Nová tarifní struktura - Proč ten spěch?
Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jak vysvětluje Jiří Gavor, postupný růst fixní složky i zjednodušení tarifní struktury je žádoucí a v souladu s praxí v jiných evropských státech. Jenže proč tak výrazná změna podmínek tak rychle?
Změna tarifů je totiž zdůvodňována zejména tím, že při vzrůstající samovýrobě elektřiny a úsporných opatřeních v domácnostech a firmách by se náklady na distribuční soustavu nespravedlivě přenášely na stále méně spotřebitelů. Přitom se argumentuje stavem roku 2040(!), kdy by dle ASEK mělo být v Česku nainstalováno téměř 6 GW fotovoltaiky. Při současných tarifech by dle studie EGÚ došlo ke zvýšení poplatků těch, kteří vlastní zdroj mít nebudou. Jenže dle ASEK i vlastních odhadů MPO bude v nejbližších letech přibývat pouze cca. 50-60 MW fotovoltaik ročně. V nejbližších pěti let to tedy bude celkem 300 MW a tyto zdroje vyrobí pouhých 0,5% české spotřeby.
Návrh nových distribučních tarifů je třeba kompletně přepracovat, neboť nyní navržené tarify i nově zaváděné poplatky za vlastní výrobu elektřiny absurdně trestají ty, kteří chtějí šetřit a mít vlastní zdroje elektřiny . Vedlo by to k tomu, že už tak nízké plány MPO budou těžko splnitelné. Nebo to je ten skutečný účel?
Celé se to totiž dost podobá fintě s podporou přímotopů v době, kdy bylo třeba zdůvodnit nutnost dostavby prvních dvou bloků Temelína. Dle studie ENACO může být v Česku v roce 2045 až 10 GW fotovoltaických zdrojů, schopných vyrobit dvě třetiny elektřiny z Temelína. Nemluvě o stále nevyužívaném potenciálu větrné energetiky.
Vláda zbytečně spěchá, o stavbě nových jaderných bloků se má rozhodnout už v roce 2025. Z tohoto pohledu je tedy velmi žádoucí rozvoj malé decentralizované energetiky zabrzdit aspoň do té doby, než se podaří „přesvědčit“ veřejnost, že nové jaderné bloky jsou potřebné a nezbývá nic jiného než ČEZu garantovat výkupní cenu…
Mohlo by vás zajímat:
Návrh nové tarifní struktury je nejhanebnější útok ČEZu a ERÚ na důchodce, chalupáře a ty co si chtějí dát na střechu 5kW fotovoltaických panelů (bez dotace). Ti důchodci, co spotřebují za rok 1-2 MWh na to doplatí jedním či více tisíci, chalupáři se spotřebou pod 1MWh za rok, zaplatí ještě pár tisíc navíc. A ti co si dají na svoji střechu fotovoltaiku na tom prodělají nejvíce. Vše si můžete spočítat na kalkulátoru na webu.
To že si největší energetická firma v ČR těžící nejvíce z předražených výkupních cen elektřiny z FV (v roce 2010 ERÚ a náš stát nabízely nejvyšší výkupní ceny za elektřinu z FV na polích v celém světě, proto jsme též byli v tomto roce č.1 na světě v instalaci FV na jednoho obyvatele) se chce hojit na několika milionech českých důchodců je vrcholem arogance.
Zatímco následkem nepořádků v Dukovanech a Temelínu ČEZ přichází o miliardy, chce se zahojit na důchodcích v době kdy cena elektrické energie je na historickém minimu. Zatímco v mnoha státech v USA a Evropy funguje net-metering, tj pomoc pro ty co instalují FV panely na své střeše, u nás chce ERÚ zavést pravý opak.
Toto si snad miliony důchodců u nás nemohou nechat líbit.
Jo je to tak.
Mě by jenom zajímalo, jak se hodlá ČEZ zahojit na penězích, které jdou ČEPSu...
Pokud je pravda co jsem četl na síti tak ČEZ vlastní (přímo či nepřímo) velkou část CEPSu. Ví někdo jak to přesně je?
100% vlastníkem je MPO, ale ve skutečnosti je řízeno z ČEZu.
A někde bylo publikováno, že i když je z vice jak 70% vlatníkem čezu stát potažmo MF, tak ve skutečnosti si manageři dělají co chtějí a MF a MPO zajímá jen zisk do státní kasy a prebendy pro politické strany.
No a to je ten problém, nižší příjem do státní kasy (druhé zdanění ovčanů), tak se to nahoní vyšší cenou za jistič (protože cena elektřiny je teď historicky na nejižší hodnotě) no a pokud bude stoupat (jako, že asi ano), tak se bude k vyským platbám za jistič platit v budoucnu i vyská cena za spotřebovamou elektřinu.
Dobře vymyšlené, jde jen o to to prosadit a protlačit u ovčanů (těch co nevidí dál jak do konce dnešního dne).
hlavni akcionář CEZu je stát a 100 % akcionář CEPSu je zase tentýž stát (ČR)
Ne všechny, například letos čez zvedl paušální poplatek za jistič o několik %.
Jsou to peníze za distribuci, tj. jdou podle lokality ČEZ Distribuci, E.Onu nebo PRE.
NTS je naopak velmi dobrým krokem k tomu , někteří uživatelé el. sítě platili za připojení skutečné náklady a nikoli aby byly dotováni zbytkem účastníků trhu. To , že se jim to nelíbí je logické , ostatním zase nevyhovuje současný stav , kdy jsou tito lidé z jejich kapsy dotováni.
ERU předstírá že chrání spotřebitele, zatím se chová jako ceřinná společnost ČZU.
Připomíná mi to pohádku Tajemství staré Bambitky.
Dotaz na ERÚ a MPO:
Já mám nedotovanou výrobnu o výkonu 10 kW na jističi 3x25A (rezervovaný příkon 17,25kW) při 0kWh odběru se bude platit ročně cca 6 764,00 Kč
Soused má nedotovanou výrobnu o výkonu 10,1 kW na jističi 3x25A (rezervovaný příkon 17,25kW) při 0kWh odběru se bude platit ročně cca 13 605,97 Kč
Naše konkurence má Temelín o výkonu 2110 MW - přípojka 2 x 400kV 3500 A a 2 x 110kV 2600 A (rezervovaný příkon 10116000kW) při 0kWh odběru (nereálné - výpadky, jen jedno čerpadlo chlazení má 5,1MW) se bude platit ročně ? Kč.
Pokud by byl zachován stejný gradient plateb jako pro 10 a 10,1kW tedy za 0,1kW 6841,97Kč potom by v Temelíně museli platit za přípojku 692133685200Kč ročně. A na to v Temelíně nevydělají i kdyby cena elektřiny vzrostla na požadovaných 100eur/MWh. Takže úlevy v NTS pro ty velké jadernofosilní výrobny budou nutné.
Dobře Vám tak , já platím za OZE 10 tisíc ročně a je to kvůli takovým jako jste Vy co podporujete tuto cestu energetiky , mám velkou radost z toho, že na Vás také došlo. Mysleli jste si ,že když si dáte FV el. na střechu , že nebudete muset platit za OZE , a my to za Vás zaplatíme co, ale to jste se přepočetli , Vy budete platit za 1kWh vyrobebou z FV el. za OZE více než já . Užijte si to.
Wow, 22 MWh/rok? To máte vlastní Hradčana?
Hloupá ovce, dodávím špičkovou energii do sítě za průměrnou smluvní cenu 0,3Kč/kWh, když je cena elektřiny na burze nejvyšší a ne jako ty jaderné nebezpečné neregulovatelné nesmysly co jedou na 100% i když je cena elektřiny záporná. Navíc jsem nikde nepsal že mám FVE.
Jestli ti celková cena elektřiny roste tak se obrať na svého dodavatele a poslance kterého si volil, protože v okolních státech díky OZE cena elektřiny zatím stále klesá.
Nerikejte prosim diskutujicim ze jsou hloupe ovce, neco to o vas vypovida.
Nechapu pros se tu vlastne schvaluji prispevky kdyz vam tohle nekdo zverejnil.
Nechci posuzovat reálnost studie ENACO, ale v odkazovaném článku o potenciálu fotovoltaiky u nás píše, cituji: "Takové množství odpovídá přibližně polovině roční výroby jaderné elektrárny Temelín". Pan Šimoník však už píše, že studie dokazuje, cituji: Fotovoltaické zdroje jsou schopny "vyrobit dvě třetiny elektřiny z Temelína".
Ve studii se uvádí 7.5 GW na střechách(což dá cca.7,5 TWh a tedy polovinu produkce JETE) a "další stovky MW či GW na zemi"(FV může být na mnoha jinak nevyužívaných plochách - podél dálnic, železnic, kolem letišt, a podle mě není třeba se bát ani umistování na zemědělské půdě, těžko obdělávatelných podhorských oblastech, atd.) Takže z toho odvozuji ty dvě třetiny.
Tak koukam ze kdyz je to reakce na neci prispevek tak nejde k schvaleni, prosim administratora jestli by to neopravily. Dekuji.
Omlouvam se, ted koukam ze uz se prispevky neschvaluji, otazka je jestli je to dobre?
Dobrý den všem,
mám maloodběr na zahrádce, vyšší platba o 1500 ročně má prosté řešení. Elektřinu nechám odpojit a pořídím si agregát, který při výkonu cca 3kW přijde tak na 6 tisíc. Nebo si na tak malou spotřebu pořídím malý FV panel, který ve spojení s olovem a měničem bude pro provoz na zahrádce bohatě stačit. Při současné platbě cca 1000 Kč plus 1500 jsem za tři roky na svém. Při mé spotřebě, to bude maximálně 10 litrů benzínu ročně. Je-li toto cílem úpravy, tak se jen zvýší prodej malých agregátů. Pokud bych měl rodinný domek, pořídil bych si na celou střechu FVE s akumulací do olova a v zimním období bych to řešil opět benzinovýn agregátem 3kW. Od veřejné sítě bych se opět odpojil. Pokud je cílem uvedeného návrhu plateb úplná decentralizace zásobování elektřinou, tak se jim to daří. Jen my v bytovkách, kde si o vlastním zdroji elektřiny můžeme nechat jen zdát, na to doplatíme. Tedy nízkopříjmové skupiny budou opět doplácet na neschopnost techniků a státu. Ukazuje se, že systém centrálního rozvodu elektřiny je neekonomický.
Řešení tzv. "bezútěšných nároků na rozvodnou soustavu" je samozřejmě možné v technické oblasti. Již před mnoha desetiletími byly provedeny studie, že malé místní zdroje elektřiny jsou celkové levnější. Nemohu tedy pochopit, proč s přibývajícími místními zdroji (FVE, vítr apod) by měla být situace opačná. Navíc správně postavené místní zdroje jak FVE, tak větrné el. mohou pracovat do akumulace vody (přečerpávání) nebo do olova a mohou se stát využitelné ve špičkách spotřeby. V dnešní době superpočítačů, supertechniky a superkomunikace jsou opatření na snížení nákladů jen otázkou řídících systémů, které mohou rychle přepínat toky elektřiny tam kde je spotřeba. Navýšit finanční zátěž maloodběratelů je samozřejmě jednoduché a účinné, protože jich je mnoho. Stejně stát řeší zvýšení daní a DPH, které se dotýkají většiny obyvatelstva.
Nepřijatelné je tvrzení ERÚ (na zadání MPO a zmanipulované EGÚ Brno), že NTS je pouze matematický model, který ukazuje reálně a spravedlivě náklady, kterými se podílí jednotliví odběratelé (tj svým chováním je způsobují)(úplně stejně spravedlivé by bylo platit stálý plat podle velikosti bot). Do přesného výpočtu kalkulačky ERÚ je zadána naprosto chybná vstupní podmínka a to, že u maloodběratele-domácnosti je rozhodující v síti nn proudová hodnota jističe před elektroměrem a určuje rezervovaný příkon v distribuční síti nn. Distributor možná rezervuje výkon distribučního trafa (a ani ten nerezervuje celý, ale používá též soudobost spotřeby), ten je však díky soudobosti na cca 20% výkonů, vypočtených ze součtu výkonů daných proudy jističů všech maloodběratelů nn a o rezervaci výkonu jednotlivého odběratele se nedá vůbec mluvit.
Něco takového na př v Rakousku a v Německu vůbec nemají, přípojky jsou jištěné s bohatou rezervou- na př. 3x40A tak, aby všechny prvky elektrorozvodů byly selektivní- proč asi, viz " http://www.tzb-info.cz/13803-jistice-jak-jsou-na-tom-rakusane " ). Nikdo je nenutí kvůli ekonomice si technicky bezdůvodně snižovat proudové hodnoty jističů před elektroměrem.
Závislost stálých plateb na proudové hodnotě jističe před elektroměrem je scestná v síti nn už teď (podle STS) a nutí ekonomicky, aby si odběratelé osazovali co nejmenší jističe, i když technicky k tomu není důvod, stejně tak požadování nejměkčí charakteristiky "B" jističe, ani k tomu není většinou technický důvod. Něco takového na př v Rakousku a v Německu vůbec nemají, přípojky jsou jištěné s bohatou rezervou- na př. 3x40A tak, aby všechny prvky elektrorozvodů byly selektivní- proč asi, viz " http://www.tzb-info.cz/13803-jistice-jak-jsou-na-tom-rakusane " ).
ERÚ by v zájmu lidí měl naopak bojovat o zrušení této závislosti a o nazývání věcí pravými jmény. Tj, zachovat placení navázané na spotřebu, mít stálé platby pouze za pronájem elektroměru, za přípojné místo (tak aby to krylo skutečné stálé náklady, nedovolit plýtvání distributorů, jak se mnohdy děje, zohlednit existenci výroba OZE na panely FVE podle výkonu) a platbu na OZE formou energetické daně na každou přípojku (přijatelnou pro lidmi), zbytek vázat na spotřebu, případně i na výrobu v OZE, což by bylo daleko spravedlivější) a ne to vázat na proudovou hodnotu jističe (to vede u malých spotřeb k extrémním nárůstům plateb i když velikost jističe téměř žádné náklady na již zřízené a provozované nn síti nezvyšuje). Paní Vitásková zjevně bojuje nejen proti MPO ale i proti vlastním zlobovaným podřízeným. Pokud by paní Vitásková NTS v r. 2015 podepsala, vše by už bez diskuze platilo a lidé by se pouze za rok divili, až by jim přišla faktura za elktriku. Teď se MPO tváří po veřené diskuzi, kdy je celá NTS politicky nepřijatelná, že za všechno může Viásková a ERÚ. Už se nemluví o již schválené v zákoně další lumpárně plateb za OZE 21,98Kč/A a měsíc , související též s platbou podle jističe. Tady se nejedná o směšné zdražení 20% kolem kterého je takový křik, ale o zdražení 200%. To prosadilo také MPO a zatím se to neplatí díky pojistce 495,-Kč/MWh placené postaru. Přepracovat NTS aby nebyl nikdo poškozen a přesto se vybraly miliardy podle energetické koncepce státu je jako vyřešit kvadraturu kruhu.
Politici by si měli dát pozor, aby to nedopadlo jako v následující pohádce.
Pohádka o spravedlivém království
Bylo, nebylo jedno Spravedlivé království. V něm žili v chaloupce před lesem tatínek, maminka a Jeníček s Mařenkou, v chaloupce za lesem žil se svým psem, kočkou a kozou dědeček, který už byl 15 let v důchodu a měl malou penzi. Všichni žili spokojeně, i když skromně. Spravedlivé království bylo podle výnosu pana krále spravedlivé a pokrokové- už měli natažené do každé chaloupky elektrické dráty (ty natáhl ještě dědeček nynějšího krále před padesáti lety), leč království bylo chudé a pokladna zela prázdnotou, protože bylo potřeba každý rok odvádět 42 tisíc zlatých a padesát volů sousednímu království Slunečních baronů, kteří zvítězili ve válce. I zasedla velká rada rádců pana krále, aby vymyslela co s tím. Začali přemýšlet, jakou daň ještě od podaných nevybírají. Daň z přidané hodnoty, z příjmů, spotřební daň ze všeho, daň z pozemků, ze zvířat, z tabáku, z chaloupek, z piva i z komína a z oken už vybírají, návrh padl na daň z trakaře.
Když ji propočítali, výnosy byly malé, protože polovina obyvatel nevěděla co to je trakař a doma ho neměla, polovina z druhé poloviny sice věděla co je trakař ale také ho neměla, zbývající polovina z druhé poloviny trakař sice měla, ale měla ho schovaný ve stodole, takže rádci nevěděli, kolika trakařů by se daň týkala (královskou poznávací značku ještě neměli a registr trakařů nefungoval) a nebylo jasné, kdo by daň platil.
Bylo potřeba vymyslet něco jiného, co by platil pokud možno každý. Tak rádcové přemýšleli co má každý- skoro každý má nohy, ruce, hlavu, nos a dírku (do nosu) a protože Spravedlivé království bylo pokrokové, měl každý boty a jistič před elektroměrem (dědeček král byl osvícený a natáhl ty dráty před padesáti lety úplně všude). Vybírali a volba padla na daň z jističe. Jistič vyhrál hlavně proto, že dva z rádců vlastnili síť královských spravedlivých supermarketů, kde nedávno zavedli placení za nákup podle velikosti nákupní nůše, velikost byla královskými specialisty spočítána na největší nákup, který podaný udělal za posledních pět let, nejmenší byla určena podle spotřeby čtyřčlenné rodiny za týden, a supermarketům po zavedení stoupla tržba na trojnásobek- podaní sice remcali, že si kupují každý den jen tři rohlíky, obden kilo brambor a jednou za týden flašku rumu, protože na víc jim nezbývá, natož na plnou nůši (tu mají plnou jen občas do roka když se sjedou příbuzní na pohřeb, svatbu nebo posvícení), ale jíst se musí a vedení supermarketů podaným zaslalo vysvětlení, jak je placení spravedlivé, protože zaručuje každému nakoupit si kdykoliv plnou nůši a to stojí nemalé peníze. Do vysvětlení už nenapsali, co měli od specialistů na supermarkety v odborném posudku, že kdyby se jedna desetina podaných rozhodla nakoupit současně plnou nůši, do půl hodiny by byly supermarkety vyprodané a museli by zavřít, podaní byli málo gramotní a dalo se předpokládat, že ničemu nerozumí.
Rádcové nařídili královskému regulačnímu úřadu, který měl dlouholeté zkušenosti z regulování a zdůvodňování všeho, aby sezval největší specialisty z království a vymyslel nějakou novou tarifní strukturu, která by zajistila výběr daně z jističe 42 tisíc zlatých každý rok (volů bylo v království dost). Specialisté z největších společností na chytání elektřiny z mraků, na pytlování a přenášení elektřiny - distributorů a největších odběratelů z velkých manufaktur si přizvali konzultanty ze supermarketů, kteří měli zkušenosti s placením podle velikosti nůší a vymysleli, jak spravedlivě podané o daň podělit. Nejchytřejší z poradců vymyslel analogii s nůšemi a to, že „velikost jističe je vlastně zarezervovaná kapacita daného podaného a distributor ji musí zabezpečit i v případě, že tolik elektřiny podaný neodebírá, a to stojí nemalé peníze“- (zdroj 1 -pozn. vypravěče). Měli spočítáno, že vyšší daň po zavedení zaplatí 90% podaných, ale aby podaní moc neremcali, do zaslaného zdůvodnění o spravedlivém podílu podaných na nákladech distributorů napsali, že se daň dotkne pouze 10% podaných. Stejně tomu nikdo nerozuměl, včetně předsedy královského regulačního úřadu (tomu hrozil soud u zemského soudu a propadnutí hrdlem a říkalo se mu jenom něco) a vypadalo to dobře. Při projednávání sice padla námitka, že v sousedním Švábském království nic takového nemají a že tam může mít jistič každý podle tloušťky drátů, aniž by platil něco navíc a že si myslí, že je to nespravedlivé k malým podaným (zdroj 2 -pozn. vypravěče). Námitka však byla zamítnuta s tím, že švábský rozum je blbější než rozum spravedlivý a 42 tisíc zlatých je potřeba nějak vybrat. Protože z daně za jistič vycházel výběr pořád malý, bylo rozhodnuto, že se bude platit ještě již schválená daň na sluneční barony 2krejcary/A a měsíc (zdroj 3 -pozn. vypravěče). Tím bylo zajištěno, že za elektřinu zaplatí každý podaný ne o 20% víc zavedením daně za jistič, ale že každý zaplatí 3x tolik co platil před zavedením daně. O druhém rozhodnutí se nesmělo moc mluvit, aby si toho nikdo nevšiml (rozhodnutí bylo schváleno stejně už před rokem a teď se pouze uvedlo v platnost odstraněním pojistky max. platby 5 zlatých na spotřebovanou MWh/rok).
A bylo rozhodnuto královským výnosem o zavedení daně a to ihned.
Podaní reagovali různě. Někteří, kteří neuměli číst, nechodili do hospody a neměli doma televizi, žili v blahé nevědomosti, co je čeká, a nedělali nic, některým to bylo jedno, protože pytlačili v královských lesích a nějaká ta zlatka je nezabila a někteří, ti gramotnější, začali přemýšlet co s tím, aby ušetřili. Tatínek z chaloupky před lesem patřil k těm třetím a vymyslel, že si doma vymění jistič 3x25A za 1x10A a ještě ušetří nemalý peníz. Stálo to sice nějaké oběti- musel odvézt cirkulárku do šrotu a na půdě najít rámovou pilu a pilu břichačku po dědečkovi a dřevo řezat ručně, musel přemístit elektroměrové prkénko z předsíně do nového pilířku u královské cesty 50 m od domu, najít na půdě valchu a necky a zbudovat na dvorku ohniště s kotlíkem, kde by se dalo vařit. Protože maminka byla nepřizpůsobivá prostá žena, která se nechtěla všech vymožeností na elektriku vzdát, vypracoval tatínek ještě podrobný harmonogram členěný na minuty, ze kterého bylo patrné, kdy je možné jaký spotřebič zapnout aby jistič 1x10A v pilířku nevypadnul, mamince dal také do kuchyně k harmonogramu budík. Maminka však byla prostá jednoduchá žena a občas si spletla na budíku velkou rafičku s malou, takže jí dělalo někdy potíže poznat kolik je hodin a zapnula něco, co neměla a jistič stejně vypadl. Protože tatínek nebyl sobec, zařídil i dědečkovi z chaloupky za lesem snížení jističe 3x25A za 3x16A tak, aby neplatil o moc víc. Dědeček slíbil, že do hrnečku na elektriku bude dávat o něco víc z důchodu a všechno nepropije, aby měl na konci roku na zaplacení.
Rok uběhl jako voda a pošťačka roznášela faktury za elektriku.
A tady má, milé děti, pohádka dva konce, jeden veselý a jeden smutný.
Teď ten veselý konec:
Napřed se pošťačka zastavila v chaloupce za lesem u dědečka. Ten kouknul na cifru ve faktuře a nevěřil svým očím, bylo tam 3x víc než měl našetřeno v hrnečku a než mu vypočetl tatínek, že bude platit (chudák tatínek si nevšiml, že kromě daně za jistič se bude ještě platit daň na sluneční barony 2krejcary/A a měsíc). Protože však byl dědeček veselá kopa, mávnul rukou, vzal kozlici a šel upytlačit nějakou srnku, aby ji prodal v hospodě a měl dost na zaplacení faktury.
Pošťačka mezitím došla k chaloupce před lesem k tatínkovi. Ten právě řezal ručně dříví po celodenní šichtě u souseda, kde pomáhal s točením žentouru (soused zrušil jistič úplně a odpojil se od elektřiny), kouknul na cifru ve faktuře a nevěřil svým očím, bylo tam 4x víc než měl spočítáno (tatínek si myslel, že proti dřívějšku ušetří polovinu a za ušetřené zlaťáky pojedou všichni k moři ke Švábům a přitom měl na faktuře 2x víc než dřív, nevšiml si chudák, že kromě daně za jistič se bude ještě platit daň na sluneční barony 2krjcary/A a měsíc). Když studoval fakturu, vypadla dnes už potřetí elektrika, v tomto měsíci už po devadesáté sedmé. Protože byl tatínek flegmatik, došel za maminkou, mírně jí vyhuboval, že zase popletla hodiny, společně vypnuli jednoplotýnkový vařič, na kterém ohřívala maminka polívku pro děti, zatopil pod ohněm na dvoře, aby mohla maminka dovařit a došel dnes již potřetí 50 m ke královské silnici nahodit jistič. Když se vrátil, sedli si s maminkou a dětmi ke stolu, na kterém svítila svíčka, a společně se dohodli, že letos nepojedou k moři ke Švábům, třikrát týdně místo oběda půjdou na procházku do lesa a nasbírají si maliny a maso budou mít jen v neděli nebo když dědeček něco upytlačí. Tak ušetří a bude na zaplacení faktury.
Děti byly rády, že chodí obden do lesa a žijí zdravě, tatínek byl rád, že má zdravý pohyb při nahazování jističe, maminka byla ráda, že ji tatínek nezmlátil a sehnal jí domácího učitele, který ji naučí rozeznávat malou a velkou rafičku. Také baroni byli rádi, protože jim rádcové zaplatili poctivě vybojovaných 42 tisíc zlatých a 50 volů. Rádi byli i rádcové protože daně jakžtakž fungovaly a po zaplacení baronům zbylo dost i pro ně a něco málo i pro pana krále.
A teď ten smutný konec (upozornění: tento konec je jen pro otrlé spratky)
Napřed se pošťačka zastavila v chaloupce za lesem u dědečka. Ten kouknul na cifru ve faktuře a nevěřil svým očím, bylo tam 3x víc než měl našetřeno v hrnečku (důchod měl 120 zlatých za rok a na faktuře bylo 30 zlatých) a než mu vypočetl tatínek, že bude platit (chudák tatínek si nevšiml, že kromě daně za jistič se bude ještě platit daň na sluneční barony 2krejcary/A a měsíc). Dědeček věděl, že mu nikdo nepůjčí, protože měl dluhy, kam se podíval, všechno propil v hospodě a do hrníčku našetřil jen to, co mu řekl tatínek, propadl depresi, vzal kozlici a zastřelil se.
Pošťačka mezitím došla k chaloupce před lesem k tatínkovi. Ten právě řezal ručně dříví po celodenní šichtě u souseda, kde pomáhal s točením žentouru (soused zrušil jistič úplně a odpojil se od elektřiny) a byl pěkně utahaný, kouknul na cifru ve faktuře a nevěřil svým očím, bylo tam 4x víc než měl spočítáno (tatínek si myslel, že proti dřívějšku ušetří polovinu než dřív a za ušetřené zlaťáky pojedou všichni k moři ke Švábům a přitom měl na faktuře 2x víc než dřív, nevšiml si chudák, že kromě daně za jistič se bude ještě platit daň na sluneční barony 2krejcary/A a měsíc). Když studoval fakturu, vypadla dnes už potřetí elektrika, v tomto měsíci už po devadesáté sedmé, mamince se pletla velká a malá rafička na budíku, spletla si hodiny a zase zapnula jednoplotýnkový vařič v jinou dobu, než jí určoval harmonogram. Protože byl tatínek cholerik, byl utahaný a zase vypadl ten blbý jistič v pilířku u královské silnice vzdálený 50 m od domu, bouchly v něm saze, vlétl do kuchyně, rozšlapal budík a s výkřikem „ty krávo blbá, to se nemůžeš naučit, která rafička je velká a která malá“ umlátil maminku pohrabáčem. Pak zapálil chaloupku před lesem a oběsil se na nejbližším dubu.
Děti byly smutné, protože už neměly maminku, tatínka ani dědečka a musely krást. Chytli je a skončily v domově pro převýchovu mládeže v Kostomlatech. Také baroni byli smutní, protože jim rádcové nezaplatili poctivě vybojovaných 42 tisíc zlatých a museli připravovat novou válku. Padesát volů baroni dostali, těch bylo ve Spravedlivém království dost. Smutní byli i rádcové, protože vybraných daní bylo málo, královská pokladnice zela pořád prázdnotou, daň z jističe nefungovala, neposlušní podaní se radši oběsili než by něco zaplatili, na zaplacení baronům nebylo, na rádce zbylo z daní málo a na pana krále nic. A ještě hrozila nová válka.
Rádcové to však nechtěli jen tak nechat a znovu přemýšleli jakou daň ještě vybrat. Bylo potřeba vymyslet opět něco, co by platil pokud možno každý. Tak rádcové přemýšleli co má každý- skoro každý má nohy, ruce, hlavu, nos a dírku (do nosu) a protože Spravedlivé království bylo pokrokové, měl každý boty a jistič před elektroměrem. Vybírali, a protože daň z jističe moc nefungovala, padla volba na daň z bot a platit se bude podle jejich velikosti. Při projednávání sice padla námitka o hrozbě, že neoddaní podaní si budou vyměňovat boty za menší, až je budou tlačit, někteří budou špatně chodit a při robotě budou špatně pracovat, někteří vychytralí podaní si dokonce useknou palec, aby mohli nosit menší boty, nebo budou dokonce chodit bosi. Námitka však byla zamítnuta s tím, že spravedliví drábové už dohlédnou, aby se takové nepravosti neděly a že 42 tisíc zlatých je přeci potřeba nějak vybrat, aby se mohlo baronům zaplatit a nebyla válka.
A bylo rozhodnuto královským výnosem o zavedení daně a to ihned.
Jenže oddaní podaní už králi a rádcům ani jejich rozhodnutím nevěřili, měli už všeho plné zuby, vzali vidle a hnali krále, rádce a všechny jejich poskoky pryč. Napřed do království Slunečních baronů a pak i s barony až do Půlnočního království (tam byla furt tma a sluneční baroni měli po ptákách). Ve Spravedlivém království a království Slunečních baronů byla nastolena spravedlivá diktatura. Osvíceným diktátorem obou království se stal ten, co měl nejdelší vidle, jeho rádci a pomocníky a dráby všichni, co měli také dlouhé vidle a diktátora podporovali. Všem ostatním bylo zakázáno držení vidlí pod trestem ztráty hrdla. Všechny daně byly ponechány včetně daně z bot a trakařů. Podaným bylo zakázáno remcat, kdo remcal, byl oběšen na nejbližším stromě bez soudu. A ve sjednocené Spravedlivé diktatuře byl klid a pořádek, jednou do roka se konaly velkolepé slavnosti na oslavu velkého spravedlivého diktátora, diktátorství bylo dědičné na věčné časy.
Milé děti, to je konec pohádky. Ze špatného konce by si měli vzít všichni králové a rádcové ponaučení, že podaní mají doma vidle a občas je mohou použít. A podaní by si zase měli vzít ponaučení, že ne vždycky, když vyženou krále, rádce a jejich poskoky, budou platit menší daně. Obvykle je to naopak.
Podaní- pesimisté říkají, že je tak špatně, že už hůř být nemůže, optimisté říkají, i může, i může.
zdroj 1- (odkaz vlož do příkazového řádku prohlížeče)
http://www.denik.cz/ekonomika/vitaskova-nedovolim-aby-nove-tarify-poskodily-domacnosti-20160205.html
zdroj 2-(odkaz vlož do příkazového řádku prohlížeče)
http://www.tzb-info.cz/13803-jistice-jak-jsou-na-tom-rakusane
zdroj 3- (odkaz vlož do příkazového řádku prohlížeče)
http://oze.tzb-info.cz/13383-jak-se-bude-pocitat-platba-za-oze-pro-rok-2016
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se