Domů
Komoditní trhy
Stav evropských zásobníků s plynem je nejlepší za posledních 5 let
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Stav evropských zásobníků s plynem je nejlepší za posledních 5 let

Stav zaplněnosti evropských zásobníků se zemním plynem byl ke konci února nejvyšší za více než 5 let, jak ukazují data Energostatu. Jedním z důvodů současného stavu je pokles spotřeby zemního plynu na půdě EU v loňském roce, kdy spotřeba plynu meziročně poklesla o 7 %. V případě ČR spotřeba poklesla dokonce o 10,4 % a byla nejnižší od roku 1992. K tomu se dále přidal extrémně teplý letošní únor. Nižší než očekáváná spotřeba pak zapříčinila pokles velkoobchodních cen.

Pokles velkoobchodních cen plynu

Teplé počasí panující napříč EU během letošní zimní sezóny zapříčiňuje menší poptávku po vytápění, což v důsledku snižuje spotřebu zemního plynu. V případě ČR byla celková spotřeba plynu na v roce 2023 na úrovni 73,7 TWh. Pro srovnání – v roce 2021 dosáhla spotřeba úrovně okolo 100,7 TWh.

Snížení spotřeby plynu a související velmi dobrý stav zásobníků nadále stlačují jeho velkoobchodní ceny. Ceny plynu se na měsíc duben a květen dostaly na největším evropském obchodním bodě, trhu TTF, k 25 EUR/MWh. Pár měsíců nazpět šlo jen o stěží představitelnou cenovou hladinu.

Získají alternativní dodavatelé větší podíl?

Výrazný pokles velkoobchodních cen může hrát ve prospěch alternativních dodavatelů energií, byť jejich reputace v očích veřejnosti v důsledku pádu Bohemia Energy značně utrpěla.

Velcí obchodníci s energiemi si totiž zajišťují své portfolio až na tři roky dopředu. Jinými slovy – současné spotové ceny na trhu jejich nákupní ceny ovlivňují již jen velmi málo. Z tohoto důvodu nemohou pro své zákazníky, např domácnosti, nabídnout produkty blízké nynějším spotovým cenám.

Naproti tomu nově založení obchodníci s energiemi produkty za nynější ceny nabídnout dokáží. Otázkou však zůstává, zda budou po zkušenostech z předchozích let pro veřejnost dostatečně důvěryhodní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Honza Nedvěd
3. březen 2024, 09:33

Hlavní zbraň místních pro-rzzkych apoštolů v podobě nenahraditelného plynu z východního impéria se rozplynula jako pára nad hrncem. Všechno to byla jen prázdná propaganda. Chudáci si budou muset najít jiného pána, před jehož velikostí a silou budou v upřímné pokoře poklekat.

Jan Stehlik
3. březen 2024, 15:45

Jiní už ho mají zas. Kupují od něj drahé zbraně a suroviny. Na vlastní spotřebitele a výrobce kašlou.

Bob
3. březen 2024, 20:11

Zajímavá aktuální informace pro ty, kteří by chtěli kupovat "levný" plyn z Ruska:

Maďarsko na nákupu ruského plynu obrovsky prodělává, upozornil tamní list.

Smlouvu podepsali v 2021, při poměrně vysokých cenách plynu a Rusové si ještě přidali 30% k tržní ceně na burze.

Odkaz:

https:§§www.novinky.cz§clanek§ekonomika-madarsko-prodelava-na-nakupu-ruskeho-plynu-spoustu-penez-upozornil-tamni-list-

Roman Kosařík
4. březen 2024, 13:40

Maďarům je třeba pogratulovat k "výhodnému" nákupu ruského plynu na dlouhá desetiletí dopředu. Vlastně dost podobně jsou na tom teď Rakušáci se smlouvou take-or-pay až do roku 2040. Něco mi říká, že ten plyn budou chtít lifrovat na všechny strany.

minduton
4. březen 2024, 22:03

Vše je otázkou pohledu.

Jiri Z.
4. březen 2024, 10:15

Že je stav zásobníků "nejlepší" je trochu zavádějící. Řadě zásobníků dlouhodobé setrvání na vysokých tlacích škodí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se