Domů
Komoditní trhy
Spotové ceny LNG na asijském trhu před zimou klesají, poptávka je neobvykle nízká
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Spotové ceny LNG na asijském trhu před zimou klesají, poptávka je neobvykle nízká

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na globálním trhu v posledních týdnech klesají, když teplé počasí jak v Evropě, tak v Asii omezuje poptávku po plynu. Pozorovaný pokles před příchodem špičkové zimní poptávky je neobvyklý zejména v Asii, kde poptávka po LNG kvůli omezené skladovací kapacitě během zimy zpravidla roste. Ceny tlačí dolů rovněž evropský trh, kde v posledních týdnech pomáhá teplé počasí a zásobníky plynu naplněné v mnoho případech téměř na plnou kapacitu.

Podle serveru Argus je hlavní příčinou aktuálního chování trhu, kdy ceny LNG v Asii nerostou spolu s vyšší spotřebou plynu na vytápění, chybějící poptávka ze strany čínských a indických obchodníků. Kromě stále vysokých cen ve srovnání s předchozími lety má na očekávánou poptávku vliv i čínská striktní covidová politika, jež tamní úřady potvrdily minulý víkend, která vedla a během zimy zřejmě povede k poklesu poptávky s ohledem na další lockdowny.

Podobně na spotovém trhu chybí poptávka ze strany japonských a jihokorejských obchodníků, kteří běžně také tvoří značnou část poptávky na globálním trhu s LNG. Vzhledem k vysokým spotovým cenám se obchodníci v těchto regionech snaží maximalizovat odběr v rámci dlouhodobých kontraktů, které aktuálně nabízí výhodnější cenové podmínky.

Spotové ceny LNG na asijském referenčním trhu JKM pro kontrakt prosinec 2022 Vývoj ceny LNG na asijském referenčním trhu JKM pro kontrakt prosinec 2022. Zdroj: CME Group

Výhled poptávky, která bude mít zásadní vliv na cenu během prosince a prvního čtvrtletí příštího roku, je stále nejistý s ohledem na očekávání mírného začátku zimy. Podle předpovědí Čínského národního klimatického centra by teploty v rozsáhlých částech země měly zůstat v průběhu prosince a začátku ledna na nadprůměrných hodnotách.

Vzhledem k omezeným možnostem skladovací kapacity pro plyn v regionu severovýchodní Asie ve srovnání s Evropou jsou tyto země v průběhu zimy v případě příchodu chladného počasí běžně více závislé na spotových dodávkách LNG. Ani vysoké ceny v průběhu zimy tak asijské obchodníky zřejmě neodradí od toho, aby pro své zákazníky začali zajišťovat plyn na spotovém trhu, což může vyústit v další růst cen při přetahování se o dodávky s Evropou. Ta přitom právě díky vysokým cenám dokázala v posledních měsících přilákat velmi vysoké objemy LNG na úkor nižších dodávek do Asie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr prochaska
12. listopad 2022, 15:05

Ten graf je v MMBtu. Neboli pro přepočet na MWh se musí vydělit 0.293.

27.73 /0.293 = 95 USD/MWh, což je cena +- jako TTF v Evropě.

V Asii jsou jednak nadprůměrné teploty, takže LNG nepotřebuje a druhák tak drahý plyn se jim nechce kupovat. Třeba taková Čína si většinu spotřeby plynu sama těží, něco doveze z Ruska a LNG je jen menšinový podíl.

Čestmír Berka
13. listopad 2022, 10:03

Indiatimes:

Obchodní spor o zemní plyn přerostl v diplomatický spor mezi Berlínem a Novým Dillí, protože evropská energetická krize si vybírá rostoucí daň na rozvojovém světě.

Diplomaté byli povoláni, aby se pokusili vyřešit neshodu ohledně omezení dodávek zkapalněného zemního plynu do Indie společností podporovanou německým státem, podle lidí obeznámených s touto záležitostí, kteří nechtěli být jmenováni, protože záležitost je soukromá. Indie také hledá řešení s Ruskem, jak zaplnit mezeru v nabídce.

Dodávky plynu od německé společnosti Securing Energy for Europe GmbH společnosti GAIL India Ltd. byly od května přerušeny poté, co sankce Moskvy vůči této skupině znemožnily odebírat náklady z Ruska. Indie navrhuje, aby společnost získávala alternativní dodávky ze svého portfolia, aby splnila smluvní závazky, řekl jeden z lidí.

Globální nárůst cen zemního plynu po ruské invazi na Ukrajinu tvrdě zasáhl rozvíjející se země citlivé na ceny. Indie platí rekordní částky, aby nahradila zrušené dodávky, pokud nějakou najde. S rostoucími cenami někteří dodavatelé do jižní Asie jednoduše zrušili dlouho plánované dodávky ve prospěch lepších výnosů jinde.

Singapurská jednotka SEFE v září uvedla, že nemůže splnit svůj dlouhodobý kontrakt na LNG s GAIL. SEFE, bývalý podnik Gazpromu PJSC, který je nyní pod kontrolou německé vlády, platí malý sankční poplatek ve výši 20^ z hodnoty smluvní zásilky, což je zlomek hodnoty současných spotových cen plynu v Evropě, což zanechává pro GAIL velkou mezeru. zakrýt, abyste získali náhradní zásoby.

„V důsledku ruských sankcí vůči SEFE a jejím dceřiným společnostem, včetně SM&T a SM&T Singapore, jsou následným zastavením dodávek postiženy jak skupina SEFE, tak GAIL,“ uvedl mluvčí SEFE. 'SEFE a GAIL řeší tento problém společně v rámci svých smluvních dohod.'

Karel Salaj
13. listopad 2022, 11:53

Nejspíš ten plyn berou někde jinde a ještě se slevou, to se honem nezmění a USA bude mít s LNG do Číny útrum...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se