Domů
Německo
Německá vláda schválila rozpočet pro klimatický a transformační fond o objemu 212 mld. eur
Větrná elektrárna
Zdroj: GE Renewable Energy

Německá vláda schválila rozpočet pro klimatický a transformační fond o objemu 212 mld. eur

Jak informuje portál Euractiv, německá vláda schválila ve středu 9. srpna obří rozpočet pro svůj vlajkový klimatický a transformační fond (KTF). Fond o objemu 212 miliard EUR má podpořit mezi roky 2024 a 2027 projekty v oblasti modernizace budov, dekarbonizace průmyslu, rozvoje obnovitelných zdrojů a dalších. Fond bude částečně financován z příjmů plynoucích z prodeje emisních povolenek, a to jak ze systému EU ETS, tak toho národního systému pokrývajícího sektor dopravy a menší zdroje mimo EU ETS v sektoru vytápění.

Jak poukazuje server Euractiv, fond má být jedním ze stěžejních nástrojů tamní vlády, které napomohou naplňování velice ambiciózních klimatických cílů Německa. Jen pro samotný rok 2024 je pro různé projekty vyčleněno 57,6 miliard EUR.

„S ekonomickým plánem KTF podporujeme inovace a potrhujeme význam Německa jakožto obchodního místa. Pokládáme základy, abychom mohli využít budoucích příležitostí souvisejících s dekarbonizací a digitalizací,“ uvedl ke schválení rozpočtu ve svém prohlášení německý ministr financí Christian Lindner.

Linder dodal, že k financování fondu budou rovněž využity příjmy plynoucí z prodeje emisních povolenek. V roce 2024 počítá s 19 miliardami EUR. Připomeňme, že cena emisní povolenky v systému EU ETS dříve v letošním roce vůbec poprvé překonala hranici 100 EUR/t a že má značný dopad do ceny elektřiny pro koncové odběratele napříč celou EU. S rekordními cenami tak jdou ruku v ruce i rekordní příjmy z prodeje pro jednotlivé členské státy.

Modernizace budov a investiční pobídky

Prostředky fondu cílí zvláště na energetickou účinnost a modernizaci budov, na kterou se vyčlenilo pro příští rok 27 miliard EUR. Počítá se například s výměnou současných kotlů na ropná a plynná paliva za tepelná čerpadla. K tomu se již vláda v tomto roce shodla na tom, že každý nový otopný systém instalovaný od roku 2024 by měl splňovat podmínku, že alespoň 65 % energie potřebné k vytápění pochází z obnovitelných zdrojů.

Fond v roce 2024 plánuje dále podpořit expanzi nabíjecí infrastruktury pro elektromobily částkou 4,7 mld. EUR a 3,8 mld. EUR bude směřovat na rozvoj vodíkového průmyslu. Dotace až do výše 4 mld. EUR poputují rovněž na podporu produkce polovodičů.

Do polovodičového průmyslu přitom německá vláda masivně investuje i mimo KFT. V tomto týdnu oznámila tchajwanská TSMC investici v Německu o objemu 10 mld. EUR výměnou za dotaci ve výši 5 mld. EUR. V červnu uzavřela vláda dohodu se společností Intel, která plánuje investici ve výši 30 mld. EUR s dotací 10 mld EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr prochaska
13. srpen 2023, 09:37

No prostě vezmou příjmy z emisních povolenek - z tohoto důvodu je vysoká cena elektřiny. Na každou kWh vyrobenou z uhlí se platí 2 Kč za emisní povolenku. Tyto peníze platí všichni včetně nejchudších, matek samoživitelek, atd... Dále se použijí peníze za nové zdanění plynových kotlů, to také budou platit všichni, dále zdanění kazdého litru pohonných hmot - asi 3 Kč. Bohatší si koupí tepelné čerpadlo a elektromobil, na které dostanou dotace. Chudší jim to naopak budou sponzorovat.

Jó a ty čipy TSMC v německu. Fabriku dostaví v roce 2027, ale bude v nich minimálně 10 let stará technologie, takže půjde použít na čipy do některých elektrospotřebičů, v autech k ovládání oken,...

Ale pro něco výkonějšího se čipy nehodí - třeba autonomní řízení, ...

Pravoslav Motyčka
13. srpen 2023, 13:43

Máte pravdu pane Procházko , chudší část populace na to doplatí nejvíce , ale na druhou stranu kdo prosazuje tyto politiky - levicové strany a kdo volí levici chudší část populace , takže si za to ti lidé mohou sami. Když v roce 2015 naše vláda podepsala Pařížskou deklaraci , kde byla čistá nulo k roku 2050 , tak mi to přišlo tragikomické , protože ti hlupáci absolutně netušili co to znamená a u nás klidně ještě dávali dotace na kotle na uhlí a plyn místo toho, aby prodej všech nových kotlů na fosilní paliva zakázali. Dodnes nikdo nepochopil , že bude nutno vybudovat dálkové teploty z jaderných elektráren a tam kde to nepůjde je třeba teplárny změnit na špičkové elektrárny a domy vytápět tepelnými čerpadly. Místo toho chtějí topit v teplárnách vodíkem což je energeticky cca 6x náročnější a samozřejmě cenový masakr - kdo to odnese zase ti chudí v těch panelácích..... vůbec je nelituji když si nedokáží ani přečíst volební program těch koho volí tak jim to patří.

Michal
14. srpen 2023, 08:10

Nemáte pravdu, pane Motyčko. V Německu a v mnoha dalších západních zemí chudší a méně vzdělaní voliči preferují ve volbách spíše pravici, zatímco levici spíše ti bohatší a vzdělanější. Například postkomunistická Die Linke má u vzdělaných bohatších lidí dvakrát větší popularitu než u těch chudších s nižším vzděláním. Největší extrém jsou němečtí Zelení, kde je elektorát vyloženě založen na přízni bohatších a vzdělaných, tedy na těch, co na tzv. zelených dotací benefitují. Naopak nejpravicovější AfD se opírá o chudší a méně vzdělané voliče. Ti převažují i u CDU/CSU.

Milan Vaněček
14. srpen 2023, 10:21

A nejbohatší evropská země - Švýcarsko, si nechala schválit přechod na "čistou nulu v 2050" (bez jádra, viz zase jiné referendum) teprve po důkladné vnitrostátní diskusi v referendu. Švýcaři na to mají peníze i dobrý základ v obrovském počtu vodních elektráren.

To jen eurohujeři to museli schválit u nás hned, bez referenda, bez diskuse zda toho dosáhnout, jak toho dosáhnout a kolik peněz do toho dát.

Je jasné, že čistá energie spolu s technickým pokrokem v energetice a řídících systémech nějakého nízkoemisního cíle dosáhne, na celém světě.

Ale když si nejbohatší a nejvíce připravení Švýcaři myslí, že toho dosáhnou v roce 2050, tak já si zase myslím, že ČR toho může dosáhnout nejdříve v roce 2060 resp 2065.

Ale bude záležet zda peníze na to nerozfofrujeme na nějaké NESMYSLNÉ investice či na zbrojení.

Petr prochaska
14. srpen 2023, 11:10

Spíše to je tak, že mladí volí levici, novodobé komunisty, zelené, atd... a dnes má skoro každý mladý vysokou školu. Dříve tito lidé byli pouze vyučeni, ale nyní studují různá humanitní studia. Populární je u nich nic nevlastnit a vše sdílet. Bydlí v nájmu a vydělávají málo. Jsou zastánci znárodňování bytů například v Berlíně.

Naproti tomu voliči Afd jsou většinou manuální pracující, policisté, vojáci, zdravotníci, ... Nemají sice nic moc platy, ale bydlí často na vesnici ve svém.

Vladimír Šťastný
15. srpen 2023, 08:44

Pravoslav Motyčka

Když to vztáhneme na naši zemi, kdo z vládnoucí Pětikoalice sám sebe prezentuje jako levici? Nikdo. Zaklínají se pravicovou rétorikou, ale dělají přesný opak, v případě modrých úplně přesný opak toho, co slibovali před volbami.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se