Domů
Komoditní trhy
Vývoz zkapalněného plynu z USA se kvůli koronavirové pandemii propadl o více než třetinu

Vývoz zkapalněného plynu z USA se kvůli koronavirové pandemii propadl o více než třetinu

Současná koronavirová krize má zásadní dopady na energetické trhy, kdy se ceny zemního plynu na mnoha světových trzích propadají na historická minima. S propadem cen způsobeným přebytekem nabídky se tak američtí vývozci zkapalněného plynu nyní potýkají s rušením mnoha sjednaných dodávek.

Letošní rok není těžařům a vývozcům zemního plynu příliš nakloněn. Souběh teplé zimy napříč severní poloukoulí, která zanechala po zimní sezóně zásobníky plynu na nezvykle vysoké úrovni, se současným poklesem poptávky z důvodů opatření přijatých pro omezení šíření onemocnění COVID-19 vedl k propadu cen na extrémně nízké hodnoty.

Není tak žádným překpavením, že odběratelé amerického zkapalněného plynu ruší mnoho sjednaných dodávek. Podle dat agentury Reuters odběratelé z Evropy a Asie zrušili již na 20 nákladů, které měli převzít v červnu a červenci. Očekává se přitom, že rušení objednávek bude pokračovat.

Průměrní denní tok zemního plynu do exportních terminálů tak podle dat Refinitiv poklesl z 9,5 miliard strop krychlových na konci března na 5,6 miliard strop krychlových v tomto týdnů, což je vůbec nejnižší hodnota za posledních šest měsíců.

„Využívání americké kapacity pro vývoz LNG začalo klesat v reakci na tržní síly zatížené onemocněním COVID-19,“ uvedl Terrell Benke, výkonný ředitel analytické společnosti IHS Markit.

Zatímco v lednu zkapalněný plyn z USA převáželo rekordních 76 LNG tankerů, v dubnu již tento počet klesl na 62. Pro květen Refinitiv očekává pouhých 50 tankerů, tedy osmiměsíční minimum.

„Mnoho LNG tankerů, které nyní vyplouvají z USA, bylo nominováno v únoru a březnu, kdy globální výhled na poptávku a forwardové ceny byly výrazně příznivější. Rušení dodávek se pravděpodobně značně zvýší v srpnu a září, jelikož se evropské zásobníky přibližují plné kapacitě,“ řekl Ross Wyeno, vedoucí analytické týmu pro LNG u S&P Global Platts.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.