Domů
Komoditní trhy
ÚOHS čeká na trhu s energiemi posílení velkých hráčů, důvod k zásahu nyní nevidí
Elektroměr
Elektroměr

ÚOHS čeká na trhu s energiemi posílení velkých hráčů, důvod k zásahu nyní nevidí

Komoditní trhy
Bez komentáře
25. listopad 2022, 14:25
ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím nevidí důvod k zásahu do trhu s elektřinou a zemním plynem, nynější situace ale může podle úřadu vést k posílení velkých hráčů na trhu. Pokud by úřad zaznamenal protisoutěžní jednání, je připraven zasáhnout. Na webu to dnes uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna. Úřad dnes zároveň zveřejnil dokument, který shrnuje a vysvětluje základní informace o dění na energetickém trhu. Obsahuje také doporučení pro zadavatele veřejných zakázek při nákupu energií.

Ceny elektřiny a plynu letos strmě rostly zejména po vpádu ruské armády na Ukrajinu. Vliv mají změny v dodávkách plynu i sankce vůči Rusku. „Trhy s elektřinou a zemním plynem zažívají v poslední době obrovské otřesy, které jsou způsobené především globálními událostmi. Celý sektor pozorně sledujeme, nicméně v tuto chvíli nevidíme důvod k zásahu. Očekáváme, že stávající situace může vést k posílení velkých hráčů na trhu a jsme připraveni okamžitě zasáhnout, pokud zaznamenáme jakoukoliv známku protisoutěžního jednání,“ uvedl Mlsna.

V materiálu ÚOHS nejprve popisuje dění na energetických trzích v posledním období, vysvětluje fungování těchto trhů, včetně obchodování na burze, a rozebírá, jakým způsobem se tvoří ceny na různých úrovních trhu. Podrobně se věnuje také opatřením ze strany Evropské unie a české vlády, které se snaží zamezit nejdramatičtějším dopadům energetické krize na spotřebitele i podniky.

V další části pak ÚOHS vysvětluje pravidla hospodářské soutěže a možnosti, jak proti narušení soutěže zasáhnout. Poslední část je pak zaměřená na zadavatele veřejných zakázek a shrnuje jejich možnosti při nákupu energií. ÚOHS také shrnul informační zdroje, kde mohou spotřebitelé i instituce najít k problematice podrobnější informace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se