Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jak vysvětluje Jiří Gavor, postupný růst fixní složky i zjednodušení tarifní struktury je žádoucí a v souladu s praxí v jiných evropských státech. Jenže proč tak výrazná změna podmínek tak rychle?

Změna tarifů je totiž zdůvodňována zejména tím, že při vzrůstající samovýrobě elektřiny a úsporných opatřeních v domácnostech a firmách by se náklady na distribuční soustavu nespravedlivě přenášely na stále méně spotřebitelů. Přitom se argumentuje stavem roku 2040(!), kdy by dle ASEK mělo být v Česku nainstalováno téměř 6 GW fotovoltaiky. Při současných tarifech by dle studie EGÚ došlo ke zvýšení poplatků těch, kteří vlastní zdroj mít nebudou. Jenže dle ASEK i vlastních odhadů MPO bude v nejbližších letech přibývat pouze cca. 50-60 MW fotovoltaik ročně. V nejbližších pěti let to tedy bude celkem 300 MW a tyto zdroje vyrobí pouhých 0,5% české spotřeby.

Návrh nových distribučních tarifů je třeba kompletně přepracovat, neboť nyní navržené tarify i nově zaváděné poplatky za vlastní výrobu elektřiny absurdně trestají ty, kteří chtějí šetřit a mít vlastní zdroje elektřiny . Vedlo by to k tomu, že už tak nízké plány MPO budou těžko splnitelné. Nebo to je ten skutečný účel?

Celé se to totiž dost podobá fintě s podporou přímotopů v době, kdy bylo třeba zdůvodnit nutnost dostavby prvních dvou bloků Temelína. Dle studie ENACO  může být v Česku v roce 2045 až 10 GW fotovoltaických zdrojů, schopných vyrobit dvě třetiny elektřiny z Temelína. Nemluvě o stále nevyužívaném potenciálu větrné energetiky.

Vláda zbytečně spěchá, o stavbě nových jaderných bloků se má rozhodnout už v roce 2025. Z tohoto pohledu je tedy velmi žádoucí rozvoj malé decentralizované energetiky zabrzdit aspoň do té doby, než se podaří „přesvědčit“ veřejnost, že nové jaderné bloky jsou potřebné a nezbývá nic jiného než ČEZu garantovat výkupní cenu…

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *