Domů
Názory
Nový blok v Dukovanech po vyřazení Rosatomu
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Nový blok v Dukovanech po vyřazení Rosatomu

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Kompletní odpovědi na dotazy ČTK

Co podle Vás tento krok pro tendr jako takový znamená? Bude podle Vašeho odhadu vůbec vypsán? Kdy?

Z tendru, který byl původně připravován jako hledání optima bezpečnostního, technologického a ekonomického, se stal výběr dominantně podle geopolitického a politického klíče. Podobnou cestu už od začátku zvolili Poláci. Na jedné straně to situaci zjednodušuje. Je tak větší shoda mezi politickými subjekty. Na druhé straně je otázkou, zda původní nastavení tendru není nyní na škodu.

Je otázka, co bude z časových i jiných hledisek lepší. Realizovat vypsání původně koncipovaného tendru nebo realizovat politický a geopolitický výběr jiným způsobem, třeba tím polským. Vzhledem k tomu, že je téma součástí politického předvolebního boje a je na něm třeba dosáhnout dlouhodobé politické shody, je otázka realizace tendru a jeho času podle mě úplně otevřená

Jak jsou na tom zbylí tři uchazeči ve schopnosti dodat požadovaný blok o výkonu do 1200 MW? Co by jednotliví dodavatelé (EDF, KHNP, Westinghouse) mohli přinést?

Všichni tři uchazeči jsou v principu schopni požadovaný blok dodat. U každého jsou však rozdílné silné i slabé stránky. Blok AP1000 Westinghouse má požadovaný výkon. Ovšem zkušenosti z výstavby tohoto bloku mimo Čínu nejsou dobré.

Jihokorejská firma by nabízela zmenšený model bloku APR1400, kde by se opírala o zkušenosti s menšími bloky OPR1000, jejichž evolucí tento blok vznikl. Projekt už má i v jisté fázi licencování. Zde je třeba možná i připomenout, že u jejich bloku se využívají některé licence firmy Westinghouse, takže tato firma musí s jejich využitím u nás souhlasit. V tomto případě je silnou stránkou velmi dobrý průběh stavby ve Spojených arabských emirátech.

Z hlediska referenčního bloku je na tom asi nejhůře EDF. To by nejspíše nabízelo zmenšenou verzi bloku EPR. Projekt sice existuje, ale je otázkou, v jakém je přesně stádiu.

Zde je třeba připomenout, že omezení výkonu pro Dukovany je dáno limitami dostupného chlazení při souběžném běhu nového a starých bloků. Pokud by se odstoupilo od přípravy tendru s hledáním technologického a ekonomického optima a přistoupilo k politickému výběru, tak je možné toto omezení výkonu nepožadovat. Každé z možných řešení má své časové a cenové dopady, se kterými je třeba počítat.

Jak podle Vás osobně celá záležitost se stavbou nového bloku dopadne? Jaký scénář by podle Vás byl pro Česko nejlepší?

Není důležité zahájení výstavby, ale úspěšné dokončení a provozování bloku. To nejde bez alespoň základní shody mezi českými politickými subjekty. Zde bohužel došlo k tomu, že se téma stalo součástí politického boje. Nevím, jestli a kdy k politické shodě dojde, a jestli se tak výstavba bloku realizuje.

Pokud má Česko přejít k nízkoemisnímu mixu, tak to bez nových jaderných bloků nepůjde, a bude jich třeba více než jeden. Obnovitelné zdroje a dostupná akumulace náhradu uhlí i Dukovan a dostatek energie hlavně v zimním období nezajistí. Alternativní cestou je plyn, který by se dovážel dominantně z Ruska přes Německo. Ten ovšem není nízkoemisní, pokud se započítají emise skleníkových plynů při těžbě a dopravě, tak se od uhlí moc neliší. Mým osobním názorem bylo, že optimální byl tendr zaměřený na bezpečnostní, technologické a ekonomické optimum. Ten teď realizovatelný není.

V současné situaci tak by asi bylo nejlepší řešení, pokud by se politici dokázali shodnout na výběru jednoho ze zbývajících tří kandidátů. Případně by při výběru využili synergie spolupráce s Poláky. Jaké řešení mělo být reálně to nejlepší, uvidíme v budoucnu na srovnání výsledku výstavby nových jaderných bloků v Maďarsku, Finsku, Polsku a u nás.

Štítky:Názor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(126)
Pavel
22. duben 2021, 13:36

Je to výborná zpráva slyšet, že ten připravovaný jaderný tunel proruské mafie je konečně u ledu. Posílám gratulace klukům z GRU. Konečně si všichni agenti/diplomati z ruské ambasády balí kufry a jedou domů. Doufám že konečně na věčné časy. Никогда не забудем!

Jiří Kelnar
22. duben 2021, 13:40

Jojo, fejkování tendru pro Rosatom bylo až moc očividný.

Carlos
23. duben 2021, 10:07

Neříkejme hop, dokud jsme nepřeskočili. Až tu nebudou, pak to teprve oslavme.

Jiří Procházka
24. duben 2021, 08:59

Dobrý den, dobrá zpráva znamená mnohokrát výšši cenu.Američani budou tvrdě tlačit pro jejich firmu,která však nemá nejlepší reference kvality.Tedy žádný důvod k jásotu nevidím,je to stejné jako za komančů,tehdy se musel uran nevýhodně dodávat do ruska.Nyni děláme oslíka na druhou stranu.Jen bývalá Jugoslávie a nyní Polsko dokáže najít vlastní zájmy.Je typické náš stát že neumí využít využít velké objevy např.kdysi mikrovlny.Nedávno publikovaný objev tzv.papinák, který je schopen likvidovat vyhořelé nad.palivo.Neco tak převratného a úžasného a naši politici, novináři, ekonomové nic, žádné reakce?Je tady stále stejný bordel,st.penize se vyhazuji oknem, všichni očekávají úplatky.Uzitečne české výrobky a firmy musí své objevy nabízet do ciziny.To je tady stejné jako před rokem 89 ne-li horší.

Pavel
24. duben 2021, 19:57

Tak pokud myslíte že je to stejné jako za Komančů tak prosím držte hubu a krok a sledujte jak strana a vláda poslušně plní příkazy Moskvy. Více nemá cenu na vás reagovat.

pr
25. duben 2021, 08:57

Pokud je výsledkem mnohokrát vyšší cena, pak jak jste správně uvedl jde o velmi dobrou zprávu. Aspoň bude konečně nastartována cesta každý za své. Stát z toho doufám vypadne a podnikavci se zařídí. Není důvod lamentovat.

St
24. duben 2021, 18:48

Pane Pavle vidím, že jste štěstím bez sebe. Ale nezapomínejte na to, že u nás JE sovětského typu mnoho desetiletí bez problémů fungují. Naši lidé je umí bez problémů obsluhovat a nikdy s Ruskem jako s dodavatelem nebyl nikdy žádný problém. Nyní na vlně protiruské hysterie jsme si paralyzovali provoz naší ambasády a děláme na Rusy ramena, za což nám naši exportéři jen poděkují. Myslím, že Němci a jiní se smíchy nemohou udržet a už se radují jak nás zastoupí a namastí si kapsu.

Každopádně se nám toto extempore pěkně prodraží.

Pavel
24. duben 2021, 20:04

A já jsem přesvědčen že je to přesně naopak. V Rusku jsme získali respekt. Jen sebevědomý člověk a stát může dosáhnout úspěchu a prosperity, s poníženým ubožákem si každý vytře. Rusko je zubožená ekonomika na úrovni Itálie. A řítí se do totalitního kolapsu v horizontu 10 let. Co víc dodat.

St
24. duben 2021, 21:09

Pane Pavle dovolím si Vám oponovat. V Rusku jsme rozhodně nezískali respekt. Naopak nás Rusové považují za americké otroky, za užitečné blby. Každopádně s Vámi naprosto souhlasím, že sebevědomý člověk i stát může dosáhnout prosperity. Bohužel my se nyní takto nechováme. Právě naopak jsme americkými patolízaly nad kterými se směje celá Evropa. Nebo jste zaznamenal, že by nás někdo skutečně podpořil? Já tedy ne. Ano slovně, nebo nějakými symbolickými gesty. Myslím, že se na Západě nemohou dočkat až v Rusku vyklidíme pozice, které by mohli zabrat. Už nyní spousta věcí se od nás reexportuje přes Německo i jiné státy. Obávám se, že po nynějším extempore toto procento ještě vzroste.

Jiří Kelnar
22. duben 2021, 13:38

Poměrně uměřený názor, za to děkuju. Nicméně politické hledisko výstavby jaderky nelze bagatelizovat a pomíjet. Jak je teď vidět, začít stavět jaderku se státem, který není z hlediska diplomatických vztahů k nám stabilní, není dobrý nápad. Jo, naše diplomacie ukazuje, že má páteř a že fakt si nenecháme všechno líbit, ale opravdu teď může hrozit riziko, že nám třeba teď Rusko nepošle žádné palivo do JE, když se ty vztahy ještě zhorší. To po tom dnešním očekávaném vykostění Ruské ambasády není zas tak nepravděpodobné. Pak budeme muset hledat během pár let nového dodavatele.

Nejlepší by bylo se teď (pokud stále chceme riskovat jádro) asi na férovku domluvit s korejci anebo si počkat na průchodnější NuScale (a třeba být mezi prvními). Anebo si to po volbách přiznat a úplně jádro odpískat. Ale na to české lavírování, co tu je od úvah o dostavbě JETE, na to není čas.

Pavel
22. duben 2021, 13:49

Tak palivo už v minulosti dodával westinghouse a pokud vím Areva to umí dodat taky. A kromě toho, rusové budou rádi dodávat nedělají to zadarmo ale za peníze. Myslet si, že nás mohou rusové vydírat dodávkou paliva, a to i fosilního je naprosto směšné. Ostatně jako všechny prohlášení jejich ministerstva zahraničí.

Jiří Kelnar
22. duben 2021, 13:57

Pokud jo, tak super. Nicmene znate tu obecnou zkusenost, ze oni budou radeji jist suchej chleba, nez aby ztratili svou hrdost.

David
23. duben 2021, 11:15

Ovšem ty palivové tyče od Westinghouse měly jisté vady.

Pavel
23. duben 2021, 17:38

To je pravda, říkala to agentura JPP

Janko Hrasko
23. duben 2021, 18:08

Naopak, je to pravda. Na jedne prednasce v Praze to rikala taky pani Drabova. Problem byl, ze se kroutili palivove tyce od americanu(ne vsechny, ale nejake procento).

Co si ale spominam, tak problem byl taky v tom, ze nekdo chytrej rozhod, ze ty tyce od americanu pojedou spolu s tycema od rusu. Nebezeli samostatne(to by chtelo kompletni odstavku reaktoru pro kompletni vymenu paliva). Kdyz se menila "dohorena" tyc od rusu, tak tam prdli americkou. Skouseli pak menit jeste pozice tyci v reaktoru, ale vsechno marne.

A s reklamaci u americanu sme nepochodili-z vyse uvedenych duvodu.

St
24. duben 2021, 18:50

Pokud vím pane Pavle tak s americkým palivem byli nemalé problémy. Leckde se to vyřešilo tak, že jej Američané koupily od Rusů. Počkejte až se Rusové opravdu naštvou a přestanou kupovat všechno české. To se pak ve Škodovce či v Hamé i jiných závodech smíchy potrhají.

Milan
22. duben 2021, 13:52

Na tom je videt, jak EU technologicky, v tomto smeru, zaostava. A to zcela dobrovolne, diky zelene a protijaderne ideologii. Je jasne, ze Rusko politicky pruchodne neni, ale co se tyka jaderne energetiky, tak je na mile pred "vyspelym" zapadem.

Pavel
22. duben 2021, 14:09

Ano, Toto je na místní poměry velmi rozšířený názor. Ovšem naprosto mylný. Realita je taková, že Rusko stavět jaderné elektrárny neumí. Rusko neumí projektovat, plnit zákonné normy, dodávat řídící systémy a v celé nejaderné části hrají až 2. ligu. V podstatě umí vyrobit a dodat pouze jaderný ostrov. Ve všem ostatním se dívají západním firmám na záda. To jen proruská propaganda plná velkohubých prohlášení se tváří, že jsou v něčem špička. Je to lež. Stačí se podívat, kolik těch slavných VVER1200 postavili v samotném Rusku a jaké tam mají dodavatele. V EU jen slibují a nic. To je realita. Není nic jednoduššího, si počkat na výsledek ve Finsku a Maďarsku. U nás se jedná pouze o uměle vyvolanou paniku aby rychle rychle prodali. Přitom není žádný spěch. Jenže čas hraje proti nim a to je celé.

Emil
22. duben 2021, 14:19

Neumí to, a proto mají nejvíc bloků III. generace v provozu, nejvíc zakázek na nové bloky, jediné reaktory IV. generace v provozu a jediné SMR v provozu...

Pavel
22. duben 2021, 17:17

Milý Emile, to je opravdu slaboučká reakce. Rosatom opravdu stavět moc neumí, v zahraničí dodává většinou v konsorciu a pouze jaderný ostrov. To je realita. Například i ve své plánované elektrárna Kursk na domácí půdě je dodavatelem řídícího a bezpečnostního systému Framaton. Zaplaťpámbuh. Kursk je poměrně blízko tak jsem alespoň klidnější, že to rusové nezprasi a zase jim to nebouchne jako v Černobylu. Francouzská kvalita a spolehlivost je prostě na mnohem vyšší úrovni. Musíte číst také něco jiného než ruskou propagandu.

Emil
22. duben 2021, 17:32

Nic z toho, co jsem napsal, zpochybnit nedokážete, takže vytáhnete Černobyl a ruskou propagandu. Dost primitivní. A o té francouzské kvalitě můžete začít básnit až ve chvíli, kdy ta jejich kvalita začne vyrábět nějakou elektřinu. Zatím se jim to v Evropě pořád nedaří.

Pavel
22. duben 2021, 17:51

Milý Emile, já nepotřebuji nic z toho co píšete zpochybňovat, ono se to se zpochybňuje samo, nebojte. Tak jako Francouzi nemusí nic dokazovat, protože už to dávno dokázali. Francie produkuje v absolutních číslech dvojnásobek elektřiny z jaderných elektráren než to slavné velké Rusko. A divte se, bez jediné vařené havárie. A ano kárka Černobyl je potřeba si stále připomínat, neboť je to velké memento jaderné energetiky. Na tom není nic primitivního, to je prostě realita. To že Francouzi nemají nové reaktory tři generace je důsledek toho že už se jim do energetické sítě žádné nové reaktory nevejdou. Oni, narozdíl od Ruska už dávno využívají prakticky výhradně jadernou energii. Někdo prostě umí dělat, a Rusové se umí chvástat.

Emil
22. duben 2021, 18:34

Nic z toho co jsem napsal se samo nezpochybňuje, že "mají nejvíc bloků III. generace v provozu, nejvíc zakázek na nové bloky, jediné reaktory IV. generace v provozu a jediné SMR v provozu", je holý a snadno doložitelný fakt.

Francie žije z toho, co postavily předchozí generace v minulém století, jejich výstavba v tomto století se dá označit všelijak, ale určitě ne jako "francouzská kvalita a spolehlivost".

Proč asi tak Finové po zkušenostech s "francouzskou kvalitou" zrušili kontrakt na Olkiluoto 4 a podepsali raději smlouvu s Rosatomem? Že by je ovládla ruská propaganda a nevšimli si Černobylu?

A to vaše "využívají prakticky výhradně jadernou energii" je ve skutečnosti ze dvou třetin a tento podíl bude dál klesat zhruba na 50 %.

Josef
22. duben 2021, 21:29

Samozřejmě, Rusko je nejlepší ve stavbě JE v současné době na světě a dýchá mu na záda Čína. Pak je propast a nějakých 30 let a tam jsou ti co se u nás uchází o stavbu JE....

Jinak vztahy, které s Ruskem máme jsou takové jaké jsou z důvodu našeho vazalství směrem k USA. Jejich geopolitický program v Evropě se jmenuje rozděl a panuj to samé dělají na středním východě. Silným státům se snaží všemožně škodit. Včera tam probíhal politický proces s policistou co zaklekl toho slavného černého kriminálníka, byl odsouzen za vraždu což je zřejmý nesmysl, protože ten policista ho zabít evidentně nechtěl, takže to bylo maximálně zabití a k rozsudku od utajené poroty blahopřál prezident a prý je to teprve začátek - to je ta jejich demokracie.. Jsou tihle lepším partnerem pro stavbu JE než Rusové ? Já si to nemyslím.

A.O
22. duben 2021, 22:30

To Pavel:

Každý dělá to, co umí. A co si budem, jaderný ostrov je nejdůležitější část celé elektrárny.

Důležité je, že ve stavbě a dokončování těchto bloků je dnes nejlepší.

EDF není schopna dodělat blok nikde v EU.

Westinghouse má také s dokončováním bloků ve své domovině.

KHNP je na tom ze všech uchazečů nejlépe (pokud vezmeme všechny aspekty a dáme je dohromady).

Rosatom je politicky nepruchodný, ačkoliv ročně dokončí nejvíce bloků. Ale samozřejmě i po stavební stránce není dokonalý (samozřejmě má průtahy, ale proti WH a EDF zcela zanedbatelné). Na tom, že dělá v konsorciích nevidím absolutně nic špatného už jen proto, že dávají práci českému průmyslu. Je dobře, když si společnost umí přiznat své technické slabiny (v případě RA jsou to hlavně řídící systémy) a raději to svěří firmě, která to umí lépe a spolupracují dlouhodobě a turbíny u většiny dodavatelů dodává 3. strana. Nicméně Rusové u nás projít nemůžou. Ať se tvrzení tajných služeb ukážou pravdivá (což se téměř 100% jistě ukážou), nebo ne. V obou případech by jejich přítomnost, bohužel, ohrozila celý projekt a v tuto chvíli je důležitější elektrárna, jako taková, než cokoliv jiného. Proto by byl nejlepší Korejci.

CGN je možná tak dobrá v rychlosti stavby.

Všeobecně můžeme říct, že nejlepší by v tuto chvíli byl uchazeč Korejský. Staví v dobrých časech a nikdy nás nezradil.

Zároveň když by se to povedlo, tak v EU budeme mít zkušenost s Rosatomem (Maďarsko a Finsko), EDF (Francie a Finsko), Westinghouse (Polsko), KHNP (Česko). A bude se moc porovnat pro další výstavbu.

P.S s Francii nemáme historicky vůbec dobrou zkušenost, a v posledních letech s ní nemá dobrou zkušenost nikdo, komu poslední dobou dodávala (stavba cca. 16 let je moc)

Pavel
22. duben 2021, 23:01

To AO, díky za každý smysluplný komentář, je fajn slyšet že to tady není samý vymaštěný ruský troll. Já vím že Rosatom umí postavit JE, ale stavět jim moc nejde a už vůbec ne samostatně. Což opravdu není nic špatného, ale tady se to podává jak jsou nejlepší a ostatní nic neumí...bla bla. V EU ještě nic nepostavili a jsou ve zpoždění. Aby nakonec EDF nebylo rychlejší. Zajímalo by mě, jaký řídící systém má Rosatom v Leningradu a dalších elektrárnách. Oni mají Framaton všude? Ví to někdo?

A.O
23. duben 2021, 17:54

To: Pavel. Rusové se stavbami v EU mají menší problémy (aktuálně se jedná hlavně o průtahy kvůli povolením, způsobeno tím, že Rusové zde pravě tyto nové bloky nestavěli). Aktuálně je toto spoždění se zahájením stavby 3 roky. Letos by se mělo jak ve Finsku, tak v Maďarsku začít stavět, takže pokud vše jinak půjde podle plánu, kolem roku 2026 by mohly být oba bloky hotové, Realističtější odhad je rok 2028. Na "Francouzský rekord" se snad nedostanou.

Ono stavět nejde v současné době moc nikomu a jak jsem psal, proti konkurenci je na tom Rosatom stále dobře.

V současné době by nás mělo hlavně zajímat to, aby tu elektrárna byla, aby vůči ní nebyly žádné velké obstrukce a aby byla dodána +/- na čas (zpoždění rok, dva by nemělo vadit). Pokud by tu byla značná část lidí proti nějakému dodavateli, ať už z jakéhkoliv důvodu, mohlo by to potopit celý projekt. A to si nemůžeme dovolit.

Rosatom by v elektrárnách na svém území měl používat, dle toho co vím, vlastní řídící systémy.

TAKY pavel
23. duben 2021, 20:47

Pane, Vy byste mohl psát úvodník do kojzarovskeho Rudého prava. Fanaticka nenavist a cernobile vidění světa bylo a je poznávacím znakem všech bolseviku bez ohledu na to, jaké ideologii prave poklonkuji.

St
24. duben 2021, 18:53

Pane TAKY Pavle Vaše slova by se mohla tesat do kamene. Nevím kde se to v některých lidech bere tolik nenávisti i hlouposti. Kolikrát je mi toho více než smutno.

ladislav Štrajt
3. říjen 2021, 08:31

Obávám se, že jste amatér. Rusko staví po celém světě, Maďarsku Rosatom půjčil, a nebýt vměšování E.U. dávno by elektrárna jela. Všechny naše reaktory vyrobili v Plzni dle ruské dokumentace. A plést havárii v Černobylu s nízkou kvalitou je hloupost.

Tak jako věřit tomu, že Putin poslal dva lidi do Vrbětic, aby v neznámém prostředí patrně o půlnoci skládali desítky kilogramů výbušnin, byť neexistuje ani záznam z kamer, ani jiný důkaz. Tak co nám Rusko udělal špatného? Předpokládám, že si jste schopen rozlišit SSSR.a R.F.

blaha.p
23. duben 2021, 09:11

vaše představa je velice zkreslená, jde o to, že jaderná technologie se od svého počátku skoro vůbec nevylepšila, ale neskutečně zdražila. Vzhledem k tomu, že se západ rozhodl jít cestou OZE, není ani zájem o rozvoj této technologie. JE nebude nikdy dominantním zdrojem energie, bude to vždy malý doplněk jiných technologií. Letos VTE + FVE celosvětově vyrobí cca 3000 TWh EE, JE pouze cca 2700 TWh, v roce 2030 už bude ten poměr VTE + FVE = 10.000 TWh/rok, JE cca 2500 TWh. JE se v energetice neukázala jako úplně slepá větev, ale jako malá větvička

St
24. duben 2021, 18:54

Pane Bláha ta jak vy říkáte slepá nebo malá větvička už celá desetiletí dodává stabilně tolik EE, že si o tom OZE mohou zdát a bez škod na životním prostředí.

pr
25. duben 2021, 09:36

To je pravda že OZE dodávají beze škod na životním prostředí.

O čemž si jaderná energie může nechat zdát. Прип'ять, Fukušima a nespočet dalších případů včetně JEJB A1 a A2 mohou hovořit z vlastní zkušenosti. Jen umět naslouchat.

St
25. duben 2021, 14:21

Pane Pr tak shrňme si fakta. Jak škodí OZE životnímu prostředí (vztaženo hlavně k naší krásné zemi). Vodní elektrárny jsou velkým zásahem do biotopu, který když ho nezničí, tak velmi ovlivní. Výstavba nových vodních děl proto je prakticky nemožné. Jisté rezervy jsou v malých vodních elektrárnách, ale ty nás nevytrhnou.

Větrníky jsou velice necitlivých zásahem do krajiny, obtěžují lidi hluky a příroda je štěstím bez sebe z tun betonu a kovu stejně jako ptáci a jiní živočichové. Soláry zabírají půdu, která by mohla produkovat jídlo pro lidi, ale budiž. Horší to je s jejich výrobou, která rozhodně není ekologická snad likvidace bude lepší. Nejhorší zlo je biomasa, kde se ve velkém plundrují jak lesy, tak hlavně půda a ničí spodní vody.

Oproti tomu u JE potencionální nebezpečí limitně se blížící k nule. Černobyl byl experimentální reaktor, kde se tak dlouho dělali experimenty až to nakonec bouchlo. Pokud by si nepovypínali ochrany a nesnažili se z něj vytřískat maximum, tak by se nic nestalo. Fukušima jako taková prakticky žádné škody nenapáchala. Takže atom opravdu není to čeho bychom jsme měli bát.

energetik
25. duben 2021, 15:11

St

Ano vodní nádrž Dalešice a Hněvkovice by se měly zbourat, protože velmi zasahují do přirozeného biotopu a snižují množství vody. A jako bonus by kleslo i jaderné zamoření naředěné na takzvané "podlimitní hodnoty".

Carlos
25. duben 2021, 15:51

St,

a opět ten zemědělský fetišismus..., zemědělské půdy je moc a máme nadprodukci, pokud by nebyla, tak nejsou třeba dotace, mimochodem když jsem to kdysi počítal tak by to znamenalo hrozivé zdražení asi o korunu na kilo mouky, dvě když moc. Navíc FVE neznamená nemožnost tam chovat třeba ovce.

Vodní díla se musí umět navrhnout, Rakušáci, Švýcaři, staví celkem velké elektrárny i dnes. To že u nás neumíme vymyslet vodní elektrárnu jinak než že se tupě někde postaví stometrový hora hliny a udělá se obrovské jezero je jenom náš problém tady.

Ničení půdy je jenom důsledek naprosto podivné a nepřirozené struktury vlastníků a hospodářů. Něco jako máme tedy nemají asi jinde ve světě, Jo možná ještě tak ve východním Německu a možná dalších postsocialistických zemích. Místní zemědělství se dá charakterizovat sloganem "Kde jiní končí, my začínáme." Tam kde končí průměrná rozloha jednoho hospodářství v západní Evropě, tam začíná průměrná velikost jednoho pole v ČR. Pokud si vezmete jak široké lány tu na katastrálních mapách jsou, mžete vyvodit jediné, hospodaří se často na cizím. A o to se nikdo starat nebude.

Omlouvat Černobyl experimentálností jsem neviděl ještě Přečtěte si knížku Černobyl Historie jaderné katastrofy, to byla low cost sériovka o které se vědělo, ale tajilo, že může ujet. Ten reaktor byl drek co neměl vůbec být v provozu pro závažnou chybu návrh.

Ano, Fukušima nic nenapáchala,jenom vyloučenou oblast, dodnes není vyřešeno co s vodou a nějakých 37k lidí se pořád nevrátilo.

pr
25. duben 2021, 16:31

Zapoměl jste na FVE které na každém domě udělají obyvatele prakticky (odchylka - 10% roční spotřeby) nezávislým. A vo to de.

Před časem bylo dilema co s kejdou. No a bioplynky to vyřešily.

To jsou příklady OZE které neškodí.

St
25. duben 2021, 18:32

Pane Carlos,

to není zemědělský fetišismus ale realita. Díky OZE máme zničenou půdu i spodní vodu. Opravdu ty tuny chemie které do půdy rveme, abychom vypěstovali např. kukuřici, kterou pak spálíme se někde projevit musí. Zemědělské půdy opravdu nemáme moc. Nejen dle mého soudu.

Co se týče dotací, tak stejně jako zdeformovali trh EE tak deformují trh potravin, ale díky nim zemědělci raději pěstuji řepku a kukuřici než obilí či zeleninu.

Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že mezi FVE je možno vypustit ovečky, které spásají trávu. Pokud pominu, že je to v našich podmínkách jeden z nejméně efektivních a nejdražších způsobů produkce EE a problematickou recyklaci i způsob získávání surovin na výrobu panelů, tak se jedná o nejméně škodlivý OZE.

No vidím, že jste odborník na vodní díla. Měl by jste těm našim poradit jak se to dělá, že tu není potřeba stavět stometrové valy, když se to dá vymyslet jinak. Jen nezapomeňte na takový "detail" že Vámi vyjmenovaní mají něco jako Alpy.

Zemědělství je kapitola sama o sobě a bylo by to na delší debatu.

Co se týče Černobylu, tak pokud by tam neděli nesmyslné pokusy co ten reaktor vydrží, tak se ta nehoda vůbec nemusela stát. Navíc dnes nic takového vůbec nehrozí. Ať se to někomu líbí nebo ne, ale současné ruské jaderné reaktory představují špičku nejen co se týče bezpečnosti.

Ohledně Fukušimi v důsledku havárie JE nikdo opakuji NIKDO nezemřel. Mnohem větší škody napáchala samotná vlna tsunami. Na tuto eventualitu je připravený i náše JETE či JEDU. A těch pár lidí je v Japonských poměrech jedna větší městská část. Takže nic co by nám mělo nahánět strach či trhat žíly.

energetik II
22. duben 2021, 14:00

"Ušití boudy " na Rusko se zdá se povedlo. Naši poručníci za oceánem můžou být spokojení, Rosatom konečně vyřazen, lež s útokem Rusa na Vrbětice zabrala a tupá čeká veřejnost /ne celá !!/ zase jednou skočila na špek svým politikům i mainstreamovým prolhaným médiím. Uvidíme, jak nyní skončí "přetlačovaná" s Ruskem ve vyhošťování diplomatů. Jistě ne v náš prospěch, ale tak už to bývá, jsme považováni za Švejky Evropy.

Pavel
22. duben 2021, 14:14

Bla bla neurčité Trollí kecy, promiňte. I sám moudrý Miloš, ruský agent toho času prezident skočil na špek proradným českým médiím a BIS? Ha, ha, velmi slabé a hloupé.

St
24. duben 2021, 19:01

Pane Pavle, proč neustále urážíte inteligenci svou i jiných lidí.

Pan Prezident zcela moudře řekl, že se k situaci nyní nebude vyjadřovat.

Protože argumenty o tom, že Vrbětice vyhodili do vzduchu jsou velice na vodě. Ještě nezazněl ani jeden přímý důkaz. Jen se neustále objevují slova jako vážné podezření, indicie vedou atd...

Oficiální vyšetřovací verze mluvila o požáru. A najednou se objeví superagenti, kteří do střeženého objektu nikým nepozorování vloží nástražné výbušné zařízení, které selže. Mnoho let BIS si s případem neví rady a až díky Angličanům a jimi zveřejněným "faktům" se zjistilo, že to byli oni. Načež Babiš s Hamáčkem, bez toho aniž by zasedala bezpečností rada státu sezvou novináře s touto bombů, chvíli po tom co zemře Kelner.

Nezdá se Vám to trošku divné?

Jiří Kelnar
22. duben 2021, 14:19

Energetik II jistě dělá u NCOZ nebo BIS, že naprosto jistě ví, že to byla bouda a nic se nestalo. Anebo se řídí selským rozumem, a je přece každýmu jasné, že Rusko to nemohlo udělat.

Milka
22. duben 2021, 14:32

Stejně tak jako DEZA nemohla otrávit Bečvu.

energetik II
22. duben 2021, 17:54

TO : Kelnar

Jak jste si jistě všiml, všechna média píší o "možném zapojení" Ruska do výbuchů, ještě jednou připomínám ta slova :"Možná účast Ruska". Když je někdo třeba : "podezřelý z vraždy", tak ho žádný soud neodsoudí, neboť požaduje - "tvrdé důkazy". Vy už tedy "tvrdé důkazy" o tom, že se Rusové opravdu dostali do areálu Vrbětic snad máte ?? A od koho ? Snad od naší vlády ?? Já o tom nic nevím ! Jen samé plané žvanění a politické bláboly pořád dokola. A důkazy kde nic tu nic ! Já soudím ostatní až po předložení nezvratných důkazů ,do té doby je u mne každý nevinný. A tak také postupuje každý čestný soudce.

Jiří Kelnar
22. duben 2021, 21:09

Chtěl byste prohlídkovou tour a interaktivní muzeum? Všechny věci jsou v režimu utajení a pokud nemáte prověrku, tak máte smolíka.

Policie a NSZ předložili důkazy na tiskovce, propojili pasy obou kluků s jejich ofiko fotkama. Potvrdila to policie, NSZ, Andy, Hamáček a informovali i ruskou spojku na Hradě, která zatím vyděšeně mlčí.

Omega
23. duben 2021, 13:08

Důkazy to nejsou.

Pokud by to důkazy byli - tak povinností NSZ je vydat na pachatele mezinárodní zatykač. Vzhledem k tomu, že to jen "dali do novin", tak je zcela jasné, že s tím státní zástupce nechce jít k soudu.

A o režimu utajení - tajné služby pravidelně lžou - viz. Libye, Irák, Kosovo - za pár let se to obvykle ukáže. Čemu věřím je, že BIS poskládalo pravděpodobný řetěz událostí - což stačí v diplomacii - ale nevěřím, že mají dost na jednoznačné prokázání (takže nestačí k soudu). Mít takové důkazy, tak by to vyjednávání mezi námi a Ruskem neprobíhalo jenom jako vyhoštění diplomatů. Navíc to načasování uvolnění dané informace je jednoznačně na objednávku (viz. Ukrajina) - neboť všechny informace jsou BIS známé už od 2019, takže ČR měla na toto reagovat již v roce 2019 a nečekat až do 2021.

Jiří Kelnar
23. duben 2021, 13:20

To Omega:

To trochu mystifikujete. Ano, zatím s tím nechce jít k soudu. Ale policie to "nedala do novin", to je dost mystifikační. Policie vyhlásila pátrání po dvou osobách, které používaly 2 identity, uvedli jména a data narození, která byla na těch pasech.

Samozřejmě, že tajné služby lžou, ale to, aby si jejich návštěvu ve Vrběticích těsně před výbuchem naše tajné služby vymyslely a potvrdili to vrcholní představitelé státu, tak na to by museli mít všichni takový koule, který opravdu v naší zemi nemají. Dezinformace o tom, že jsou řízeni někým jiným stojí jen na tom, že si někdo myslí, že se tohle stát nemohlo a to je děsně slabý. Politicky na tom Babiš ani Hamáček nic nezískají, právě naopak jejich voliči jsou spíš pro ruští, takže jim to spíš uškodí.

Jinak prosím Vás, víte jak funguje vyšetřování? Víte, jak náročné je vyšetřování u loupeže, kde zloděje chytí přímo na místě činu? Tyhle věci prostě trvají a pokud to zvládli vše prověřit za 2 roky, aby si mohli být jistí a byli ochotní s tím jít ven, tak to je hodně dobrý. Zkuste se podívat na to, jak ten sled událostí vysvětlovalo NSZ.

Omega
23. duben 2021, 19:59

Pane Kelnar,

snažím se v dané kauze sledovat vše, co je uvolněno do veřejného prostoru.

Zatím bylo uvolněno toto - dva lidé s falešnými pasy se 2014 ubytovali na severní moravě, pokusily se kontaktovat firmu, která prodává staré vojenské přebytky, jejichž sklady vyletěli v roce 2014 do povětří.

Podle BIS v roce 2019 si jejich obličeje z pasů spojily s obličeji zveřejněnými z kauzy Salisbury - takže členové GRU.

Takže máme pachatele, víme kde jsou, není problém na ně vydat mezinárodní zatykač přes interpol. Ten vydán nebyl (je irelevantní že by Rusko nespolupracovalo, je to trestní kauza se známým pachatelem).

Neudělalo se nic až do roku 2021 - až do chvíle, kdy NATO posílá spoustu těžkých zbraní na Ukrajinu (lehce ověříte na slovensku), Ukrajina vyhlásí zákon o znovudobytí Krymu (ua.gov)(a dá právo střílet na civilisty v Doněcké a Luhanské oblasti) a Rusko na druhou stranu přesune 50 letadel a 100 tisíc vojáků (všechny naše noviny).

Závěr je prostý - uvolnění informace bylo načasováno na dobu, kdy to může pomoci vytvořit tlak na Rusko (a nás hodily přes palubu, nic za to nedostaneme, jen nás to poškodí). Informace jsou příliš slabé pro soudní kauzu (pro mezinárodní zatykač podezření nestačí)

Carlos
24. duben 2021, 01:03

Zpracovat zatykač trvá a možná na to nejsou všechny náležitosti. Nevím, třeba je prvně vznést k soudu alespoň obvinění. Tady může být X zcela legitimních důvodů proč se tak ještě nestalo.

Prvně pokud vím Rusko začalo blbnout až moc blízko hranicím, tomu že Ukrajina si pozve pomoc se jeden ani nediví.

V těch regionech neví nikdo kdo je civilní obyvatel (pěkný konstrukt sice, ale podle mne to mimo okupovaná území stojí na vodě, ale to je jen můj názor odchylný od obecného výkladu) a navíc je tam partyzánská a městská válka případně, což je peklo. Navíc po těch letech se dá s celkem dobrou šancí hrát na to že kdo s nimi nesouhlasí odešel.

Zákon o Krymu je zcela legitimní Ukrajina to bere jako okupované území, takže je chce logicky zpět. Kdyby Krym zůstal nezávislý zcela, nebo i jenom de-jure, byl by asi klid, skončilo by to možná jako ty okupované provincie v Číně, navzájem se s vládou nesnášejí ale to je asi tak všechno. Jenže takto je to prostě problém.

St
24. duben 2021, 19:07

Pane Kelnar. Pokud jsou k dispozici neprůstřelné důkazy o zapojení Rusů do výbuchu, tak proč s těmi důkazy nejde ČR k mezinárodnímu soudu a nepožaduje od Ruska kompenzaci? Minimálně rodiny těch dvou zemřelých lidí by si to zasloužili. Odstraňování těch škod nás stálo miliardu. Nikde jsem neslyšel, že by někdo požadoval po Rusku náhradu škody. Nebo, že by se případu ujala nějaká mezinárodní vyšetřovací komise.

Jen pánové Babiš a Hamáček si přehřáli předvolební polívčičku za kterou zaplatíme my všichni. Jak dražší EE tak omezením obchodu z RF.

Jiří
24. duben 2021, 00:38

No, pokud podezřelí neprokážou alibi, což zřejmě neprokážou, protože trapné alibi pro Salisbury asi těžko budou opakovat, tak proč by se soud neměl domnívat, že tam byli?

Arimatejský
22. duben 2021, 20:11

Energetik II dělá pro GRU nebo SVR, to je evidentní.

Carlos
23. duben 2021, 13:18

Myslíte že je na výplatnici? Co je o něm známo tak je to jenom dobrovolník.

St
24. duben 2021, 21:19

Proč by měl pan Energetik II pracovat pro Rusy? Jenom proto, že vyjádřil svůj názor, který zrovna není populární?

Nikdo nebere Vaši víru v ruskou stopu ve Vrběticích. Na druhé straně nemůžete upírat jiným lidem právo na pochybnosti. Zvláště pak, když zatím nikdo nepředložil přesvědčivé důkazy.

St
24. duben 2021, 19:03

Osobně bych to Ruskou jako viníka zcela nevyloučil. Ale nesedí mi styl jakým se to stalo a jaké jsou argumenty pro zapojení tajných služeb. Nejen já si kladu otázku proč nikdy nebyli zveřejněny fotografie lidí, kteří se měli ochomejtat kolem toho skladiště, když jsme nevěděli o koho se jedná? Proč se vyšetřovatelé neobrátili na veřejnost?

Keb
22. duben 2021, 16:01

Jasně celé je to bouda, říkal to Ovčáček. Takže naše rozvědka si to vymyslela, ty dva sasky si namalovala ve Photoshopu, aby poškodila mírotvůrce z Ruska.

Že si budu číst tyhle bludy i zde, znamená že je ruská hybridní kampaň opravdu výkonná.

energetik II
22. duben 2021, 17:59

TO : Keb

Jen žvaníte. Říká to například bývalý prezident Klaus. Kdysi říkala také rozvědka USA, že se v Iráku nalézají ZHN a ono se pak jaksi zjistilo, že tam nic není. Mezitím tam ale USA zavraždily 300 000 civilistů. Mezi BIS a CIA není rozdíl, jen samí upocení poskoci bez mozků.

Pavel
22. duben 2021, 18:10

Takto jsem se už dlouho nepobavil. Argument dalším ruským agentem Klausem je fakt super!! Toho času značně senilním a aktivním na dezinformačním poli. Do toho přimícháme trošku yperitu z Iráku a máme typický trolí koktejl. Nepsal jste dříve do dikobrazu?

Jiří
24. duben 2021, 00:41

Mluvit o každém kdo není hned ze startu proti Rusku jako o agentovi je zas trapné.

Jan Veselý
25. duben 2021, 16:04

U Klause byl ten start před více než 30 lety. O člověku s jeho historií činů a veřejných výroků se už dá říct leccos.

Nedávno jsem strávil několik hodin ve velmi zajímavém rozhovoru s jedním pánem, který po roce 1989 v ČR rozbíhal opravdovou ochranu životního prostředí. Vyprávěl o situaci, kdy Klaus, jako premiér, blokoval stavbu ropovodu a plynovodu do Německa jako alternativě ke zdrojům z Ruska. To, že dnes stojí, je jen důsledek, že si to dosti drsnými prostředky vynutili jeho koaliční partneři.

Janko Hrasko
23. duben 2021, 18:31

Ja si prosim jeste pamatuju, jak Rumsfeld na pude OSN ukazoval fotky irackych nosicu, chemicek a pojizdich souprav na uder temito zbranema. A taky tam mlel o jadrovych zbranich. Premier VB tvrdil,ze iracke rakety doleti az do Britanie a jsou narvane svinstvem.

Nas pan prezident Havel pak vzal ulohu uzitecneho idiota a spolu s dalsimi 7 nebo 8 prezidentmi napsali "zvaci dopis", kde prosili americkeho prezidenta, aby zachranil civilizaci.

Tohle vsechno i s projevem Rumsfelda v OSN a Havlovim zvacim dopisem si muzete dohledat.

Ja tu valku tehdy taky podporoval. Byl jsem jak z Pelisku-americke sirky jsou nejlepsi na svete :-) Nemohl jsem uverit tomu, jak je lehke vyrobit dukazy, zmanipulovat pul planety a jet do valky. Pak prisla demokraticka opozice v Syrii a utoky Kaddafiho na civilisty na vychode Lybie (vse podepreno dukazy tajnych sluzeb ). Dnes uz vim, ze nase tajne sluzby budou klidne lhat do xichtu vlastnim lidem.

Zapad se od tech rusu moralne vubec nelisi, i kdyz mi na zapade radi verime v opak. Ja bych v to taky rad veril, ale Irak byl tehdy pro mne jako zariteho priznivce ameriky doslova sokem...

St
24. duben 2021, 19:11

Pane Keb, tady máte smůlu, protože jde zde spousta myslících lidí, kteří mají vynikající technické vzdělání a nenechají se jen tak opít rohlíkem. Pokud někdo něco tvrdí, tak to nemůže být na základě slepé víry, ale striktních důkazů. Bohužel ty v této kauze silně chybí. Pokud jsem si všiml nikdo nemluví o Rusko jako mírotvorci, ale jako o spolehlivém partnerovi co se týče energetiky jako o někom kdo umí relativně levně a rychle stavět JE bez kterých se do budoucna neobejdeme (tedy pokud se nezmění technický pokrok, ale na to nejde spoléhat).

Pokud si myslíte, že někdo zde píše bludy, tak mu je prosím zkuste vyargumentovat. Fakta prosím. Předem děkuji.

Petr Poruban
22. duben 2021, 22:06

Neplácejte. Poručníky jsme tu měli naposledy za vlády komunistů. Tenkrát se diktovalo z Moskvy a někteří jejich lokajové si na to zvykli nakolik, že toho nedokáží nenechat dodnes.

Je poněkud nepochopitelé, i celkem zajímavé, že má někdo nutkání vše převracet vzhůru nohama. Standardní demokratické státy potřebuje nutně vidět jako diktatury zasahující do vnitřních záležitostí ostatních, zato skutečné diktátory vehementně obhajuje.

Určitá varianta Stockholmského syndromu řekl bych.

Janko Hrasko
23. duben 2021, 18:44

Poukazani na neexistenci primich dukazu a pochybnosti o tom, jak to cele je, nejsou obhajoba diktatur.

V roce 2003 to malo lidi, co poukazovalo na nesrovnalosti ohledem Iraku byli nazyvani vlastizradci. A alespon u nas, hlavni zastance valky v Iraku a dnes sefredaktor dennika SME, kterej tehdy psal, ze je Irak nebezpecim pro civilizaci, dnes prednasi na VS mladym studentum o ruske hybridni valce a jak rozeznat hoaxy:-) A mimochodem, i dnes ma okamzite ve vsem jasno a presne vi, jak to cele bylo a hlavne je.

Mozna to rusi udelali. Ale moje skusenost je takova, ze par fotek z pasu a nejaky Bellincat mne nepresvedci...

P.S. Pro ty, co mne chteji nazvat rusofilem jen dodam, ze nemam problem rict,ze let MH17 sestrelili rusove a ze na Donbasu nebojujou rusti vojaci na dovolene :-) Ale taky nemam problem rict,ze sme lhali v Iraky, Syrii a taky Libii.

St
24. duben 2021, 19:17

Tak nějak spousta lidí ani neví jak Američané hřímali o zbraních hromadného ničení v Iráku a jak je třeba tam rychle nastolit demokracii. Jak to dopadlo to všichni víme. Podobná situace v Libyi, kde měli smůlu, že jim včas nedorazil ruský systém protiletecké obrany a nyní se země utápí v nekonečné občanské válce a už asi nedostane šanci se stát obilnicí Afriky. Sýrie měla v tomto ohledu více štěstí a vypadá to, že nakonec si tam udělají pořádek ve své vlastní zemi. Ohledně sestřelení toho letadla mám silné pochybnosti, ale budiž. Ale ohledně pomoci na Donbasu s Vámi souhlasím. Bez podpory z Ruska by místní obyvatelé nejspíše podlehli ukrajinské přesile a nejspíš by to s nimi moc dobře nedopadlo.

Josef
22. duben 2021, 22:43

Bohužel s Vámi souhlasím. Zeman věděl proč chtěl odvolat šéfa BIS, pokud vím držitele medaile od CIA. ČR prostě nemá nezávislou bezpečnostní službu, ta teď převzala iniciativu a postavila vládu před hotovou věc. Tohle definitivně zničí Babiše, ale může si za to sám základem je odvolat všechny lidi co mají ve státě vrcholné funkce a nehájí vládní program a premiér, který toto nechápe skončí, protože bez spolupráce nemůže jeho vláda splnit program, za který byla zvolena. To, že BIS dlouhodobě u nás hájila zájmy USA je jasné už několik let a nikdo s tím nic nedělal a teď je tady zpráva přeložená z Angličtiny o tom jak Ruští agenti zničí muničák. Němci si dneska objenali 30 milionů sputníků a budou zastupovat naše zájmy v Rusku - zmapují si zakázky co tam máme a po sankcích, které Rusko na nás patně vyhlásí je převezmou jako naše vakcíny. Takže nejenom, že budeme bez práce a bez peněz, ale ještě budeme za blbce. Němci se z nás musejí potrhat smíchy.... a všechno začalo tím ,že vláda neudělala pořádek v BIS. Zemana považují mnozí lidé za blbce, jenže on má špatné vystupování a není reprezentativní, ale jinak je to vysoce inteligentní člověk co se umí dívat daleko dopředu a hájí zájmy ČR bez ohledu na aktuální názory veřejnosti a právě tím převyšuje celou naší politickou reprezentaci.

Karel
23. duben 2021, 08:44

Souhlasim s vami, amici si rusy namazali na chleba.

Alespon usetrime tech 20mld za pripravu stavby, kteou realne nikdo nechce stavet. Takhle si predstavuji tu funkcni ekonomickou diplomacii jak ji prosazuje Zeman.

St
24. duben 2021, 19:18

Pane Karle, malá otázečka. Kde chcete brát EE po odstavení našich uhelných zdrojů?

Předem děkuji.

pr
25. duben 2021, 09:43

Opravdu jste energetiku II pozůstalý po obětech z Vrbětic že z průběhu vyšetřování a znalosti chování zesnulých v jejich životě naprosto přesně víte o jaký špek jde?

Tak nám tu nemalujte své pi.oviny na sklo a stáhněte laskavě ocas.

energetik II
22. duben 2021, 14:06

P.S. Biden dnes pořádá "zelenou videokonferenci", kde se účastní také Si Ťin-Pching a Putin a má to prý být "bomba" !! Nikoli ta z Vrbětic, ale přímo nová : "Zelená bomba" !!! Závazky USA by se měly prý dokonce zdvojnásobit oproti závazkům z Paříže. Biden se tak pokouší definitivně :"Odkopnout prašivou Trumpovu pozůstalost v oblasti OZE".

Josef
22. duben 2021, 23:23

Pochybuji, že USA odepíšou biliony USD co jim přináší levné energie z domácích fosilních paliv to by je potopilo a oni to vědí nebo že by si objednali od Rusů stavbu jaderných elektráren ?

Jan Veselý
23. duben 2021, 11:03

Vzhledem k cenám, za které dnes v USA kupují elektřinu z OZE, už třeba uhlí spokojeně odepisují.

pr
25. duben 2021, 09:51

Jenže ne každý emeričan má na zahradě důl nebo vrt. A ti co nemají, těm na pozemek zcela jistě slunce svítí. A to faktury neposílá.

Na rozdíl od našich zaslepenců nebo ještě hůře manipulátorů veřejným míněním se rozhodnou sami do jakého chomoutu vlezou. Naštěstí Vaše rady nečtou tak se mohou rozhodnout opravdu svobodně sami.

Omega
22. duben 2021, 16:31

Pánové diskutující - připomínáte mi jednoho právníka, který řešil kvalitu distanční výuky. Takže investoval čas do boje se školou.

Jenže to co potřeboval dosáhnout bylo aby jeho dítě umělo dost aby mohlo projít přes přijímačky na gymnázium.

Chytrý člověk kouká na to co chce dosáhnout a hledá k tomu cestu = což v tomto případě znamenalo investovat čas do vzdělání dítěte, místo do boje, který skončí až bude pozdě.

Pan Wagner má pravdu - analýza je přesná, jenže současně je jasné, že tímto jakákoli možnost stavby nového jaderného bloku skončila. Westinghouse nemá lidi+knowhow, ale má možnost zablokovat korejce. A EDF má "jenom" power pointovou prezentaci.

Takže se prosím zaměřte na to co potřebujem = mít elektřinu pro lidi v době kdy ji potřebujou a hledat k tomu cestu. Bohužel bez jádra.

Pavel
22. duben 2021, 16:53

Základní problém jakékoliv diskuse o energetice je ten, že se jaderníkům daří podsouvat narativ, který už dávno neplatí. A to, že energetika potřebuje dlouhodobé plánování a výstavbu. Jenže OZE lze budovat v rámci měsíců v okamžiku, kdy je opravdu potřeba.

Stát opravdu nesmí budovat zdroje, protože to skončí efektivitou horším případě tunelem. Stát má nastavovat legislativní prostředí tak, aby se energetika rozvíjela žádoucím směrem. To je celé. Problém je, že si na tom vláda nenahrabe.

Příklad: rád bych vybudoval vlastní střešní FV, ovšem výkup za cenu 20 euro/MWh prostě nevychází. Pokud by byl výkup řekněme 10 procent pod úrovní nákupu, dalo by se to realizovat bez dotací. Správně nastavené podmínky na trhu dělají zázraky. Ale ne do kapsy korupcniků. Proto to se současnou vládou nejde.

Marek Kuchejda
22. duben 2021, 18:13

Pavle s tím výkupem za nějaký smysluplný peníz nemůžete počítat. Nemáte zodpovědnost za odchylku. Někdo to musí od Vás koupit a pak umístit na trh a prodat. Všechno to stojí peníze. Bez nějaké garance z vaší strany to je pro obchodníka jen zátěž. Navíc do budoucna s nárůstem FTV musíte počítat s nízkou, až zápornou cenou elektřiny v době největší výroby FTV. Ono je to těžké. V dnešní době se každý ohání svými právy. Ale dostát své povinnosti už chce jen málokdo. Všichni si levně postavíme FTV a budeme elektřinu za těžký peníz prodávat když svítí. A když nesvítí, tak to ať se postará někdo jiný! Ono by to samozřejmě šlo. Ale tyto náklady nakonec zaplatíte v jiných položkách na faktuře. Nakonec to odserou zoufalci co bydlí v panelácích či bytovkách, kteří si nikdy žádnou FTV nebudou moci postavit. Teď je dřou z kůže dodavatele tepla s velkými fixními náklady a za pár let jim k tomu přibude ještě odírání přes dodávku elektřiny.

Hawkie
22. duben 2021, 21:49

To je marný. Já sice patřím vzděláním do biologických disciplín (a připravuji se investovat), ale dokážu pochopit, že se musí do sítě pustit jen takový výkon, který se okamžitě spotřebuje. A to je ten problém- jak zařídit, aby slunce svítilo i v noci. A foukalo za inverze. A baterie byly dostatečně kapacitní a bylo jich dost a s přijatelnými náklady.

Takže: určitě je nutný mix, který je přizpůsobený tomu kterému teritoriu. U nás se na vítr ani slunce nedá spolehnout, takže nejspíš do mixu bude patřit i jaderná energetika.

U OZE je ještě moc věcí nedořešených, než aby se dalo na ni ve střednědobém horizontu spolehnout, aniž by hrozil několik let trvající průšvih. Ale indoktrinovaným fanatikům to nevysvětlíš. Ti jsou schopni i popírat fyzikální zákony.

pr
25. duben 2021, 10:07

To že Vy nevidíte příležitosti a prohlašujete věci za nedořešené, neznamená že máte pravdu a že neexistují. Mnozí je již využíváme. A žijeme, nehroutíme se a už vůbec ne ekonomicky. To o předřečníkově tlaku na city o chudáčcích paneláčnících je k smíchu. Jsou to obyčejní drzí nájemníci které nic nezajímá. Ani to že někteří z nich mají záznam v rejstříku katastru nemovitostí s čímž se snoubí i povinnosti majitele.

Takže nechte vývoj vývojem, ony se některé technologie prosadí i když Vy s tím nebudete souhlasit. Takový je život. Staré železo patří do šrotu. Tam budete zase mezi svými a bude Vám nejspíš dobře.

Petr Poruban
22. duben 2021, 22:19

OZE v současné době nezvládají nahradit tvrdé zdroje energie.

I pokud by jsme měli 10x vyšší instalovaný výkon solárních panelů než je naše spotřeba, v noci nedodají nic a za špatného počasí v zimě podobně.

Je opravdu potřeba to stále opakovat dokola?

pr
25. duben 2021, 10:15

Opakujte si co chcete. Pokud nepřiložíte ruku k dílu a nezajistíte si se svými soukmenovci co chcete ale ZA SVÉ, SOUDRUZI. ZA SVÉ! Tak se nedivte, že zde ty Vaše bože daj lehko názory k ničemu nevedou. Prostě ostatní k těm Vašim tunelům už nezmanipulujete. Když se nezeptáte co Vám není jasné a furt jenom melete své, tak se nedivte že zbytečně ztrácíte čas který byste mohl věnovat budování Vám vysněného zdroje.

St
25. duben 2021, 20:29

Doufám, pane pr, že apelujte na poslance a senátory, aby okamžitě zrušili podporu OZE. Máte pravdu, za své. Ať kdo chce solár či větrník, tak ať ho má. Na svém pozemku či domě a ať si plně užívá výhod obnovitelných zdrojů. Přece my ostatní takové uvědomělé lidi nebudeme omezovat v rozletu nějakými dotacemi, garancemi výkupních cen a jinými druhy podpor. Zvláště pak když se takový lidé rozhodnou zcela se odříznout od sítě a užijí si krásné dlouhé zimní večery.

pr
26. duben 2021, 00:47

Jasně a komouše mám prosit aby nám vrátili podporu kterou cpali do jaderné energetiky.

Podpora v začátcích je pochopitelná, Pro OZE byla na 20 let zbývá de fakto deset protože to bylo slíbeno, od roku 2014 pro koncové zákazníky není a není potřeba.

To neznamená, že se nemá rozumně po omezenou dobu podporovat akumulace.

Tak jako se podporovaly všechny nové technologie.

Ale po 60. letech opravdu není proč jádro podporovat. Ať se ukáže co dodavatelé vyplodí bez dotací.

Janko Hrasko
23. duben 2021, 18:53

Milej Pavle.

Nejvetsi tunel v oblasti energetiky kterej tady byl a stale je, je ten s FVE. Rocne za tenhle experiment platime cca 20mld korun. To je realita.

A platit jeste budeme hodne dlouho. Vite,za ty penize, co uz legalne sli solarnim baronum do kapes, jsme mohli uz davno mit Dukovany dvoje.

St
24. duben 2021, 19:26

Pane Pavle máte pravdu, že OZE vybudujete velice rychle. Jenže bez dotací nejsou v našich podmínkách životaschopné a hlavně nejedná se o stabilní zdroj EE. Nehledě na to, že pokud bychom chtěli přestat používat jak jádro, uhlí i zemní plyn, tak nemáme dost plochy pro solární panely větrníky i vodní elektrárny nehledě na to, že zatím nemáme žádný kloudný způsob jak skladovat EE.

Docela by mě zajímalo jak chcete řešit potřebu EE v zimě, když bude mrznout, sněžit a nebude foukat vítr.

Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Jinak Vám nikdo nebrání si na svém pozemku domě vybudovat co si uznáte za vhodné. Jen jak si to nepůjde snadno připojit do veřejné sítě. Pokud budete chtít, můžete být zcela nezávislí. K tomu opravdu, ale opravdu nikoho nepotřebujete.

T
22. duben 2021, 17:34

Chudaci obyvatele v 11.poschodi s vytahem/bez vytahu/,nebo v metru?Realny scenar za nekolik let...

St
24. duben 2021, 19:21

Pane Omega. Ale jak to chcete bez jádra a bez razantního zdražení EE udělat? Technicky není problém to vyřešit paroplynovými elektrárnami, ale nechci vidět ty provozní náklady. Chápu, že nám Němci budou přes NS velice rádi přeprodávat ruský plyn. Navíc zemní plyn není do budoucna to pravé ořechové, pokud chceme zcela eliminovat produkci CO2 při výrobě EE.

Zapletal
22. duben 2021, 16:37

Rosatomtendr padl a teď jde o to, jestli padnou i propagandy a lži s ním spojené jako blackouty údajně způsobené OZE, blackouty obecně, mráz v Texasu, který údajně vyřadil OZE zabíjení ptáků a netopýrů větrnými elektrárnami a další fake news?

Pavel
22. duben 2021, 17:54

Zajímavý postřeh, tleskám! Tak doufejme že ano, alespoň částečně.

St
25. duben 2021, 20:31

Pane Zapletale, to že větrníky nejsou zrovna přáteli hmyzu, ptáků i jiných živočichů je lehce ověřitelný fakt a žádný fake news. Stejně jako příčina blackoutu v Texasu. Jinak podle Vás větrník hezky ptáčkům načechrá peří a blackout na jihu USA jistě způsobila GRU, aby zabránila USA v jejich exportu demokracie.

energetik II
22. duben 2021, 18:05

Jak se píše v článku, EDF není se svým zmenšeným reaktorem, který zatím nikde nestojí, zrovna moc daleko. A 16 let práce na Flamanville - 3 také není nic kouzelného ,když Číňani to "spíchli" za 9. Mám pocit , že nám počet účastníků tendru rychle padá ! Z 5 na 4, za 4 na 3, za 3 na 2. No, osobně si myslím, že ten reaktor už nebude.

Milan Vaněček
22. duben 2021, 18:47

Já myslím že by EdF mohla vyřešit naše problémy po odstavení Rosatomu ze soutěže o nové Dukovany.

Ale ne stará EdF jaderná energetika, ale nově vzniklá EdF Renevable.

Viz

edf.fr/en/edf/edf-jinko-power-consortium-is-awarded-the-world-s-largest-solar-project-in-abu-dhabi

EdF totiž umí stavět fotovoltaické elektrárny, a jak tu před časem psal pan Veselý, toto bude 2 GW elektrárna s elektřinou za doopravdy pěknou cenu,

přečtete si to.

13,5 USD/1 MWh,

u nás svítí slunce tak polovičně vůči Abu dhabi (v ročním úhrnu), tak by cena mohla být tak 25-30 USD/ 1 MWh.

To je něco jiného než věčně pokračující drahá stavba Flamanville 3.

Já bych francouze nezatracoval, staví levněji než američané, ale německé firmy to umí ještě levněji, když jde o opravdu velké elektrárny. A i korejci, po tom co koupili (Hanwha) špičkovou německou technologii výroby FV panelů od Q cells by taky nebyli špatná volba,

ti taky umí stavět FVE.

Je jasné, že rychle a bez státní podpory lze soukromým kapitálem stavět jen FVE a VtE a bateriové systémy.

Jen se musíme zbavit staré zátěže-fotovoltaického tunelu z 2009-10.

A že to jde nyní potvrdil i Evropský nejvyšší soud,

viz

pv-magazine.com/2021/04/19/ecj-indicates-eu-member-states-free-to-revise-signed-feed-in-tariff-contracts/

Tož taková je nyní situace.

Richard Vacek
22. duben 2021, 19:31

No tak musíme rychle mezi zájemce do tedru přizvat Čínu. Než se vše zprocesuje, tak uplyne 10 let a to už budou ty čínské reaktory po ruských nejlepší. A vlastně kromě těchto dvou už žádný další, který by stál za zmínku, existovat nebude.

AP
22. duben 2021, 20:02

Ve hře zůstal už jen Westinghouse, protože jediný umí dodat elektrárnu o výkonu 1200 MW. Korejský OPR1000 je hodně zastaralý, nejsou v něm postfukišimské bezpečnostní prvky a další bezpečnostní systémy generace 3+. Žádná taková technologie není, neprošla certifikaci EUR. Pokud to nebude Westinghouse, potom jdeme do prototypu (francouzský nebo korejský). Podepsat prototyp by bylo velké dobrodružství, můžeme se rovnou rozloučit s rozumnou cenou projektu. Prototyp ať si nejdříve postaví u sebe doma.

Už veřejnost byla dlouho držena v omylu, že jsou tři dodavatele. Fakticky je jen jeden.

Emil
22. duben 2021, 20:14

Ale certifikací EUR prošla APR1400, APR1000 jí prochází už od června loňského roku, KEPCO očekává získání certifikace do 48 měsíců od zahájení, tj. zhruba za tři roky.

AP
22. duben 2021, 20:53

APR1400 certifikací prošla, ale tu nemůžou nabízet. Certifikace APR1000 byla zahájena, plánuje se ukončení v 6/2022. APR1000 nikde nestojí, je to prototyp. Ten ať si nejdříve postaví doma, ověří technologii a postup výstavby a potom ať nabízejí.

Ivan Novák
22. duben 2021, 21:05

O ten certifikát jde méně, než o nastavené řetězce spolehlivých subdodavatelů řízených zkušeným integrátorem.

Je to strašné, ale v tuhle chvíli bych zvážil EPR v Temelíně s pomocí lidí, co dělají HPC.

Emil
22. duben 2021, 21:17

Nabízet mohou i prototyp a rozhodne investor, jestli je takové řešení pro něj přijatelné.

Arimatejský
22. duben 2021, 20:18

V článku je zmíněno, že omezení 1200MW vychází z dostupnosti vody při současném provozu stávající a nového bloku. Přitom je evidentní, že 1200MW byla malá domů pro Rosatom, protože je zřejmé, že termín 2036 pro spuštění nového bloku je nereálný a prodloužení životnosti stávajících bloků také není jisté, takže souběžný provoz není zdaleka jistý.

Pavel
22. duben 2021, 23:13

Přesně tak, ten tendr byl od začátku jeden velký podvod a omezení výkonu na 1200MW účelová přihrávka Rosatomu. Pro toto omezení není žádný důvod! Mě neustále fascinuje, jak to mohlo procházet. Taková špína.

Karásek
22. duben 2021, 20:47

Ve spojených státech staví Westinghouse jeden blok o výkonu 1000 MW (AP 1000). Cena bude 26 mld. USD. Druhý podobný projekt byl z finančních důvodů zastaven, protože byla prostavěna jen asi třetina peněz. Neměli bychom si vzít ponaučení a žádný jaderný blok už nebudovat? Nebo je u nás tak silá jaderná lobby, která si to vymůže?

Emil
22. duben 2021, 21:23

Ve Spojených státech se staví dva bloky o výkonu 1117 MW, takže to máte špatně.

Hawkie
22. duben 2021, 21:56

Mno, ty náklady JE se mi taky moc nelíbí, ale přeci jen jde o prověřenou záležitost. A než riskovat, že nebude elektřina... U těch OZE, nemůžu si pomoct, není dořešené skladování- a taky zdroje na baterie.

Jan Veselý
22. duben 2021, 22:35

Uměl byste popsat, co není na FVE nebo VtE prověřené? Tam mi prověřování připadá jednodušší. Dokonce si můžete za (na velkou energetiku) pár peněz koupit jeden vzorek a testovat ho až do mrtva.

Jan Veselý
22. duben 2021, 22:37

Jedno je jisté. jaderná výstavba není o hledání nějakého ekonomického optima. Jednak ho nenajde stát a centrální plánovači (včetně pana Wagnera), druhak jsem hluboce přesvědčený, že ekonomické optimum je nic nestavět.

Richard Vacek
23. duben 2021, 07:11

Jestli se náhodou neukazuje, v jak hlubokém úpadku západ je. A ten úpadek se projevuje i v jaderné oblasti, kdy ztrácí kompetence tuto technologii využívat. Obecně přestává být schopen realizovat velké investiční akce a vlastně dožívá z toho, co předchozí generace vytvořily.

Jan Veselý
23. duben 2021, 07:21

Velké investiční akce v energetice jsou v pohodě. S výstavbou velkých offshore větrných elektráren očividně problém není. A to jsou investice v miliardách Euro.

A kdybyste věnoval čas historii, věděl byste, že jaderné elektrárny měly během výstavby vážné problém už před 50 lety. To není žádná novinka.

AP
23. duben 2021, 10:58

Problémy s výstavbou jsou vždy u nových technologií. Pokud už se staví x-tý blok, potom už to jde jako po másle. Lidi se naučí. Když se podíváte do historie, jak se stavěli VVER-440 v Československu, tak zjistíte, že zpoždění nebyla. U Dukovan museli z trocha nadsázky zpomalit výstavbu 3. bloku, aby se nedostal před 2. blok :)

To je důvod, proč říkám NE francouzské a korejské 1200MW. Jsou to prototypy, u kterých zaručeně bude zpoždění a prodražení.

Jan Veselý
23. duben 2021, 11:08

OK, já souhlasím. Vyhoďme do koše současné plány na výstavbu jednoho unikátního obrreaktoru. Mít program třeba na výstavbu 12 kusů 400 MW reaktorů by rozhodně dávalo větší smysl.

Akorát je nikdo neprodává a Slováci se s VVER-400 aktuálně dost trápí.

Carlos
23. duben 2021, 11:51

Souhlasím s tím že více menších, třeba těch VVER 440 by bylo asi lepších, problém možná než to že to nikdo nenabízí (on by se někdo našel na takovou zakázku) bude v tom že to nebude plnit moderní normy asi. Tady by asi jediné řešení byl ten reaktor od RR o kterém se občas píše.

Ale nevím kdo by do toho šel. To už si spíš umím představit nasazení moderních technologií z jiných oborů.

Ivan Novák
23. duben 2021, 16:37

Stavět bloky menší, než pro jaké lze ještě vyrobit a dovézt komponenty, snese elektrizační soustava a leží na horní hranici přírodních omezení daných skrznaskrz prověřenou lokalitou, nedává ekonomický smysl. K současnému stavu techniky vedla evoluce. Dva nové malé reaktory vyjdou dohromady dráž než jeden o stejném souhrnném výkonu. VVER 440 má šest parogenerátorů (a hlavních cirkulačních čerpadel a příslušných potrubních smyček. Dva turbogenerátory) a AP1000 dva (čerpadla čtyři, protože rafinovaně koncipované potrubí. Turbogenerátor jeden). Obestavěný prostor, personál, bezpečnostní systémy, papírování ... vše jednodušší dělat jednou, než dvakrát.

SMR pro komerční civilní nasazení byl vyvíjen ve spolupráci BWXT a Bechtel od r. 2009, práce zastaveny r. 2017.

Carlos
23. duben 2021, 18:07

Jenže ta evoluce bloků ve větší a větší probíhala za jiných "klimatických podmínek", velmi zjednodušeně v době monopolů a "však to stát zatáhne" přístupu. Jenže to je pryč. A to že je něco velkého a ve své době efektivního neznamená že je to udržitelné dlouhodobě. Podívejte se jaká je situace u uhelných elektráren. Největší bloky o 500MW se odstavují a 50MW se provozují vesele dál.

Musíte vzít v úvahu že i když nebude nový malý reaktor přesně 1/2 ceny velkého, bude ta cena nižší, to představuje pro investora menší okamžité riziko, menší náklady na obsluhu úvěru pokud staví jeden blok. Menší dopady poruchy zařízení. Rozprostření financování v čase atd. Dále to otevírá dveře většímu počtu subjektů. To musíte také brát v úvahu. Reaktor za 160 mld má problém postavit i ČEZ, reaktor za 80-100 mld by možná dal i bez státních vyfikundací.

Jan Veselý
23. duben 2021, 19:18

Výhoda menších reaktorů ke hlavně v tom, že to je více projektů navazujících na sebe. Co se na jednom lidi naučí, to zužitkují na dalším. A ušetří se strašné peníze na tom, že se udělá během stavby mnohem méně chyb, vše je líp sladěné, dodavatelské řetězce fungují spolehlivěji.

T
23. duben 2021, 07:49

Nastal cas na modernizaci spaloven KO spolu s vyrobou ee./to umime sami/Alespon neco ,nez budeme bez ee.Vyresi se tim i konec skladkovani.Jak padla JE,padne i elektromobilita...a hlavne se intenzivne zabyvat usporami ,kazdy u sebe.Blackauty se blizi...

energetik
23. duben 2021, 07:59

Čekalo se na energetické jaderné spasení z Rosatomtendru a mezitím z ČR utekli investoři do zahraničí kterým jsou zde házeny klacky pod nohy a kteří zde za to dobu mohli postavit zdroje které by již dávno vyráběli skutečně čistou, bezemisní a levnější energii.

Novela energetického zákona je neustále odkládána, úspěšný lobbing teplárníků zablokoval akumulační systémy, legislativa umožně dělat legislativní podvody v měření energie a vyúčtování tepla na kterých se obohacují distributoři a obchodníci......

Někdo by měl teď z tohoto vyvodit zodpovědnost a minimálně Havlíček odstoupit, neudělal prakticky nic, kromě té Rosatomové tlačenky.

Emil
23. duben 2021, 08:39

Žádný strach, investoři se vrátí ne dříve a ne později, kdy budou opět moci ve velkém utrácet veřejné prostředky. Důkazem jsou podané žádosti o prostředky z modernizačního fondu v celkové výši 741 miliard Kč.

energetik
23. duben 2021, 09:12

Hloupý ten kdo dává, hloupější ten kdo nebere a nejhloupější ten, kdo to všechno zaplatí. Protože to vše (odrazení investorů i nalákaní je zpět) stojí zbytečné peníze navíc, místo toho kdyby zde bylo stabilní tržní předvídatelné prostředí bez legislativních veletočů, podvodů a jaderných tlačenek.

energetik
23. duben 2021, 09:14

viz článek: Česko míjí miliardové investice. Továrny na baterie rostou všude kolem.

Emil
23. duben 2021, 09:29

Zbytečné peníze navíc stojí jen to lákání investorů. Investovat za své do té "skutečně čisté, bezemisní a levnější energie" nikdo nikomu nebrání. Do toho se ale nikomu nechce, proto jdou investoři tam, kde ty dotace jsou. A jak s tou výrobou "skutečně čisté, bezemisní a levnější energie" souvisí nová montovna na baterie?

energetik
23. duben 2021, 10:27

Ale brání, nejen že je odepírám přístup k veřejné distribuční síti (montáž elektroměru distributorem odkládána dva roky), ale také se zde u vybraných měřících míst měří od Kocourkova nařízení z roku 2011 vykonaná elektrická práce jiným způsobem než jinde v zahraničí a tento způsob legalizuje fyzikální podvod. Podobně jako i při vyúčtování tepla jsou trestáni ti, kteří zateplili a snížili svou spotřebu.

Ti investoři nejsou blbí a nenechají se dobrovolně okrádat, takže ty kompenzace za energetický blbákov ze musí být také vyšší než v zahraničí kde je už skoro trh narovnaný a dělají se aukce. Zatímco v ČEZkém blbákově byly z aukcí některé zdroje předem vyřazeny, což je další způsob bránění k přístupu k volné kapacitě. Také zde bylo aktivně zabráněno akumulačním systémům získat licenci a v přístupu na trh se systémovými službami.

Emil
23. duben 2021, 10:42

1) Vaše problémy s distributorem, za které si navíc podle vašeho projevu nejspíš můžete do značné míry sám, nemají s "velkou" energetikou žádnou spojitost.

2) Vyřazení z aukcí "přístupu k volné kapacitě" nijak nebrání, pouze brání čerpání provozních dotací. Investor si musí vystačit jen s dotacemi investičními, ani ty ale evidentně solárním developerům nestačí.

energetik
23. duben 2021, 12:18

Emil

na mne se převážně obracejí zoufalí investoři abych jim pomohl vyřešit problém s distributorem a zatím mám velmi dobrou úspěšnost, kromě vymáhají odškodnění. To zatím takzvané "nezávislé" ERÚ vždy odmítlo a společně s distributorem se tvářili že se nic nestalo a zpětně vymazali i reklamace a čísla jednací i když měl zákazník dle energetického zákona nárok na odškodnění. Ale už mám vypracovaný postup jak řešit i toto.

pr
25. duben 2021, 17:01

Mohu energetikova slova potvrdit Emile. Opravdu zachránil nejednu statisícikorunu investorovi. A to i na projektech které předtím jiný předal bez vědomí distributora ač se zapolombovaným OM .....

Rosa
23. duben 2021, 11:34

jedná se o politickou frašku, od zdi ke zdi bez mozku, další blok se nepostaví, protože ti co se derou k moci jsou odborníci na svém místě. Když jsem chvíli poslouchal největšího ekonomického experta pirátů jak mluvil o změně sazby odvodů u důchodců, nebo několik vystoupení odbornice Pekárové, nečeká nás nic pěkného.

blaha.p
23. duben 2021, 13:00

No jestli jste volič této vlády a rusofil, tak vás mohu ujistit, že vás rozhodně nečekají hezké roky : ), pro demokraty a rusofoby to zas vypadá na hezká léta

St
24. duben 2021, 19:28

Chtěl bych se zeptat. Na základě jakých technických kritérií se vybírala zrovna daná velikost reaktoru. A zdali by nešla zvětšit. Jaké by byly pak klady a zápory daného řešení. Předem děkuji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se