podporován společnostmi ExxonMobil a Qatar Petroleum.