Domů
Názory
Česká energetická koncepce v podání nového ministra průmyslu a obchodu
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Česká energetická koncepce v podání nového ministra průmyslu a obchodu

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Na seznamu vyšel poměrně rozsáhlý rozhovor s budoucím ministrem průmyslu a obchodu Věslavem Michalíkem. V něm se plně potvrzuje, že budoucí koalice nemá energetiku a energetickou koncepci připravenou a prodiskutovanou. Teprve nyní si ji začne ujasňovat. Znamená to tedy další dramatické zdržení v řešení energetické problematiky. Ve svých dřívějších vystoupeních budoucí ministr vyjadřoval jasně názor, že nové velké jaderné bloky nepotřebujeme, a tento svůj názor změnil až pod dojmem letošního podzimu. I když toto poučení zatím asi nebylo dost razantní.

I nyní totiž vůbec neuvažuje o náhradě uhlí jádrem, ale čistě o výstavbě paroplynových bloků k tomuto účelu. Ve svém rozhovoru říká, že přehodnotí současnou cestu k tendru pro první blok v Dukovanech. Uvažuje o úplné změně finančního modelu a případnou výstavbu bez účasti firmy ČEZ. Je třeba připomenout, že zrušení přípravy tendru, ke kterému už tři oslovené firmy vypracovaly první podklady, by měl pravděpodobně hodně dramatické dopady. Zrušením už druhého tendru se Česká republika stane opravdu velmi nespolehlivým partnerem. Zároveň lze velmi těžko předpokládat, že vypracování úplně nového finančního modelu a změna realizátora výstavby by proběhly dostatečně rychle, aby se jakékoliv konečné rozhodnutí uskutečnilo v tomto volebním období. Dá se spíše čekat posunutí delší, než je pět let.

Že si to Věslav Michalík plně uvědomuje, vyplývá i z toho, že zdůrazňuje využití nového bloku v Dukovanech čistě jako náhrady starých dukovanských bloků. Říká tak, že je spousta času a není potřeba spěchat, protože staré Dukovany poběží do roku 2045 a odložení i o řadu let tak nevadí. Ovšem zatajuje několik klíčových faktů. Je otázka, zda nám Rakousko a Německo dovolí provozovat tuto elektrárnu tak dlouho. Zároveň jeho tvrzení, že nový blok v Dukovanech nám nemůže pomocí s náhradou uhelných bloků není pravdivé. Pokud by se nový blok postavil podle současných předpokladů, tak může běžet souběžně se starými a nahrazovat uhelné bloky. Pokud by se po zahájení pracovalo na výstavbě dalších jaderných bloků v Temelíně, tak by se mohlo uhlí nahradit jádrem. V každém případě by nám s náhradou uhelných bloků alespoň na jistou dobu pomohl.

Jako hlavní zdůvodnění Věslava Michalíka pro to, že by nový blok neměl stavět ČEZ, je představa, že by prodával vyrobenou elektřinu z nového bloku na evropské burze a nový blok tak nepřispěje ke snížení ceny u nás. Pokud se však nemýlím, tak současný finanční model předpokládá, že elektřinu z nového bloku bude za pevnou cenu vykupovat stát prostřednictvím speciálně zřízené firmy. Současné rozehrání tématu se zrušením současného tendru tak spíše považuji za pokračování hrátek, které vedou k neustálému odkládání výstavby, aby ji v daném volebním období nemuseli politici řešit, a dosáhli toho, že se nakonec žádné jádro stavět nebude. Připomeňme, že nový ministr vždy prosazoval, aby se nové velké bloky nestavěly. Tomu odpovídá i to, že toto téma rozehrává bez stanovení cílů v koalici, i když ví, že pouhé úvahy o zrušení cesty k tendru nám mohou u případných dodavatelů velice uškodit.

Náhradu uhelných bloků si tak představuje pomocí velkých paroplynových bloků a intenzivní výstavbou fotovoltaických a větrných zdrojů s využitím evropských dotací. To je ovšem kopírování německé cesty, které vede k několika dramatickým problémům. Počasí v Německu je většinou stejné jako u nás. Takže ve větrné a sluneční době zde budou obrovské přebytky elektřiny. Němci si dohodou s Ruskem a výstavbou Nord Stream II zajistili dodávky plynu za nižší cenu, než je to u nás. Zároveň lze těžko předpokládat, že v situaci, kdy všichni budou přecházet na plyn a jeho spotřeba v Evropě dramaticky poroste, budou jeho ceny nízké. Jak zajistit dostatek plynu za rozumné ceny už budoucí ministr neřeší.

Připomeňme, že v reálu se započtením emisí metanu při těžbě a dopravě zemního plynu není produkce elektřiny pomocí plynových elektráren z hlediska emisí skleníkových plynů lepší, než je tomu u těch uhelných. Nový pan ministr předpokládá, že od uhlí odejdeme dříve z ekonomických důvodů. Podle něj budou uhelné elektrárny kvůli ceně emisních povolenek vytlačeny plynovými. K tomu však nemusí dojít. Při současné ceně plynu by musela být cena emisních povolenek násobně větší, než je současná, aby plynové bloky vytlačily naše domácí uhlí. A osobně si myslím, že cena plynu při předpokládaném růstu spotřeby zase tak dramaticky dolů nepůjde i v příštích letech.

Je také velkou otázkou, jak to dopadne s chutí mladých lidí jít do jaderných oborů a s českými firmami v jaderném průmyslu, jestliže nový pán ministr zruší jakoukoliv výstavbu nových jaderných bloků u nás. Stačí, když je odloží o řadu let či desetiletí. Pan Věslav Michalík byl vždy proti výstavbě velkých jaderných bloků a naznačoval, že by byl pro využití malých modulárních reaktorů. Připomeňme však, že komerční malé modulární reaktory těžko budou dříve než ve třicátých letech. Teprve poté bude možné nějaký vybrat a zahájit jeho licencování pro výstavbu u nás. Takže na začátek přípravy jejich budování u nás je třeba čekat nejméně deset let, spíše však více. Kdy přesně a za jakých podmínek to bude, je otázka opravdu otevřená.

Nevím, jestli jsou představy v rozhovoru nového pana ministra energetickou koncepcí nové koaliční vlády. Mám pochybnosti, spíše si myslím, že nová koalice zatím žádnou představu o české energetické koncepci nemá. Výjimkou je čerpání dotací na OZE z evropské unie. Pokud ovšem je představa pana ministra přechodu k paroplynu a OZE bez využití jádra prezentovaná panem ministrem opravdu energetickou koncepcí nové vlády, tak to bude ve světle současného energetického vývoje kolem cen plynu a energií docela průšvih. Vypadá to tak, že destrukci naší jaderné energetiky a energetiky vůbec v podání našich politiků završí absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Možná se mýlím, ale podle mě prostě přechod k nízkoemisní energetice není bez jádra možný. Jestli mám pravdu, se uvidí na srovnání Německa, které se rozhodlo k cestě k mixu paroplynu a OZE, a Francie, která realizuje cestu ke kombinaci jádra a OZE. A také na srovnání Česka, které nový pan ministr plánuje vést cestou Německa k výstavbě paroplynových bloků, a Maďarska, Slovenska a Finska, které se rozhodly budovat nové velké jaderné bloky.

Štítky:Názor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(58)
Emil
21. listopad 2021, 09:38

Pan budoucí ministr v rozhovoru názorně předvedl, že mu chybí základní znalosti z energetiky. Úplně ho minul smysl nízkouhlíkového zákona (nazývaného Lex Dukovany), což je u budoucího ministra průmyslu docela děsivé. Snad mu to někdo stihne vysvětlit dřív než stačí napáchat nevratné škody.

Jaroslav Studnička
21. listopad 2021, 09:46

V době solárního tunelu se ale orientoval jako investor obratně :-).

Emil
21. listopad 2021, 10:02

Ideální kandidát. V roce 2009 nemohl tušit, že v roce 2010 bude nějaký problém se solárním boomem, v roce 2020 nemohl tušit, že v roce 2021 bude nějaký problém s plynem. :-D

"Jednu elektrárnu, Rodvínov, jsme uvedli do provozu v roce 2008 a druhou, Solar Area, v roce 2009. Pak jsem vlastně ty ostatní lidi časem vykoupil a na tom nevidím nic špatného. Kdybych v těch letech tušil, že bude v roce 2010 nějaký problém se solárním boomem a s těmi věcmi, tak bych si možná ty investice rozmyslel, ale to jsem nemohl vědět."

echo24. cz/a/S3TNN/nejsem-solarni-baron-ale-investor-rika-adept-na-ministra-starosta-michalik

facebook. com/veslavmichalik/photos/a. 1158439167533783/3176901712354175/?type=3&source=57&__tn__=EH-R

Jaroslav Studnička
21. listopad 2021, 12:06

Tak to vypadá na "lex Michalik" :-)

Jaroslav
21. listopad 2021, 10:12

asi by se slušelo říci, že je utopie začít plánovat nové bloky Dukovan, když už ty bloky, které teprve plánujeme už dávno potřebujeme v provozu. Tedy vhodné období pro aktivaci centrálních zdrojů jaderné energie z hlediska použití je za horizontem a teď už jen běžíme za liščím ocasem.

Pokud budeme chytrý, tak se vyplatí počkat na MJR ( malé jaderné reaktory) či kotle, které jsou již na trhu a získávají nové zkušenosti.

Než by jsme dostavěli Dukovany, koncept centralizace zdrojů bude zastaralý.

Osobně se mi líbí projekt v Řeží

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3041787-maly-jaderny-reaktor-vedcu-z-reze-mohl-v-budoucnu-zasobovat-odlehla-mista

co na něm oceňuju je mobilita, ale zásadní změna technologie chlazení, tedy zbavení se chladírenských věží a jako beztlakové i pro všechny bezpečnější. Tedy uživatelsky vstřícnější a přívětivější.

Emil
21. listopad 2021, 11:14

Asi by se spíš slušelo říci, že utopie je naopak teď stavět energetiku na něčem, co dosud v komerčním provozu běží jen v přístavu na Sibiři. Obzvlášť když je víceméně jasné, že dříve než v příštím desetiletí se tu nic takového stavět nebude a povolovací proces malého reaktoru bude pravděpodobně stejně zdlouhavý, ne-li zdlouhavější v případě inovativních typů. Přitom část licenčního procesu pro velké bloky již máme za sebou a se SMR by nutně musel začít znovu od začátku. Dukovany jsou dostavěné od roku 1987, takže nejde o žádnou dostavbu ale o stavbu nové elektrárny.

I v případě že by se měly jako náhrada současných Dukovan stavět SMR, opět to bude centrální zdroj v jedné lokalitě, jen složený z většího počtu malých modulů. Představa že Dukovany nahradí SMR rozeseté po celé republice je utopická.

U prototypů SMR se dají očekávat podobné porodní bolesti, jaké už mají za sebou prototypy velkých reaktorů III. generace, ostatně všechny dosud stavěné prototypy SMR značné zpoždění případně prodražení jasně ukazují.

Uvedený projekt v Řeži vůbec není určen pro ČR, je určen pro odlehlá místa, který v ČR nemáme. Je to koncept směřující někam k roku 2050, takže ten nám opět vůbec nic neřeší.

Jaroslav
21. listopad 2021, 12:33

to si vážně myslíte, že ten projekt se dělá jen pro někoho? 2050? promiňte ale nemám moc v oblibě vypouštět různé letopočty jak na soutěži...nám totiž toho moc nezbývá a je celkem jedno, co si kdo o tom myslí...zaspali jsme a teď honíme čas po uzávěře...všichni se zbláznili chtějí všechno a energetické koncepce se uložili k ledu...žili jsme v bláhovosti, že máme Temelín a máme houby.

Elektřina se musí vyrábět tam, kde se spotřebovává ne jí tahat po celé republice a ještě se za ty odporové ztráty z přenosové soustavy plácat po rameni.

Je nutné stabilizovat soustavu technologií, která má konzistentní výsledky produkce a ne podle toho jak někde foukne nebo svítí slunce...přičemž je potřeba eliminovat odporové ztráty v přenosové soustavě.

Emil
21. listopad 2021, 13:22

Možná kdybyste si ten váš vlastní odkaz přečetl, tak byste se to tam dozvěděl, k čemu je určený. Rozhodně ne jako náhrada Dukovan.

Opravdu nejsme v situaci, kdy bychom si mohli ještě diktovat maximální vzdálenost, na jakou dává smysl tahat elektřinu, zvlášť když jsou ty vzdálenosti v případě Dukovan celkem směšné a přenosové linky postavené.

Až budou na trhu konkrétní SMR s konkrétními provozními zkušenostmi a cenou, můžeme teprve začít posuzovat, jestli je výhodnější stavět reaktory malé nebo velké. Dnes nejsou a je evidentní, že do konce dekády nebudou.

Jaroslav Řezáč
21. listopad 2021, 10:21

asi by se slušelo říci, že je utopie začít plánovat nové bloky Dukovan, když už ty bloky, které teprve plánujeme už dávno potřebujeme v provozu. Tedy vhodné období pro aktivaci centrálních zdrojů jaderné energie z hlediska použití je za horizontem a teď už jen běžíme za liščím ocasem.

Pokud budeme chytrý, tak se vyplatí počkat na MJR ( malé jaderné reaktory) či kotle, které jsou již na trhu a získávají nové zkušenosti.

Než by jsme dostavěli Dukovany, koncept centralizace zdrojů bude zastaralý.

Osobně se mi líbí projekt v Řeží

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3041787-maly-jaderny-reaktor-vedcu-z-reze-mohl-v-budoucnu-zasobovat-odlehla-mista

co na něm oceňuju je mobilita, ale zásadní změna technologie chlazení, tedy zbavení se chladírenských věží a jako beztlakové i pro všechny bezpečnější. Tedy uživatelsky vstřícnější a přívětivější.

PETR
21. listopad 2021, 11:32

Letosni zima ho dukladne otestuje a bude vymena.Dedictvi po predeslych vladach chce velice zkuseneho odbornika a hlavne diplomata.Bez plynu ci uranu se tezko obejdeme.

Nefi
21. listopad 2021, 12:00

Zajímavé, včetně odkazů v diskusi.

K postavení jádra byla dnes jediná cesta. 1. investorem měl být stát 2. nezdržovat se s tendrem a rovnou to zadat dodavateli

Vidíte, že reálně to jádro nikdo stavět nechce a nehodlá. Minimálně od 2014, kdy Babiš zrušil tendr. Vše ostatní byla jen hra o čas, hra na předstírání. Dnes jste tu, jaderníci, mohli mít 2 rozestavěné bloky Westinghouse, tahle tu nebudete mít nic a už vůbec ne váš Rosatom.

Nového ministra vnímám pozitivně. Samozřejmě, že o solárech nemluví pravdu, pokud mu výkupní cena 12500Kč za MWh přišla v roce 2009, kdy investoval, normální.

Ale alespoň není ve vleku SEK2015 a svatých válek proti Bruselu.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 12:52

Vidím, že všichni včetně autora tohoto Názoru jsou zděšeni z nového ministra. Ten přitom propaguje jen to, co dělají všechny země našeho středoevropského regionu, nevymýšlí nějakou "specifickou, českou" cestu v energetice.

Hlavně je potřeba dělat rozumné věci: stavět fotovoltaiku bez dotací, větrné elektrárny, bateriovou akumulaci (souběžně s rozvojem elektromobility, který u nás určily VW, Toyota a Hyundai a který představuje masivní úložní kapacitu i pro energetiku) a zateplovat budovy a šetřit s energií.

Ohledně Dukovan (starých i nových) je v EU příliš mnoho neznámých parametrů, během této dekády uvidíme, ale pro naši energetiku to není příliš významné téma.

Emil
21. listopad 2021, 13:26

... zatímco u navrhované alternativy v podobě plynu nebo malých modulárních reaktorů asi žádné neznámé parametry nejsou.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 14:07

Když si sjednáte dodávky a cenu na 20 let s Gaspromem, jako má Německo nebo Maďarsko, a když víte že investičně budete 10krát či 15krát levnější, tak máte s plynem parametry dané.

Emil
21. listopad 2021, 14:52

Asi proto jsou německé plynové elektrárny utlumené i při ceně elektřiny nad 100 €/MWh a místo nic jednou naplno hnědo i černouhelné elektrárny. Tak to musí být ta dodávka a cena na 20 let supervýhodná.

A co třeba takový "neznámý" parametr o nezařazení výroby elektřiny z plynu do taxonomie pro výrobu elektřiny v základním zatížení? Ten vám stále uniká? To se zase bude pan Michalik za rok hrozně divit, že taxonomie tento způsob výroby elektřiny vylučuje a on to "nemohl vědět".

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 15:24

ad Emil. nemějte starosti, plyn nelze vyloučit, ten je mnohem čistší než uhlí, to víme v Praze už 50 let (kdy se hromadně přecházelo od uhlí na plyn pro vytápění).

A Glasgow ukázal, kam se bude vyvíjet svět, rozumná rychlost a současně nezvratnost energetického přechodu zvítězila.

Jen jádro se musí bát zda ho zařadí do Vaší taxonomie pro výrobu elektřiny v EU, možná to Francie prosadí, i když jádro je nebezpečné a zanechává nebezpečný odpad. Ale je to nejisté.

A taxonomie by měla podporovat udržitelný rozvoj, recyklaci (kruhové hospodaření), a konec dlouhodobě nebezpečnému odpadu (aspoň po roce 2050 ve většině EU).

Co se týče uhlí, po dvě staletí to byl motor pokroku, díky jemu si žijeme v blahobytu, nesrovnatelném se situací před 200 lety.

Ale technický pokrok nezastavíš, je tady a konečně se zbavíme (v Indii až za 50 let) velmi negativních účinků pálení uhlí ...

Emil
21. listopad 2021, 15:38

Tradiční vaněčkovské překrucování reality. Plyn lze vyloučit velmi snadno, jak ukazuje uniklý návrh podmínek pro jeho zařazení do taxonomie, který počítá s jeho využitím pouze jako špičkový zdroj bez možnosti jej provozovat v základním zatížení, a to jen na přechodnou dobu do roku 2030. Jiný způsob výroby elektřiny nebude považován za udržitelný, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Omezeno bude pomocí maximálního množství emisí CO2 za rok z kW instalovaného výkonu. I proti tomuto návrhu protestují např. němečtí Zelení, kteří jej chtějí vyřadit z taxonomie úplně. Lokální emise, tj. to co vy "víte v Praze", v tom nehrají vůbec žádnou roli.

Kam se bude vyvíjet svět je pro nás naprosto nepodstatné, podstatné je, kam se bude vyvíjet EU, která se hodlá vyvíjet úplně jinam než svět.

Tvrzení že "jádro je nebezpečné a zanechává nebezpečný odpad" je další překrucování reality, vědci včetně těch z výzkumných center EU došli k závěru, že není ani nebezpečnější ani nezanechává nebezpečnější odpad než ostatní zdroje, považované za čisté.

O tom co by měla taxonomie podporovat vy naštěstí nerozhodujete.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 15:48

ad Emil: samozřejmě že zemní plyn bude jen špičkový pružný zdroj, v provozu jen stále menší a menší část roku. A že bude zemní plyn stále více nahrazován vodíkem vyráběným pomocí OZE.

Tak to rozumný energetický přechod předpokládá a realizuje.

Emil
21. listopad 2021, 15:59

Pokud bude plyn jen špičkový pružný zdroj, pak samozřejmě nemůže nahradit uhlí, jak si to maluje tento budoucí ministr.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 17:43

ad Emil: jen tři poznámky-doporučuji si celý rozhovor poslechnout, pan inženýr Michalík mluví velmi rozumně, když by se mu podařilo prosadit to o čem mluvil tak by asi byl naším nejúspěšnějším ministrem průmyslu...

a druhá poznámka-Emil zde desinterpretuje co ing Michalík řekl.

Nový ministr průmyslu chce nahrazovat uhlí obnovitelnými zdroji s dočasnou pomocí plynu, ta poznámka že si něco "maluje" je naprosto hloupá.

třetí poznámka: je pikantní že ing. Michalík vystudoval na jaderné fakultě ČVUT (na rozdíl třeba od Emila či jiných diskutujících)

takže do problematiky jádra u nás vidí, a to co říkal moc kolegu Wagnera (který napsal dnešní Názor) ani Emila nepotěšilo.

Emil
21. listopad 2021, 18:22

Já jsem si celý rozhovor poslechl už ve čtvrtek a váš názor rozhodně nesdílím. O úspěšnosti ministra, který nezná základní fakta a absolutně postrádá jakoukoliv předvídavost budoucího dění, lze s úspěchem pochybovat.

Nový ministr rozhodně nechce nahrazovat uhlí obnovitelnými zdroji s dočasnou pomocí plynu, to je další dezinpretace, viz jeho předchozí tvrzení: "Obnovitelné zdroje nejsou stabilní. Přebytky jejich výroby neumíme zatím skladovat. Se sluncem, větrem a biomasou si zatím nevystačíme. Pořád potřebujeme k obnovitelným zdrojům nějaký základní výkon. Plynová elektrárna je investičně přibližně 10 krát levnější na jednotku vyprodukované elektřiny."

"Česko není schopno uhelné elektrárny rychle plně nahradit obnovitelnými zdroji. Plyn v našem mixu bude hrát významnou roli."

Je pikantní, že Vaněček nemá nejmenší tušení, co Emil či jiní diskutující vystudovali, ale přesto mu to nebrání se tím ohánět. Titul z roku 1986 opravdu neimplikuje, že "do problematiky jádra u nás vidí", obzvlášť když se třicet let se věnuje úplně jiným oborům a prokazatelně mu chybí základní znalosti, jako třeba jeho mylné představy o způsobu výkupu elektřiny z nového jaderného zdroje, který kvůli své neznalosti kritizuje.

Martin
21. listopad 2021, 16:08

Můžete mi prosím prozradit, odkud čerpápe, že Německo nebo Maďarsko má sjednány kontrakty na 20 let dopředu za nízké ceny?

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 16:11

Proběhlo to několikrát našimi seriozními novinami. Nic víc, nic míň nevím.

TechnikTom
21. listopad 2021, 13:12

Pane Vaněčku, píšete to již poněkolikáté, tak se chci zeptat jak si představujete v praxi tu masivní úložnou kapacitu pro energetiku v podobě elektromobilů?

Já si představuji, že v mrazivém zimním ránu usednu za volant s tím, že za 30 minut mám být v práci a na displeji palubního počítače mne přivítá nápis se vzkazem od distributora, že velice děkuje za možnost využití energie mého akumulátorů za účelem odvrácení hrozícího blackoutu.

V optimistickém případě, že příslušná částka za energii ( třeba draze zaplacenou u nějaké supermegarychlé nabíječky ) a amortizace akumulátoru byla poslána na můj účet.

A já půjdu s pocitem vykonaného dobrá na autobus.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 14:16

Představuji si ji úplně jinak než Vy. Vy patříte asi mezi 10% lidí, kteří nebudou užívat možnost fungovat i jako část velké řízené baterie. Oni na tom budou vydělávat, vy ne.

Uvědomte si, že velmi zhruba milion elektromobilů (cca 20% aut) v ČR bude tvořit cca 50 GWh baterii. Úžasné.

PETR
21. listopad 2021, 15:57

Uzasne? Budu rad ,kdyz mi ta poloprazdna baterka zaijsti provoz domacnosti s TC a do prace jak ? Podivejte se na tu inverzi.Jsem rad ,ze topim drevem.A to j teprve listopad beze snehu!!!

Tomas Urbanek
21. listopad 2021, 18:07

je to jen naivni snilek ktry si ani nedokaze spocitat prikon BEV na pripojce 230V/16A. jelikoz uz vidim jak bude mit kazdy doma v panelaku pripojku, ktera by mela alespon nejaky smysl pro stabilizaci site. a to se bavime o sitich zde. takove site na jihu evropy ci na balkane (take jsou soucasti evropske site) jsou z tohoto hlediska uplne mimo. tam ty BEV ani rozumne nenabijou pokud jich bude 20%+.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 18:57

Nechci se Vás dotknout, ale myslím si že drtivou většinou si elektromobil u nás kupují lidé co nebydlí v paneláku ale ve svém domě. A mnoho z nich má (bude mít) i svoji fotovoltaiku na střeše.

Tomas Urbanek
21. listopad 2021, 19:27

zrejme povazujete majitele BEV za nadrazene jedince. pokud ale bude penetreace BEV 20%+, jak sam argumentujete vyse, tak se vam Vas sen zacne rychle hroutit. BEV si poridi i vidlaci.

mozna vam to prijde divne, ale i lide v panelacich a na vesnicich budou potrebovat jezdit autem a kdyz nebudou moci koupit nic jineho, nic jineho nez BEV jim nezbyde. byt se Vam to mozna nemusi libit.

zrejme mate nebo snite o BEV. a verite, ze vas to dostane do "lepsi" spolecnosti. jestli Vy nejste socialni rasista.

feliz navidad
21. listopad 2021, 20:32

A jak si tou svojí fotovoltaikou na střeše dobijí elektromobil, když přijedou v 17 hod domů a ráno v 8 odjedou?

hellokitty
21. listopad 2021, 19:09

pokial to s ekologiou myslite vazne, tak budete jazdit autobusom miesto elektromobilu, uz to je totiz samo o sebe ekologickejsie (vyroba a provoz 1 autobusu miesto 40-50 automobilov)

keby som byval v meste, tak auto ani nepotrebujem, ostatne aj na tej vesnici ho pouzivam malokedy a na vesnici ma kazdy nejaku tu garaz alebo si vystrci pred barak wallbox

Tomas Urbanek
21. listopad 2021, 20:45

ja jsem obycejny vidlak, bydlim na vesnici a auto nebo traktor potrebuju kazdy den.

a uprimne, na aktualni formu ekologickeho nabozenstvi z vysoka kaslu. nikdy jsem neveril v boha, ani v komunismus a ani nebudu verici v ekocirkvi. ja verim jen skutecne vede, ne te "vede" kde plati povinny konsensus 99.9%.

hellokitty
22. listopad 2021, 11:45

tak v tom pripade asi ani nemate poistku na barak proti zaplaveniu, krupam, vichrici a inym lahudkam, ktore sa nam tu v dosledku zmeny klimy objavuju stale castejsie, proste neverite, ze nieco take nastane

Jiří
21. listopad 2021, 18:54

Má mysl vůbec dělat nějakou energetickou koncepci, když výrobce je povinen nabídnout elektřinu přes evropskou burzu, kde ji může koupit kdokoli a v ČR může tak být nedostatek energie, např. v době, kdy v Německu přestane foukat a svítit, i když se u nás postaví několik nových elektráren?

Ivan Nováková
21. listopad 2021, 19:57

Pokud tu budou produktivní podmínky, Francouzi tu něco postaví. Pokud nebudou, nepostaví se tu nového vůbec nic, snad kromě několika farem FVE.

Pavel Veselý
21. listopad 2021, 20:29

Pan nový ministr mi ve svých tvrzeních připadá jako schizofrenik. Buď budeme dobyvat uhlí dokud nějaké bude, nebo holt asi budeme mít za cca 10 - 15 let energetickou chudobu. Postavit bezpečný a levný zdroj jako JE bez Rosatom prostě nejde. To již pochopili Maďaři i Finové po zkušeností s Framatom.

petr
21. listopad 2021, 21:15

Nejsmutnější na dané věci je, že nakonec ten kyselý dědek co sedí občas na Hradě má vlastně pravdu. Dostavěný Temelín s 2 * 1200 MW by vše vyřešil. Rusáci by dodali technologii a licenci a ve spolupráci by to oživlá Škoda dotáhla... a byl by problém vyřešen... tak jak to udělala v roce 2000 s 1 a 2...

Josef Novák
21. listopad 2021, 23:38

Musím Vás zklamat, ani Rosatom není cesta. Zaprvé Rusové neumí stavět v civilizovaných zemích, viz jejich v podstatě neřešitelné problémy v Hanhikivi a Paksi. Za druhé my už nemáme ani lidí, ani firmy na to převzít licenci a postavit si to sami. Obávám se, že pan ministr je realista.

xoor
22. listopad 2021, 14:56

Začínám být alergický na lidi jako vy. S takovým myšlením bychom byli stále v jeskyni. Lidi a firmy jsou, jen se přeorientovali na něco jiného, ale taková gigantická zakázka vyvolá na trhu značný zájem a potenciál. Ano, asi všechny části nevyrobíme v čr, ale s tím se dá pracovat.

Josef
21. listopad 2021, 22:56

Já bych tomu minitrovi osobně nic nevyčítal. On prostě zatupuje názory svých voličů on je součástí pirátské koalice a tu volili mladí lidé co vesměs věří zelený bludům. No tak se nedivte , že tento člověk bude dělat politiku, která se jim líbí. FV panely + plyn. Je to samozřejmě utopie, ale 4 roky to vydrží a on sebere 80 ministerských platů + tučné roční odměny , náhrady. Jeho nezajímá jestli životní úroveň národa půjde nahoru nebo dolů on je partikulární politik malé strany a jedná podle názoru úzké skupiny voličů aby ho za 4 roky volili znova. Toto je problém předpovolebních koalic ,že se na klíčové posty jako je MPO dostanou lidé , kteří mají mizivou podporu obyvatel a pak jednají proti zájmům většiny národa. Jinak vývoj je samozřejmě jasný plyn i elektřina budou velmi drahé budou tím trpět ne jen domácnosti, ale i průmysl. A pokud si někdo myslí, že když si pořídí FV el. na střechu tak ,že se tomu vyhne tak se šeredně mýlí, když bude hezké počasí cena silové elektřiny spadne k nule , takže budete prodávat za nic, jenže když nebude svítit pak cena veleze přes 300 eur/MWh a za tu cenu budete kupovat. Stát zavádí povinnost pro všechny majitele FV el. tzv. průběhové měření což v praxi znamená jedinné, ceny el. energie se budou měnit po hodinách. Časem to bude pro všechny obyvatele, v lením odpoledni bude el. energie za hubyčku v zimě se budete rozmýšlet jestli uvařit čak v 6 večer a nebo až v 10 s tím jak se budou instalovat další a další OZE se bude cenová variabilita více a více zvyšovat....

Tomas Urbanek
21. listopad 2021, 23:56

Znam dva brachy, kteri si postavili dva sruby mimo obec a kdyz zjistli kolik chce cez-d za pripojku s realizaci "buh vi kdy" tak sli do fve ostrovu s baterkou a diesel agregatem. tedy jsou zcela off-grid a to uz nekolik let.

diesel nezahali ani v lete. v zime jedou prakticky vyhradne z dieselu. takze levne na provoz to opravdu neni.

k nim bych nahnal vsechny ty solarni optimisty pisici blaboly o nezavislosti s fve v severnich oblastech evropy.

Jaroslav Loudil
21. listopad 2021, 23:46

Bohužel se stále potvrzuje jedna děsivá skutečnost. Nikdo nemůže popřít, že naše parlamentní volby jsou plně svobodné a demokratické. Ovšem bohužel - výsledkem těchto svobodných voleb je to, že se na důležité ministerské vládní posty usazují lidé odborně nekompetentní a zcela neschopní . Pak podle toho vypadá třeba náš - "vládní boj s COVIDEM" = katastrofální guláš : nařízení, pokynů, předpisů, pokusů, jednání, konferencí, rozhánění demonstrantů, televizních debat ...atd.

Bohužel , jsou -li výsledkem svobodných demokratických voleb neschopní jedinci u vesla , pak vítězí přístup nedemokratických režimů ,třeba toho čínského, kde sice bez demokratických voleb sedí u vesla daleko schopnější a kompetentnější lidé jak u nás.

Pokud nebude tato zcela zřejmá skutečnost podrobena objektivnímu rozboru a hledání příčin neefektivnost našeho systému, pak se budeme propadat do bahna stále hlouběji. Svobodné volby u nás nevynáší do čela schopné jedince ! , naopak stále neschopnější.

Tomas Urbanek
22. listopad 2021, 00:03

nic noveho pod sluncem, to uz tvrdil i Sókratés a nic se za tech 2.5 tisice let nezmenilo :-)

„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

JD
22. listopad 2021, 00:55

A přesto se zdá, že je svět demokratičtější. Dalo by se říci, že Sókratovi navzdory.

https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/05/14/more-than-half-of-countries-are-democratic

hlpb
22. listopad 2021, 06:36

Při čtení většiny ufňukaných komentářů místních atomfilíků jsem se náramně pobavil. Volby u nás dopadly dle předpokladu výborně a minimálně na 4 roky dojde nejen v energetice ke změně směru. V energetice to znamená konec blokace moderní energetiky ze strany státu. Konečně i ČR začne budovat moderní energetiku založenou na OZE + H2 stejně jako zbytek světa. Navíc vzhledem ke vznikající vládě v Německu se zelenými, bude rychlost přechodu ještě akcelerovat. V Bavorsku byl např. schválen zákon, že všechny nové komerční stavby musí mít na střeše FVE... Těším se na další várky ukvičených komentářů, a že jich v následujících letech bude, to bude zábava, že Emile, Vladimíre, Josefe, richii, a další

Tomas Urbanek
22. listopad 2021, 08:05

Francie, Britanie, Usa, Rusko, Cina, Indie a mnoho dalsich jsou asi z jineho sveta nez ve kterem zijes ty. Hele mel by jsi asi vedet, ze nemecko a rakousko neni zdaleka cely svet :-)

hlpb
22. listopad 2021, 08:22

Aha, co bereš za matroš, ale ber toho míň, Britanie přechází masivně na VTE a FVE, USA přechází masivně na FVE+VTE a opouští JE, Čína masívně přechází na VTE+FVE, Indie masivně přechází na FVE+VTE. Francie za posledních 5 let zvyšuje rychle podíl VTE+FVE z 5% na 11%. Rusko jsou zoufalci, ti se plácaj jako jediní v JE + fosil.

jozka
22. listopad 2021, 10:49

Cina prechazi na VTE+FVE tak usilovne, ze sazi nove uhelne a jaderne elktrarny jak redkvicky.

energetik
22. listopad 2021, 08:32

Na to že Věslav Michalik jaderný fyzik jsou ty jeho názory celkem rozumné, ovšem zatím jim moc nevěřím. Zajím to nemá jisté, takže maže med kolem huby. Až bude jmenován hrozí že chystaný jaderný tunel bude pro své kolegy atomteroristy prosazovat hlav nehlava, tak jako tomu bylo dosud.

Jan Veselý
22. listopad 2021, 08:32

Já chápu, že je pan Wagner aktuálně hysterický. Posledních 8 let on a zbytek partičky atomových strejců hučeli ty svoje "moudra" do Babiše a jeho ministrů, aby teď nastoupila nová vládnoucí garnitura, kterou zpracovanou nemají a která si dovoluje mít již vyprofilovaný úplně jiný názor na budoucnost výroby elektřiny.

To se pak fangličkaří, straší se Německem a Rakouskem a zcela nepokrytě se lže (že prý máme stejné počasí s Německem, haha). To vše ve jménu nějaké nedefinované entity zvané "my".

hlpb
22. listopad 2021, 09:19

Rozhodující pro nový blok a obecně JE bude příští rok, až budeme znát nabídkovou cenu na nový blok Dukovan. A následně úrok za který si stát na nový blok půjčí, z této finální ceny se pak vypočítá garantovaná cena pro nový blok. Pak budou muset politici rozhodnout, jestli vůbec JE stavět. Nebudeme si nic nalhávat, že to pro JE nevypadá dobře, i příští rok bude období vysokých úroků, inflace, a drahých stavebních nákladů, tento negativní mix zdražuje plánovaný blok o desítky miliard.

JVr
22. listopad 2021, 11:27

Myslím, že v tomto máte pravdu. Cena EE z nového bloku EE je podstatná.

K tomu by ale také někdo měl nacenit cenu EE z OZE, abychom měli co porovnávat.

V obou případech však nepracujeme pouze s cenou výroby, ale také cenu regulace sítě. Protože v případě tradiční energetiky je nízká (až zanedbatelná) zatímco v případě "moderních" OZE typu FVE a VTE je marginální.

Je nesporné, že jakákoliv koncepce budoucí energetiky nemůže OZE vynechat, je to zkrátka nejlepší zdroj energie v mnoha ohledech (cena, stopa CO2,…). A řekněme si upřímně, že OZE se v ČR stavělo do současné doby velmi málo a ČR musí trochu zbytek světa dohnat.

Představa nastupujícího ministra, že baseload bude místo v uhlí v paroplynu mi přijde naprosto špatná. V zásadě zavřeme to, co máme postavené a co jsme schopni těžit (tedy uhlí) a postavíme nové elektrárny paroplynové (prý na přechodnou dobu) a budeme kupovat plyn z Ruska za nekřesťanské peníze, přičemž při jeho těžbě unikne stejně hromada metanu, který vyrovná skleníkový efekt uhlí, které jsme si mohli ponechat. Navíc pokud se cena plynu udrží, tak na tom ani neušetříme, jen se budeme moct tady v rámci EU poplácat po zádech, jak jsme snížili produkci CO2 oproti roku 1990…

Chápu že určitá lobby má své zájmy ve stavbě plynu a výrobě EE z plynu, ale nepřijde mi to jako lepší cesta. V zásadě je to jen výběr cesty, která je stejně špatná, ale bude navíc pravděpodobně ještě dražší a finance spojené s jejím využitím budou živit mimo jiné jeden nedemokratický režim.

Soudruzi v EU dali jasné cíle pro 2030, ty žádná JE nespasí, protože se zkrátka do 2030 nepostaví. Tady musíme spoléhat na OZE a podpořit jejich další rozvoj. Tady spoléhám na to, že si nová vláda povede lépe než ty předchozí.

Na druhou stranu je zřejmé, že cíle pro 2050 zas nespasí OZE sama o sobě, a tady naopak JE může pomoct, ačkoliv chápu že 2050 je daleko a některé nové slibné technologie mohou ovlivnit to jaký mix bude dávat smysl v 2040, nemyslím ale, že bychom měli spoléhat na to, že přijde tak zásadní zvrat, že bychom se bili do hlavy, že jsme vůbec nějakou novou JE stavěli.

jozka
22. listopad 2021, 10:17

To jo, solarni baron jeste ministrem prumyslu nebyl. Holt zmena, no.

energetik
22. listopad 2021, 10:45

Jojo, dosud tam byli samí jadernofosilní baroni.

PETR
22. listopad 2021, 16:39

...a jaky tunel je v poradi dalsi ,pani baroni...kolik lidi jeste bude ozebraceno?? Jedno ceske prislovi,,kozly udelame zahradniky,,??

richie
23. listopad 2021, 11:02

H2 tunel uz sa rozbieha ..

Jaroslav Loudil
22. listopad 2021, 09:39

Něco u nás každopádně špatně je. Podívejme se na ještě v podstatě "rozvojovou Čínu". OZE tam má výkon 1.002 GW , to je asi 44 % podíl na výkonu všech elektráren. Osobní elektrická auta tam mají v posledních měsících podíl na celkových prodejích aut už 18 %. Ohromná síť rychlovlaků tam umožňuje lidem přepravu 350 km/h. Nový jaderný reaktor tam staví v průměru 5 a půl roku. Atd, atd, atd. Porovnejme tato čísla s námi - neujíždí nám rychle vlak ?? My ,když si to u nás drandíme v Pendolinu max. 160, tak jsme skoro - "blahem bez sebe". Čína zvládla COVID politikou - "nulové tolerance" , už se tam na něj neumírá a nových případů mají 50 denně ,my 25 000 a to je nás 10 milionů. Přitom čínský HDP roste i při té - "Nulové toleranci" o 7 % za rok. Něco je u nás : špatně, špatně ,špatně, špatně,.........

KVET
22. listopad 2021, 14:05

Autor ve svém článku několikrát zmiňuje, že pan Michalík chce jít cestou výstavby paroplynových cyklů, ale já jsem ani po druhém shlédnutí rozhovoru nezaznamenal jedinou zmínku o paroplynovém cyklu. Plynové zdroje nejsou jen velké paroplynové cykly, které nemusí finančně vždy dávat smysl. Mohou to být také kogenerační jednotky se spalovacími motory. Instalací KGJ do CZT a podnikových výtopen by se takto dalo v krátkém čase v ČR instalovat větší stovky MW elektrického výkonu s potenciálem ročního provozu až 6.000 motohodin a návratností do 8 let. To by pomohlo jak české energetice obecně, tak českému teplárenství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se