80 % obnovitelných zdrojů v soustavě není problém, říká CEO 50Hertz

DomůNěmecko80 % obnovitelných zdrojů v soustavě není problém, říká CEO 50Hertz

V rozhovoru pro internetové vydání deníku Tagesspiegel Boris Schucht uvedl, že „80 % elektřiny z OZE v soustavě není problém“. Na významu jeho tvrzení přidává i fakt, že v přenosové soustavě společnosti 50Hertz, jejímž je ředitelem, mají OZE podíl již nyní přibližně 50 %

Velice pozitivně se k budoucnosti obnovitelných zdrojů energie v německé přenosové soustavě 50 Hertz vyjádřil její ředitel. Zatímco od environmentálních organizací jsou vysoké cíle v podílu OZE slyšet relativně často, od provozovatele přenosové soustavy s téměř polovičním podílem OZE to je výjimečné.

Významně se totiž podle jeho názoru v posledních letech zlepšila schopnost provozovatele přenosové soustavy integrovat OZE do soustavy, díky čemuž je možné v budoucnu podíl OZE ještě navýšit.

Vše podle něj začíná u důsledné predikce podmínek výroby z větrných a solárních elektráren, kde se nyní předpověď jejich analytiků liší od skutečnosti v průměru o dvě procenta.

SuedLink. Zdroj: TransnetBW

Zároveň ale připomíná, že samotná správná předpověď nestačí a jsou nutné další inovace k udržení bezpečného chodu soustavy.

„Jedním z mýtů současné energetiky je představa, že k integraci OZE je ihned nutná flexibilní záloha a to v podobě akumulace, omezování zatížení nebo záložních zdrojů. To je mýtus, již nyní máme soustavu více flexibilní, než potřebujeme a další potenciál je taktéž obrovský.“
Boris Schucht, ředitel německé přenosové soustavy 50Hertz

K dostatečně flexibilní soustavě napomáhají konvenční elektrárny, které mohou stále poskytovat regulační služby, i když pracují jen polovinu času.

Mimo to se v posledních 20 letech rozvíjely menší kogenerační jednotky na úrovni NN a VN, které 50Hertz taktéž zahrnuje mezi poskytovatele regulačních služeb.

Onshore větrný park Statkraft. Zdroj Flickr, Statkraft

V letošním roce v únoru navíc soustava 50Hertz poprvé umožnila větrným elektrárnám, aby se podílely na poskytování regulační energie. Dvě větrné farmy o výkonu 89 MW mohou poskytovat až 60 MW záporné regulační energie (omezení výroby v případě potřeby).

I přes všechna pozitiva Boris Schucht ale připomíná, že je nutné sladit výstavbu nových obnovitelných zdrojů elektřiny s rozvojem přenosové soustavy, která významně zaostává. Celkové náklady na udržení soustavy totiž přesáhly v Německu 1 mld. EUR a jen v jeho dílčí přenosové soustavě činily přibližně 350 mil. EUR.

Celý rozhovor je možné přečíst v německém jazyce na stránkách Tagesspiegel.de. Zdroj úvodního obrázku: 50Hertz.com