Domů
Komoditní trhy
Výsledek zasedání ministrů EU pro energetiku je pro Svaz průmyslu zklamáním
Elektrické vedení

Výsledek zasedání ministrů EU pro energetiku je pro Svaz průmyslu zklamáním

Komoditní trhy
9 komentářů
10. září 2022, 14:35
ČTK

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) označil výsledek pátečního mimořádného zasedání unijních ministrů pro energetiku zatím za zklamání. Nevedl podle něj k uklidnění situace ve firmách. Bez rychlého konkrétního řešení, které významně sníží ceny energií, mnoho podniků omezí nebo zastaví provoz, což bude mít dopad na celou ekonomiku. ČTK to dnes sdělil prezident SP Jaroslav Hanák. Dodal, že doufá v posun začátkem příštího týdne.

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie se v pátek shodli na návrhu využít neočekávané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů, než je plyn, na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Evropskou komisi pověřili přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie nebo zastropování cen plynu.

„Je sice slibné, že Evropská komise dostala politické zadání a připraví návrhy řešení v řádu dní, ale příliš času nemáme. Musíme urychleně přijmout opatření i na národní úrovni,“ uvedl Hanák.

SP podle něj s vládou jedná dlouhé měsíce a doufá v to, že několikrát sdělené požadavky zaměstnavatelských svazů nyní už urychleně zpracuje a tím prokáže, že si uvědomuje vážnost situace, řekl dále.

Za účelem nastavení pomoci domácnostem, veřejnému sektoru a firmám by se měla vláda mimořádně sejít v pondělí v podvečer, uvedl tento týden vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Omezení či zastavení provozu firem v důsledku drahých energií způsobí podle Hanáka nejen poškození podniků v mnoha oborech, ale také nedostatek některých výrobků a služeb. Lidé budou čelit dalšímu zdražování, výsledkem neřešení situace bude také propouštění a růst sociálního napětí, upozornil Hanák.

SP požaduje nejpozději do poloviny října zavést mimořádná opatření proti vysokým cenám elektřiny a plynu pro firmy, ať už na evropské nebo národní úrovni. Nejpozději v říjnu by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo podle SP vypsat podporu vytvořenou na základě dočasného krizového rámce, který členským státům umožnil okamžitou pomoc firmám v důsledku drahých energií a protiruských sankcí. Mezi další požadavky SP patří dokončení a schválení konkrétního nařízení ke kurzarbeitu a předložení scénářů zajištění dodávek plynu s uvedením postupů a předpokladů, kdy a za jakých podmínek bude přistoupeno k vyhlašování odběrových stupňů.

„Za zaměstnavatele je klíčové přijmout všechna navrhovaná opatření. Jejich kombinace a především rychlost zavedení zajistí efektivní pomoc v této kritické situaci,“ řekl Hanák.

Pro stabilizaci situace v průmyslu a firmách je podle SP důležité mimo jiné prodloužení snížení sazby spotřební daně na naftu a benzín. Snížení o 1,50 koruny na litr platí od 1. června zatím do konce září. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve uvedl, že kvůli zajištění konkurenceschopnosti českých podnikatelů zvažuje trvalé snížení spotřební daně u nafty. O tomto záměru by podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) měla vláda jednat příští týden.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zbyněk Poisl
10. září 2022, 17:42

Čekal snad někdo víc? Pak to je přehnaný idealista.

Jirka94535
10. září 2022, 21:32

Čekal jsem oddělení/redukci plynových(závěrných) elektráren z tvorby cen jako okamžité řešení. Bez toho pmn skutečně nedosáhli ničeho.

intfor
10. září 2022, 21:44

Okamžité řešení čeho? Nedostatku energií? Pokud si někdo myslí, že energií je dost (především plynu a elektřiny jako významných substitutů ve výrobě tepla) a je problém jen s cenou, tak by to možná skutečně mohlo něčemu pomoci, ale pokud je energií nedostatek, tak to ničemu nepomůže. Odstranění plynových elektráren z trhu nezabrání ostatním, aby si sami řekli o vyšší cenu. A i kdyby se nějakým nařízením cena elektřiny snížila, tak se tím jen přiblížíme výpadkům, protože kdyby elektřina byla z úředního nařízení levnější, tak místo plynu zatopím elektřinou stejně jako mnoho jiných a najednou té elektřiny dost nebude. Sice to mnozí nechtějí slyšet, ale energií dost není a někdo bude muset spotřebu omezit.

Emil
10. září 2022, 21:53

Přesně tak, žádný cenový strop nevyřeší nedostatek plynu, k tomu by stejně bylo potřeba nějak direktivně omezit spotřebu, a pokud se spotřeba dostatečně direktivně omezí, už zase není potřeba cenový strop.

Rejpal
10. září 2022, 23:15

Zemního plynu dovážíme asi 95TWh a jen jaderné elektrárny vypustí ročně 60TWh tepla do vzduchu uhelné jen o něco méně . Celkově vypouštíme do vzduchu více energie než , která je obsažena v dovozním zemním plynu. Teď se právě staví teplovod do Českých Budějovic z Temelína schválně se tam dává slabá trubka aby se tam uživila teplárna na biomasu což je naprosto zbytečný projekt , který jen někomu přihraje peníze do kapsy. Temelín má dost tepla na to aby vytápěl všechna města na trase od českých Budějovic až po Mělník. A to hlavní co brání vybudování této soustavy je to , že města mají zájem o svoje vlastní teplárny jako dobrý zdroj příjmu pro regionální politiky. Nejlevnějším řešením energetické krize je totiž výstavba nových domácích zdrojů energie a právě teplovody z elektráren jsou jednou z možností jak snížit závislost republiky na dovozech energie. Další velkou úsporou dovozu plynu je hybridní vytápění velkých budov tepelnými čerpadly vzduch / voda a zemním plynem. Bohužel naše vláda je zcela mimo realitu .... ale to už by opakoval....

Ivan Novák
11. září 2022, 06:12

Žádná vláda se jen tak nevzdá rozdávání voličům peněz, které vybere na daních. Financování nových JE v ČR pobledlo.

Plyn v paroplynových elektrárnách se průběžně pálí dál, aniž sklárny nebo porcelánky tuší, jak přežijí. Jsem zvědav na příští týden.

Vladimír Šťastný
11. září 2022, 06:49

Zajímavé, Brejlounek to samé vydává za "úspěch českého předsednictví EU". Holt co si nepochválíš sám, nikdo jiný neocení.

Anton Meško
11. září 2022, 09:03

K zníženiu cien elektriny a plynu môžu významne prispieť Nemci, keď prerušia realizáciu zelenej odbočky a ponechajú zostávajúce tri jadrové elektrárne v prevádzke, čím sa môže znížiť spotreba plynu na výrobu elektriny. Dúfam, že vo vedení Nemecka prevládne rozum a zníži náklady na elektrinu a plyn na spoločnom európskom trhu.

koumák
11. září 2022, 13:41

Svaz průmyslu by se měl zeptat svých členů, kteří nyní nadávají na SPOTové ceny, proč do toho v loni na podzim šli. Nabízeli jsme fix i postupný nákup, to se mnoha firmám v době, kdy ceny byly od 80 do 120 EUR, nelíbilo a rovnou mám říkali, že přechodem na SPOT ušetří, my je varovali, ale všichni ti "generálové" a jednatelé, ředitelé, majitelé měli svou hlavu a my, co dodáváme EE už 15 let trhu nerozumíme a oni jsou "letadlo"! Takže nejdříve čekali až do prosince 2021 zda ceny neklesnou a když už bylo pozdě a nikdo je na 2022 nechtěl zasmluvnit, vrátili se zpět s tím, že tedy SPOT. První kvartál přežijí a pak přejdou na fix či postutný nákup, ovšem Putin jim do toho hodil vidle. Bylo to jen jejich rozhodnutí, a jejich odpovědnost, nikdo je v září -listopadu nenutil čekat na konec roku. Takže pláčky pana Hanáka jsou dobré, ale na špatném hrobě!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se