Domů
Energetika v zahraničí
Nigérie a Německo se dohodly na dodávkách plynu a investicích do OZE
Německý kancléř Olaf Scholz
Zdroj: Preiss/MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE (licence)

Nigérie a Německo se dohodly na dodávkách plynu a investicích do OZE

V úterý došlo k významnému rozšíření a posílení hospodářského partnerství mezi Nigérií a Německem. Důkazem toho jsou dvě memoranda o porozumění, která byla podepsána mezi nigerijskými a německými firmami.

První dohoda zahrnujcí dodávky plynu do Německa byla podepsána mezi společností Riverside LNG z Nigérie a Johannes Schuetze Energy Import AG z Německa. Podle uzavřené dohody bude Nigérie každoročně do Německa exportovat 850 000 tun zemního plynu, s očekávaným nárůstem na 1,2 mil. tun.

Nigérie je držitelem největších zásob zemního plynu v Africe. Kvůli nedostatečným zpracovatelským kapacitám se však každý den odpaří nebo shoří přibližně 8,5 milionů metrů krychlových tohoto plynu. Export do Německa tak přispěje k využít zhruba 1,5 milionů metrů krychlových přebytečného zemního plynu denně.

První dodávky do Německa se očekávají v roce 2026. Generální ředitel společnosti Johannes Schuetze Energy Import AG Frank Otto označil toto partnerství jako velkou příležitost pro německý trh.

500 mil. dolarů do obnovitelných zdrojů

Union Bank of Nigeria a německá DWS Group dále uzavřely dohodu, která se zaměřuje na financování projektů v oblasti obnovitelné energie v Nigérii. Investice v hodnotě 500 milionů dolarů by měla pomoci ekonomickému začlenění chudých venkovských oblastí v Nigérii. Německu, které do budoucna počítá s importem velkého množství zeleného vodíku, zase dohoda pomůže k dosažení  uhlíkové neutrality do roku 2045.

Olaf Scholz, německý kancléř, dále v pondělí oznámil, že Německo roku 2030 investuje celkem čtyři miliardy eur do ‘’zelené energie’’ v Africe.

Nigerijský prezident Bola Tinubu se snaží zemi co nejvíce zatraktivnit pro zahraniční investory a oživit tak její ekonomiku, kterou tíží pomalý růst, velké zadlužení a inflace. Ve svém projevu na 10. německo-nigerijském obchodním fóru v Berlíně prohlásil, že díky stabilní demokracii je Nigérie připravená na přilákání zahraničních investic.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zdeves Pavel
26. listopad 2023, 17:28

Každý den Nigérii se odpaří (horší stav) nebo shoří 8,5 milionů kub.metru plynu a EU blbne s Green Deal a ničí ekonomiku.

Baton David
27. listopad 2023, 08:58

A metan je účinnější skleníkový plyn než co2, docela by mě zajímal přepočet ekvivalentu vlivu na skleníkový efekt vyjádřen v denním nájezdu km s autem s motorem s vnitřním spalováním, kde se pohybujem kolem 120gCo2/km a méně. Chybí ale informace o tlaku plynu, v nízkotlakém vedení se používá přepočet 1m3 odpovídá 10,5kWh energie, obávám se že zde bude únik energie vyšší než 84GWh denně

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se