E.ON: Energetická krize není zažehnána, transformace energetiky však nabírá na síle
Podle finančního ředitele společnosti E.ON, Marca Spiekera, není dosud energetická krize panující v Evropě u svého konce. Oproti nynějším poměrům na energetických trzích by se dle něj mohla situace v druhé polovině roku zhoršit. Uvedl tak při představení finančních výsledků společnosti za první kvartál letošního roku. V rozvoji obnovitelných zdrojů energie pak E.ON vidí velkou příležitosti, na čemž se shodne s prakticky všemi energetickými giganty působícími v Evropě.
Jak E.ON zmiňuje ve své prezentaci k celkovému výhledu hospodaření za rok 2023, tak s touto možností – tedy tím, že energetická krize ještě neskončila, počítá jako s výchozí variantou.„Krize ještě neskončila,“ uvedl Spieker směrem k energetickému trhu a dalšímu predikovanému vývoji. „V porovnání s nynějšími podmínkami panujícími na trhu ukazují naše modely na možnost dalšího zhoršení situace ve zbytku letošního roku.“
Jak jsme dříve v tomto týdnu informovali, tak ceny energetických komodit od počátku letošního roku obecně poklesly. Stále se však drží vysoko nad úrovní, nad kterou jsme byli v uplynulých letech zvyklí, přičemž se na tuto úroveň v dohledné době nejspíš nevrátí.
Podle mnoha energetických expertů bude z pohledu energetické bezpečnosti nejkrizovějším obdobím pro EU zimní sezóna 2023/2024. Jedním ze zásadních ukazatelů bude stav zásobníků zemního plynu, který se EU i díky nadprůměrně teplé zimě podařilo udržet na velmi dobré úrovni. Porovnání současného stavu zásobníků s předcházejícími roky lze vidět na grafu níže.
Energetická transformace
Pro EU bude dále z pohledu budoucího vývoje energetického trhu zásadní, jak se jí podaří plnit své plány v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle Spiekera nabírá energetická transformace na síle. Stejné informace proudí i z ČR.
Své výsledky za první čtvrtletí v tomto týdnu prezentoval i český energetický gigant – společnost ČEZ. Martin Novák, finanční ředitel skupiny, při prezentaci zdůraznil potřebu investovat do nových energetických zdrojů, včetně těch nahrazující ty stávající (tzn. ne pouze OZE).
Při pohledu na schválené a podpořené projekty z Modernizačního fondu z letošního roku plánuje společnost ČEZ do nových zdrojů v následujících letech masivní investice, zvláště pak v Ústeckém kraji.
Mohlo by vás zajímat:
Spíše by se mělo říkat destrukce energetiky a ne transformace, protože výsledek je horší než výchozí stav.
A výchozí stav je co? Oheň v jeskyni?
EON to je ta firma , co neinvestuje do rozvoje sítí a zakazuje přetoky z FVE nebo dokonce zakazuje i instalaci FVE pro vlastní spotřebu ? a je to taky ta firma , kde když se člověk dovolá na info linku, aby mu řekli kolik mu dovolí připojit , tak mu nedají ani kontakt na někoho kdo by mu to mohl říct ?
To je EGD ;-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se