Domů
Názory
Zdař bůh, OKD!
Důl Paskov

Zdař bůh, OKD!

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Podnik, který doplatil na covid, na špatný prodej a na pokles ceny uhlí končí. OKD postupně zahajuje likvidaci a na konci února uzavřelo dva velké doly ČSA a Darkov. Ačkoliv ekologičtí aktivisté dnes považují uhlí za slovo minulosti, byly i časy, kdy se jednalo o důležitou surovinu. Pojďme si OKD představit jinak než v politických svárech.

Historie dolu ČSA a Darkov

Důl ČSA – Důl Československé armády se skládal ze dvou závodů: Jan Karel a Doubrava, jejichž historie sahá až do roku 1860. Roku 1995 se pak připojil do té doby samostatný důl Doubrava. Jednotlivá důlní pole zasahují od Karviné až po Dětmarovice. zabírají plochu až od 26 km. Důl pak vytěžil cca 3 miliony tun za rok.

Důl Darkov – počátek sahá k až do roku 1852, kdy bylo zahájeno hloubění jámy Gabriela. Samotná výstavba však započala až v roce 1972, samotná těžba začala o deset let poté, 1982. K Darkovu byl přidán i důl Barbora, který skončil v roce 2002. Celkem měl Darkov tři závody: Gabriela, Barbora a důl 9. květen. Všechny tři pak vyprodukovali cca ročně kolem 4000 tun uhlí, bylo v nich zaměstnáno zhruba 3 800 zaměstnanců a tvořili rozlohu 25,9 km2.

Jak ČSA tak i Darkov byly bohužel epicentrem několika velkých tragédií. V dole Barbora vybuchl metan v 90. letech a usmrtil 30 horníků. V Doubravě (ČSA) zase došlo k velkým otřesům, při kterých tři horníci zahynuli a několik dalších bylo zraněno. V minulém roce pak propukla epidemie covidu právě v dole Darkov.

OKD v pár číslech

OKD má za sebou mnoho úspěchů, přešlapů i katastrof. Pomalu, ale jistě se stává minulostí sestávají se z několika zajímavých čísel.

Ostravsko-karvinské doly vznikly na základě znárodnění šesti těžařských společností (1946),  nejstarší z nich byla založená už v roce 1836 ( Severní dráha císaře Ferdninanda). Prvního ledna 1950 byl změněn název na Ostravsko karvinské doly, tedy  jak ho známe dodnes. V dole Dukla roku 1961 pak došlo k jedné z největších tragédií, kdy zahynulo až 108 havířů. 70. léta pak představují jedny z nejúspěšnějších z hlediska rozsahu těžby, za rok se vytěžilo až 28,8 milionů tun.

Po revoluci se stává z OKD akciová společnost, stát byl jediný akcionář. Právě začátkem 90. let zaměstnává podnik až 100 000  horníků. Poté, i díky jednotlivým útlumům dolů, začínají čísla pracovníků klesat až na 10 000. Rekordní těžba za den činila 27 tisíc vytěžených tun uhlí.

Během let 1991 – 2001 došlo k poklesu objemu těžby až o 37%. Přesto rok 2008 znamenal uvedení  OKD na pražskou a londýnskou burzu pod holdingem NWR. Osm let poté začíná postupný pád, i díky klesajícím cenám uhlí. Propad pokračuje i v objemu těžby, od roku 2010 do 2019 se snížil o 67%.

ZDAŘ BŮH UHLÍ!

Propad černého uhlí v České republice je způsoben nejenom cenou, ale velkými náklady na jeho těžbu. Mnoho dolů bylo vytěženo a ty, které zbyly, se nachází hluboko pod zemským povrchem. Samotná těžba se tak celkově stává nerentabilní. Ceny uhlí sice mohou mírně stoupnout, avšak své nejlepší hodnoty mají za sebou. OKD se postupně dostávalo do ztrát dlouhou dobu, bohužel ani za pomoci státu je nebylo schopno vykompenzovat. Černé uhlí bude na ústupu i celosvětově. Zásoby se tenčí a ceny nejsou atraktivní. Připočteme-li k tomu covidovou pandemii, ekonomickou krizi jí způsobenou: OKD i černé uhlí spěje ke konci. Poslední vozík OKD bude možná vyvezen v roce 2022. Už teď je jasné, že se s těžbou černého uhlí u nás brzy rozloučíme.

Štítky:Názor
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
pinurludek
4. březen 2021, 12:18

Dobrý den. V jednom článku 9 chyb. Prostě novináři rozumí všemu,jen neumí česky. Hezký den všem.

pr
4. březen 2021, 13:43

Pravděpodobně je dobře že k tomu dochází. A i pozdrav je optimistický, protože plusem je nemožnost ekonomistů nadále škodit při obcházení bezpečnostních předpisů v dolech a ofoukávání metanových čidel hadicemi sbíječek pro nerušenou práci štajgrů, kteří potom mohou hecovat cypy k výkonům řádu stovek procent normativu.

Takže méně mrtvých v dole bude po jejich zavření. Což může Bohu znít dobře paní autorko.

Erika Mezeyova
4. březen 2021, 14:38

Kolik lidi zemre denne pri dopravnich nehodach?A cim bude topit ostravsko karvinsko havirovsko? A kde se veme tepla voda? Tezba na CSM se prodlouzi o dalsi dva roky rada mesta Karvine s tim souhlasi vi moc dobre ze bez penez sachet bychom byli v koncich a spolehat na cechacky ze budou davat penize? Jasne vzdame se vlastnich zasob nerostnych surovin a budeme kupovat smejdske uhli ze zahranici za penize,ktere ani nemame.Vlada nebude podporovat cizi firmy ale nase statni.Musime vyvazet prodavat nase a ne naopak.A neni treba se zaobirat clankem nejake pani ktera plete dohromady Dul Doubrava a CSA.K otresu o kterem se nekde dozvedela,doslo na dole CSA v doubravskem ohradniku v roce 2015 a ne na dole Doubrava.A uz vubec nic nevi o navaznosti ostatnich firem na NASE uhli a tak by se dalo pokracovat...

JD
4. březen 2021, 19:00

Je pochopitelné, že ukončení těžby uhlí bude pro mnohé lidi v regionu nepříjemnou záležitostí. Je to kus dlouhé tradice a historie, a bez uhlí bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Energetika založená na uhlí se ale nevyhnutelně blíží ke svému konci. Je to tak ve více částech světa, a než si něco nalhávat, je třeba pokročit k řešením. O lidi v oboru je třeba se zavčasu postarat a dávat jim postupně nové příležitosti. Čím déle se to bude odkládat, tím to může být v budoucnu horší. Je třeba se vyhnout rizikům hromadných krachů a vln nezaměstnanosti.

Takže je to nepříjemné, ale musí se to udělat.

Teplárny nejen v Karviné a Ostravě přechází na plyn, případně jiné zdroje energie. Uhlí tady ještě pár let bude, ale moc dlouho nevydrží. Důvody jsou různé - kromě ekonomických a ekologických jde i o technologickou změnu.

Stavět ekonomiku na těžbě a vývozu domácích nerostných surovin a to ještě pomocí státních podniků, to je bohužel hodně špatný nápad.

Naopak region Vítkovic a Ostravy - Hrabůvky je příkladem, že se nové možnosti v regionu otevírají:

https://www.solarninovinky.cz/ocelove-srdce-republiky-se-zmeni-ve-vodikove-bezemisni-mesto/

kuk
6. březen 2021, 14:17

Už to měli zavřít dávno. Konečně do toho nebudem zbytečně rvát dotace z našich kapes. Hlavně že si to vládnoucí vyžírkové vzali pod křídla aby nepřišli o hlasy ve volbách, ale samozřejmě všchno jsme to zaplatili my ze svých kapes. Už když to Zemanova ČSSD rukou Sobotky střelila za pakatel a tím to sehrála do ruk Bakalovi, tak jsem si říkal že kolem toho bude ještě velkej tyjátr a taky že jo. Samozřejmě teď za všechno může jen a jen Bakala a nikdo jinej.

Jan Veselý
6. březen 2021, 14:47

Vítej Kuku, už tě omrzel Hybrid? Sice se obvykle shodneme, ale tady je to výjimka. Plánovaný dojezd výroby a ulumení v rukou státu považuju za dobré řešení. Hlavně když stát získal zpět OKD díky zápočtu nevymahatelné pohledávky. Jen měli ještě úředně uznaného gaunera Bakalu pořádně osolit. Ale asi to je pro český výkon spravedlnosti už moc velká ryba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se