Domů
Komoditní trhy
Vývoz zkapalněného plynu z USA se kvůli koronavirové pandemii propadl o více než třetinu

Vývoz zkapalněného plynu z USA se kvůli koronavirové pandemii propadl o více než třetinu

Současná koronavirová krize má zásadní dopady na energetické trhy, kdy se ceny zemního plynu na mnoha světových trzích propadají na historická minima. S propadem cen způsobeným přebytekem nabídky se tak američtí vývozci zkapalněného plynu nyní potýkají s rušením mnoha sjednaných dodávek.

Letošní rok není těžařům a vývozcům zemního plynu příliš nakloněn. Souběh teplé zimy napříč severní poloukoulí, která zanechala po zimní sezóně zásobníky plynu na nezvykle vysoké úrovni, se současným poklesem poptávky z důvodů opatření přijatých pro omezení šíření onemocnění COVID-19 vedl k propadu cen na extrémně nízké hodnoty.

Není tak žádným překpavením, že odběratelé amerického zkapalněného plynu ruší mnoho sjednaných dodávek. Podle dat agentury Reuters odběratelé z Evropy a Asie zrušili již na 20 nákladů, které měli převzít v červnu a červenci. Očekává se přitom, že rušení objednávek bude pokračovat.

Průměrní denní tok zemního plynu do exportních terminálů tak podle dat Refinitiv poklesl z 9,5 miliard strop krychlových na konci března na 5,6 miliard strop krychlových v tomto týdnů, což je vůbec nejnižší hodnota za posledních šest měsíců.

„Využívání americké kapacity pro vývoz LNG začalo klesat v reakci na tržní síly zatížené onemocněním COVID-19,“ uvedl Terrell Benke, výkonný ředitel analytické společnosti IHS Markit.

Zatímco v lednu zkapalněný plyn z USA převáželo rekordních 76 LNG tankerů, v dubnu již tento počet klesl na 62. Pro květen Refinitiv očekává pouhých 50 tankerů, tedy osmiměsíční minimum.

„Mnoho LNG tankerů, které nyní vyplouvají z USA, bylo nominováno v únoru a březnu, kdy globální výhled na poptávku a forwardové ceny byly výrazně příznivější. Rušení dodávek se pravděpodobně značně zvýší v srpnu a září, jelikož se evropské zásobníky přibližují plné kapacitě,“ řekl Ross Wyeno, vedoucí analytické týmu pro LNG u S&P Global Platts.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se