BNA: Nejnovější německá černouhelná elektrárna nejspíš skončí jako poslední v roce 2038

DomůNěmeckoBNA: Nejnovější německá černouhelná elektrárna nejspíš skončí jako poslední v roce 2038

Nově zprovozněná německá černouhelná elektrárna Datteln 4 bude nejspíš odstavená z provozu jako poslední v rámci plánovaného odstavování německých uhelných zdrojů. Jak uvedl německý energetický regulátor BNA, uhelný zdroj Uniperu o instalovaném výkonu 1,1 GWe figuruje na seznamu jako poslední s rokem odstavení 2038.  

BNA zveřejnila předběžný harmonogram povinného uzavírání černouhelných elektráren v zemi, které začne nejpozději v roce 2027. Elektrárna Datteln 4, která začala vyrábět elektřinu na začátku loňského roku, je na řadě jako poslední. Generální ředitel Uniperu Andreas Schierenbeck potvrdil záměr společnosti udržet Datteln 4 v provozu do konce roku 2038.

Mezi další jednotky, které se uzavřou mezi posledními, jsou následující elektrárny, které zahájily komerční provoz v letech 2013 a 2015: Onyx Wilhelmshaven (726 MWe), GKM Mannheim 9 (843 MWe), ENBW Karlsruhe 8 (834 MWe), Steag Walsum 10 (725 MWe) a Trianel Luenen ( 735 MWe).

Celý seznam je k dispozici na webových stránkách regulačního orgánu BNA a bude předmětem konzultací až do 1. února 2021.

Možnost předčasného uzavření na základě aukcí

Společnosti však mohou upřednostnit předčasné uzavření prostřednictvím německého nabídkového řízení, které nabízí provozovatelům elektráren platby za tato předčasná uzavření do roku 2026. Tuto možnost již využily společnosti RWE a Vattenfall, které uzavřou své černouhelné zdroje Westfalen E (764 MWe) a Moorburg (1 600 MWe) do konce letošního roku. Elektrárny jsou v provozu pouze šest, respektive pět let a o jejich uzavření se rozhodlo po úspěšném podání nabídek v prvním kole nabídkového řízení.

Další aukce na předčasné uzavření zdrojů má objem 1,5 GW a bude přijímat nabídky do 4. ledna.

Přestože si Berlín klade za cíl vyřadit uhelné elektrárny z provozu do konce roku 2038, někteří analytici prognózují dřívější uzavření všech bloků v důsledku rostoucích nákladu na emisní povolenky. Pro ilustraci, tento týden se cena emisních povolenek pohybovala na rekordně vysoké úrovni nad 33 EUR/t.

Zdroj úvodní fotografie: UNIPER