Domů
Komoditní trhy
E.ON: Energetická krize není zažehnána, transformace energetiky však nabírá na síle
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

E.ON: Energetická krize není zažehnána, transformace energetiky však nabírá na síle

Podle finančního ředitele společnosti E.ON, Marca Spiekera, není dosud energetická krize panující v Evropě u svého konce. Oproti nynějším poměrům na energetických trzích by se dle něj mohla situace v druhé polovině roku zhoršit. Uvedl tak při představení finančních výsledků společnosti za první kvartál letošního roku. V rozvoji obnovitelných zdrojů energie pak E.ON  vidí velkou příležitosti, na čemž se shodne s prakticky všemi energetickými giganty působícími v Evropě. 

Jak E.ON zmiňuje ve své prezentaci k celkovému výhledu hospodaření za rok 2023, tak s touto možností – tedy tím, že energetická krize ještě neskončila, počítá jako s výchozí variantou.

„Krize ještě neskončila,“ uvedl Spieker směrem k energetickému trhu a dalšímu predikovanému vývoji. „V porovnání s nynějšími podmínkami panujícími na trhu ukazují naše modely na možnost dalšího zhoršení situace ve zbytku letošního roku.“

Jak jsme dříve v tomto týdnu informovali, tak ceny energetických komodit od počátku letošního roku obecně poklesly. Stále se však drží vysoko nad úrovní, nad kterou jsme byli v uplynulých letech zvyklí, přičemž se na tuto úroveň v dohledné době nejspíš nevrátí.

Podle mnoha energetických expertů bude z pohledu energetické bezpečnosti nejkrizovějším obdobím pro EU zimní sezóna 2023/2024. Jedním ze zásadních ukazatelů bude stav zásobníků zemního plynu, který se EU i díky nadprůměrně teplé zimě podařilo udržet na velmi dobré úrovni. Porovnání současného stavu zásobníků s předcházejícími roky lze vidět na grafu níže.

Energetická transformace

Pro EU bude dále z pohledu budoucího vývoje energetického trhu zásadní, jak se jí podaří plnit své plány v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle Spiekera nabírá energetická transformace na síle. Stejné informace proudí i z ČR.

Své výsledky za první čtvrtletí v tomto týdnu prezentoval i český energetický gigant – společnost ČEZ. Martin Novák, finanční ředitel skupiny, při prezentaci zdůraznil potřebu investovat do nových energetických zdrojů, včetně těch nahrazující ty stávající (tzn. ne pouze OZE).

Při pohledu na schválené a podpořené projekty z Modernizačního fondu z letošního roku plánuje společnost ČEZ do nových zdrojů v následujících letech masivní investice, zvláště pak v Ústeckém kraji.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zdeves Pavel
13. květen 2023, 16:36

Spíše by se mělo říkat destrukce energetiky a ne transformace, protože výsledek je horší než výchozí stav.

energetik
14. květen 2023, 11:57

A výchozí stav je co? Oheň v jeskyni?

Pravoslav Motyčka
14. květen 2023, 20:27

EON to je ta firma , co neinvestuje do rozvoje sítí a zakazuje přetoky z FVE nebo dokonce zakazuje i instalaci FVE pro vlastní spotřebu ? a je to taky ta firma , kde když se člověk dovolá na info linku, aby mu řekli kolik mu dovolí připojit , tak mu nedají ani kontakt na někoho kdo by mu to mohl říct ?

Karel Zeman
14. květen 2023, 22:50

To je EGD ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se