Domů
Komoditní trhy
Šéf Saudi Aramco: Ukončení války na Ukrajině energetickou krizi v Evropě nevyřeší
Rafinérie. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Šéf Saudi Aramco: Ukončení války na Ukrajině energetickou krizi v Evropě nevyřeší

Ačkoliv vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině a jeho setrvání prohlubuje energetickou krizi, a to zejména v Evropě, podle výkonného ředitele největší ropné společnosti na světě ukončení konfliktu řešení této krize nepřinese. Hlavními příčinami jsou dle jeho slov hanobení investic do ropných paliv a nedomyšlené politiky v oblasti transformace energetiky.

Globální energetická krize již řadu měsíců tlačí ceny energetických komodit na mnoha světových trzích na extrémně vysoké hodnoty, což se podepisuje na nejen na konkurenceschopnosti průmyslu především v Evropě, ale zejména na životní situaci milionů lidí, obzvlášť před nadcházející zimou. Ačkoliv jsou hlavním tahounem této krize omezené dodávky energetických komodit z Ruska vzhledem k probíhajícímu vojenskému konfliktu na Ukrajině, jeho konec podle některých kýžené řešení nepřinese.

Amin Nasser, výkonný ředitel největšího těžaře ropy na světě, společnosti Saudi Aramco, se nechal na konferenci ve Švýcarku slyšet, že hlavní příčinou aktuální krize, která dopadá zejména na Evropu, je hanobení investic do fosilních paliv a nedomyšlené politiky. Podle Nassera poklesly globální investice do ropného a plynárenského průmyslu mezi lety 2014 a 2021 ze 700 miliard dolarů na něco málo přes 300 miliard dolarů.

„Protože když hanobíte investory do ropy a plynu, vyřazujete z provozu elektrárny spalující uhlí a topný olej, selháváte diverzifikovat energetické dodávky (zejména plynu), stavíte se proti terminálům na dovoz LNG a odmítáte jadernou energetiku, měl by váš plán transformace být správný,“ řekl Nasser během konference.

Varování ze strany Nassera ohledně nedostatku investic v ropném průmyslu jsou dle S&P Global Platts jedním z nejsilnějších. Loni v prosinci Nasser varoval, že svět čelí „chaotickým, velmi nereálným scénářům ohledně transformace energetiky, které zahalují budoucnost“ a alternativy v podobě obnovitelných a nízkouhlíkových zdrojů „nejsou ani zdaleka připraveny“ nahradit ropu a plyn.

„Místo toho, jak ukazuje současná krize, plán byl pouze řetězcem hradů z písku, které spláchly vlny reality, a miliardy lidí na celém světě nyní čelí následkům v oblasti přístupu k energii a životních nákladů, kterou budou nejspíš velmi závažné a dlouhotrvající,“ dodal šéf Saudi Aramco.

V případě Evropy je aktuálně nejproblematičtějším nahrazení dodávek plynu z Ruska, k čemuž má přispět zejména rychlý rozvoj kapacity pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Přestože Evropa může v relativně krátkém časovém horizontu získat alespoň částečnou náhradu v podobě plovoucích LNG terminálů, investice na straně těžařů plynu a vývozců LNG jsou během na dlouhou trať, který potrvá roky a ne měsíce.

„Toto jsou skutečné příčiny současného stavu energetické nejistoty: nedostatečné investice do ropy a plynu, žádné připravené alternativy a žádný záložní plán. Ale to byste z dosavadních reakcí nepoznali,“ uvedl Nasser s tím, že odvracení pozornosti od skutečných problémů zpochybňováním mravnosti fosilního průmyslu k řešení problému nijak nepřispěje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
22. září 2022, 11:32

EU mu ukáže, že se mýlil. A je skvělé, že patříme opět k předvoji, který ukazuje lidstvu budoucnost.

Petr
22. září 2022, 11:39

Saúdové mají strach, že jim vyschne penězovod.

Ivan Švančara
22. září 2022, 12:02

Saudi prosia Europu, aby tolko nepytala za ropu.

Jirka94535
22. září 2022, 13:12

Jak vidíš v přímém přenosu, tak strach vůbec mít nemusí. Demokratický plyn a ropa mají před sebou světlé zítřky.

richie
22. září 2022, 21:12

presne (a este vcelku diplomaticky jemne) pomenovanie pristupu nemecka a bruselu za posledne desatrocia ..

..nedomyšlené politiky v oblasti transformace energetiky..

..svět čelí „chaotickým, velmi nereálným scénářům ohledně transformace energetiky, které zahalují budoucnost“ a alternativy v podobě obnovitelných a nízkouhlíkových zdrojů „nejsou ani zdaleka připraveny“ nahradit ropu a plyn...

..„Místo toho, jak ukazuje současná krize, plán byl pouze řetězcem hradů z písku, které spláchly vlny reality, a miliardy lidí na celém světě nyní čelí následkům v oblasti přístupu k energii a životních nákladů, kterou budou nejspíš velmi závažné a dlouhotrvající,“..

a najhorsi je na tom posledny odstavec - pretoze je kruto pravdivi ..

„Toto jsou skutečné příčiny současného stavu energetické nejistoty..... Ale to byste z dosavadních reakcí nepoznali,“ ... , že odvracení pozornosti od skutečných problémů.. k řešení problému nijak nepřispěje...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se