Růst poptávky po zemním plynu by měl v následujících letech výrazně zpomalit
Růst světové poptávky po zemním plynu by měl v příštích letech zpomalit z průměrných 2,5 % ročně zaznamenaných v letech 2017 až 2021 na 1,6 %. Důvodem je dosažení vrcholu poptávky po zemním plynu na vyspělých trzích, kdy pokles spotřeby na těchto trzích nemá být dostatečně kompenzován růstem poptávky na rozvíjejících se trzích. Vyplývá to z výhledu Mezinárodní energetické agentury (IEA).
IEA uvedla, že po bezprecedentním růstu pozorovaném v posledních 10 letech očekává na trhu se zemním plynem výrazné zpomalení růstu poptávky. Významným faktorem pro změnu kurzu na globálním trhu se zemním plynem byla podle agentury loňská invaze Ruska na Ukrajinu, která způsobila bezprecedentní nárůst ceny této komodity.
Agentura dodala, že na vyspělých trzích reprezentujících zhruba polovinu světové poptávky po zemním plynu, mezi které řadí Asii a Tichomoří, Evropu a severní Ameriku, nastal vrchol poptávky po zemním plynu již v roce 2021 a do roku 2026 by poptávka měla klesat meziročně zhruba o 1 %.
"Zrychlený rozvoj obnovitelných zdrojů a navýšení energetické účinnosti jsou hlavními důvody pro klesající trend u spotřeby zemního plynu na těchto trzích," uvedla IEA.
Pokles poptávky na vyspělých trzích má být částečně kompenzován růstem poptávky v Číně, která má být zodpovědná za téměř polovinu globálního růstu poptávky, a v zemích s bohatými zásobami zemního plynu v oblasti Blízkého východu a Afriky.
Uklidnění situace na trhu s LNG
Mezinárodní energetická agentura dále očekává, že díky zpomalení růstu světové poptávky po plynu a navýšení kapacit exportních LNG terminálů dojde k uvolnění napětí na trhu s plynem.
"Růst nabídky LNG ukazuje na přechod k více globalizovanému trhu se zemním plynem, což povede ke zlepšení odolnosti a schopnosti dodavatelů a spotřebitelů reagovat na šoky na straně nabídky či poptávky," dodala agentura.
Podle IEA by exportní kapacita LNG terminálů měla mezi lety 2022 a 2026 vzrůst o 25 % a Spojené státy americké by si díky výstavbě nových zkapalňovacích zařízení měly upevnit svou pozici největšího světového exportéra LNG.
Mohlo by vás zajímat:
Tento stav souvisí s celosvětovým zvyšováním kapacity hlavně OZ. S tímto nastoleným vývojem lze očekávat nižší cenovou relaci komodity vhodné i pro účely energetické v nepříznivých podmínkách. To je směr, který dokáže napovědět k čemu nám budou ty kontraverzní nákladné plánované jaderné mamuty s potřebným dlouhodobým provozem od konce 30let aspoň pro návratnost počátečných velkých investic.S tím jakoby plánovači potřebné energetické koncepce důsledně nepočítají. Osobní prospěch pak snadno dokáže převážit nad tím celospolečenským.
To "lze očekávat" je jen vaše zbožné přání. A je správně že plánovači "důsledně nepočítají" se zbožným přáním.
To se hodně o tom přání pletete, už jako mnohokráte. To je totiž logické vyústění tohoto nastoléhé procesu. A to ještě nevíme, čím za takovou dlouhou dobu dokážou ještě OZ překvapit. Měl by jste tento vývoj trochu více sledovat, aby jste nebyl závislý jenom na zdejších uvedených stránkách, kdo se sem dobrovolně rozhodne dát nějaký podnět.
Naopak, to se hodně, jako už mnohokráte, pletete vy, protože žádné "logické vyústění tohoto nastoléhé procesu" to není. "Vývoj trochu více sledovat" byste měl spíš vy.
To, že jaderní dinosauři nepřežijí rok 2100 je jisté, to že nepřežijí rok 2070 je velmi pravděpodobné (takže "plánovaná životnost JE začatých stavět po 2030 a postavených po 2045 prý na 80 let je jen nevydařený vtip).
I zemní plyn dosáhne svého vrcholu (možná už ho dosáhl nyní) a půjde (pro energetiku) dolů, jako ropa i uhlí (to vydrží nejdéle, viz Čína a Indie).
Celý svět vidí, že když můžete vyrábět elektřinu s minimálními náklady ze slunce či větru, tak by jste byl ekonomický sebevrah, kdyby jste této možnosti nevyužil. (to ví i Francie).
Vaněčkovy věštby...
Ve Francii dnes díky výrobě VTE a FVE snížily francouzské JE svojí výrobu o 25%. Snižování výkonu JE kvůli OZE se stalo každodenní součástí francouzské energetiky.
Bláha a jeho nikdy nekončící marný souboj s procenty. Cituji: "Ve Francii dnes díky výrobě VTE a FVE snížily francouzské JE svojí výrobu o 25%." Skutečnost: výroba JE ve Francii v pátek 965,1 GWh, v sobotu 820,2 GWh, 820,2/965,1 = snížení o 15 % a nikoliv o 25 %. Nebylo to ani kvůli výrobě VtE a FVE, bylo to převážně kvůli snížení poptávky, která se snížila o 10 %, jak už to tak o víkendech bývá.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
A pak tu ještě máme emisní povolenky s plánovanou cenou 170 Eur v roce 2030 ;-)
Pokud má dojít k útlumu fosilních paliv , pak bez rozvoje JE to prakticky není možné , alespoň ne v dohledné době , muselo by dojít k zásadnímu průlomu v akumulaci el. energie. Nic takového není možné , protože neznáme materiály ,které to umožnují ve výsledku budeme rádi za akumulaci den / noc. a to limituje všechny OZE , můžete postavit FVE kolik chcete od určité chvíle to nebude ekonomické , protože pro tu výrobu prostě nebude odběratel. V zimě bude přesně opačný problém a akumulace do umělých paliv je energeticky nevýhodná. Bez jádra nebude možné pokrýt energetické potřeby ČR mezi listopadem a březnem ne ekonomicky reálně. Možná že řešením jsou skutečně MMR - najednou s topnou sezónnou a budou dodávat teplo do měst a el. energii. Ale vlastní zkušenost mi říká ,že nejlepší je postavit méně elektráren a rozvést z nich teplo do měst v létě asi fungovat nebudou nebude pro ně dostatečně vysoká cena energie. V každém případě v zimě bude elektřina a topení drahé.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se