Domů
Plynárenství
Soud: Bidenova administrativa nemá právo plošně nevydávat povolení na export LNG
LNG terminál

Soud: Bidenova administrativa nemá právo plošně nevydávat povolení na export LNG

Plynárenství
Bez komentáře
2. červenec 2024, 10:15
ČTK

Americký federální soud v Louisianě se v pondělí postavil proti rozhodnutí vlády USA dočasně neschvalovat nové projekty na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Žalobu proti kroku administrativy prezidenta Joe Bidena k obvodnímu soudu podalo 16 států vedených republikánskými guvernéry, včetně Texasu, Louisiany a Floridy. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Soudce James Cain nominovaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v rozsudku uvedl, že zákaz vydávání nových povolenek je „pozastaven v plném rozsahu, s okamžitou platností“.

Republikánští guvernéři v březnové žalobě argumentovali, že Bidenova vláda neměla pravomoc přikročit k plošnému odmítnutí vydat jakékoliv povolení. Kromě toho tvrdili, že krok ministerstva energetiky poškodí americkou ekonomiku a podkopává snahu dodávat LNG evropským spojencům, kteří se snaží vymanit z energetické závislosti na Rusku po napadení Ukrajiny.

Ilustrační foto

Bílý dům naopak tvrdil, že schvalování je zapotřebí pozastavit kvůli zastaralým kritériím, která již dostatečně nezohledňují ekonomické a klimatické dopady projektů. Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se země stala největším vývozcem LNG na světě. Loni zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy a Bidenova administrativa spojence ujistila, že dodávky budou skrze existující infrastrukturu pokračovat.

Mezinárodní plynárenská unie (IGU) v lednu označila rozhodnutí za „velmi znepokojivé“ s tím, že „poškodí globální energetickou bezpečnost a snižování emisí“. Americké plynárenské sdružení LNG Allies vyzvalo Bílý dům, aby rozhodnutí, které nové LNG projekty by se měly realizovat, ponechal na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se