„Zelená inflace“ aneb jak rostoucí ceny surovin mohou ohrozit energetickou transformaci
Rychle rostoucí ceny surovin potřebných k vybudování infrastruktury pro energetickou transformaci by se mohly stát vážným problémem. Uvádí to studie Německého ekonomického institutu (IW), vypracovaná pro bavorské průmyslové sdružení vbw.
Suroviny potřebné pro automobilové baterie, větrné elektrárny, solární panely a další nedílné součásti energetické transformace jsou na mezinárodních trzích stále dražší. Dominantní postavení dodavatelů činí zákazníky zranitelnými vůči obchodním překážkám, uvádí studie.
Společnosti by tak mohly mít problém zajistit si stabilní dodávky kritických materiálů, jako je měď, kobalt, lithium nebo platina, což znamená, že německá vláda i Evropská unie se musí za své podniky postavit a pomoci jim zajistit přístup k surovinám, uvádí vbw.
Ruchir Sharma, hlavní stratég americké investiční banky Morgan Stanley, sdělil novinářské skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), že rostoucí poptávka po těchto materiálech v souvislosti s celosvětovou snahou o dekarbonizaci energetických systémů by mohla vést k "zelené inflaci". Tím by se roztočila spirála vyšších cen, která by mohla mít v příštích letech vážné dopady na plány opatření v oblasti klimatu na celém světě.
Kobalt, lithium, platina, grafit, ale i stříbro nebo železo
Suroviny potřebné pro transformaci energetiky, jak uvedl kolínský ekonom a šéf IW, Karl Lichtblau, jsou stále vzácnější. Jak uvádí studie IW z loňského prosince, znepokojivý trend se netýká jen jedné nebo dvou surovin, ale hned 22 ze 45 sledovaných chemických prvků.
Prvky označené jako vysoce rizikové. Zdroj: Rohstoffsituation der bayerischen Wirtschaft, IW Consult GmBH
Ceny lithia, klíčového prvku pro akumulátorové články nezbytné pro elektromobily, vzrostly v loňském roce o 240 %. Přísnější normy pro dodavatelský řetězec a těžbu by mohly problém ještě zhoršit, dodal Sharma.
Zásoby kobaltu, rovněž důležitého prvku pro výrobu akumulátorových článků, vystačí pouze na jedenáct let. Je pravda, že se lze pokusit o těžbu kobaltu v nových těžebních lokalitách, zároveň se hledají alternativní materiály. Problém je však v tom, že oba způsoby nakonec povedou k růstu cen.
Těžba lithia v americkém státě Nevada. Autor: Doc Searls
Nedostatek je také platiny a iridia. Tyto drahé prvky jsou nutné k výrobě vodíku elektrolýzou. Nejde o nic menšího než o hlavní vizi světové klimatické politiky - využití vodíku jako nosiče energie a způsobu pro uskladnění přebytků elektrické energie z větrných a solárních elektráren.
"Musíme si dát pozor, aby naše krásná energetická transformace neskončila neúspěchem kvůli nedostatku surovin," uvedl Lichtblau.
Důvod k politickým problémům?
Rudolf Hickel, výzkumník z univerzity v Brémách, řekl RND, že zelená inflace by také mohla způsobit vážné politické problémy, protože nárůst cen na energetických trzích a v Německu od roku zavedené zpoplatnění uhlíku v odvětvích vytápění a dopravy již zatěžují obyvatelstvo.
"Velmi se obávám, že nám nakonec bude chybět potřebná akceptace - a to by mohlo způsobit, že celý projekt selže," řekl Hickel.
Zásobování surovinami potřebnými pro energetickou transformaci bylo v počátečních fázích německé Energiewende do značné míry opomíjenou otázkou, ale rychle se přesouvá do centra pozornosti mnoha společností, protože se po celém světě rozšiřují výrobní plány pro instalace obnovitelných zdrojů energie, elektromobilů, sítí a výrobu vodíku.
Strategie dodávek zdrojů musí zohlednit zpřísněná pravidla pro dodavatelské řetězce v Německu a EU a také přísnější pravidla pro financování nových projektů v souvislosti s přechodem na udržitelné financování.
Napraví situaci nakonec trh?
Liberální tábor je v debatě o zelené inflaci klidnější. Síly trhu by neměly být podceňovány, řekl RND Stefan Kooths z Institutu pro světové hospodářství v Kielu. Růst cen jednotlivých surovin je pro ekonomiku a vědu často impulsem a podnětem k hledání levnějších alternativ.
Odborník Dolf Gielen z Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie se rovněž domnívá, že problémy s cenami lze dlouhodobě vyřešit. Nedostatek materiálů podle něj nakonec energetickou transformaci nezastaví. Například v případě mědi bude vyšší cena stimulovat nové recyklační procesy.
Materiály získané z lithium-iontových baterií. Autor: Lei Pan
Lepší systém recyklace kritických materiálů, lepší uplatňování zásad oběhového hospodářství, technologická zlepšení a nové zdroje potřebných materiálů by tak nakonec měly tento problém zmírnit.
Mohlo by vás zajímat:
Ekonomika je sfiňa . Lidi nechtěj dělat za hrst rýže a chtěj za produkty zaplatit .
Takhle tu zelenou společnost nevybudujem , když kapitál musí nést výnos :-(
Ako EU sa odstrihnime od putinovho plynu a ropy a okamzite cena litia klesne z 240 na 14%.
Myslím, že jakékoli ceny neodradí Němce od jejich pevného předsevzetí zachránit svět a to až do úplného konce.
Němci nikdy!!! nedělají malé chyby.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se