Domů
Německo
Environmentální skupiny tlačí na Německo, aby dostálo svých cílů ohledně uzavírání uhelných elektráren
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Environmentální skupiny tlačí na Německo, aby dostálo svých cílů ohledně uzavírání uhelných elektráren

V Německu se bude vyjednávat kdy a které uhelné elektrárny budou uzavřeny. Již předběžné plány vyvolávají vlnu nevole u environmentálních skupin. RWE navíc požaduje dvojnásobnou kompenzaci za uzavírání, což může být zásadní problém.

Výsledný report německé uhelné komise vyšel na konci ledna. Dle reportu má být v roce 2030 v provozu pouze 9 GW uhelného výkonu ze současných 43 GW. Nejbližší dílčí cíl je stanoven pro rok 2022, do kdy se mají uzavřít hnědouhelné elektrárny o celkovém výkonu 5 GW.

V současné chvíli se německá federální vláda a energetické společnosti připravují na vyjednávání, které konkrétní elektrárny budou uzavřeny a kdy. Ale než vůbec vyjednávání stačila započít, zpravodajský portál EURACTIV uvedl, že environmentální skupiny jsou pohoršeny.

Problémy s uzavíráním zdrojů

Jedním z hlavních problémů, na který poukazují, je právě cíl 5 GW do roku 2022. Do roku 2022 se budou kvůli stáří uzavírat již jiné elektrárny o celkovém výkonu 2 GW, které se údajně do plánu započítají. To znamená, že fakticky je třeba předčasně uzavřít pouze 3 GW výkonu z hnědouhelných elektráren namísto 5 GW.

Dalším problémem jsou elektrárny v oblasti Neurath a Niederaussem, oboje ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Právě zde environmentální skupiny nejvíce usilují o předčasné uzavření všech uhelných elektráren. Nicméně místní úřady plánují na zmíněném místě uzavřít pouze 2,4 GW výkonu z uhelných elektráren, což je přejatý návrh majitelů zdrojů.

Vyjednávání o tom, kdy a které uhelné elektrárny budou uzavřeny, bude zřejmě ještě dlouhý proces, který pravděpodobně bude mít ve výsledku mnoho kritiky. V současné chvíli se bohužel ještě zdá být problém financování, záležitost, která je od začátku největší překážkou ve vyjednávání.

Finance budou problém

Německá vláda jasně sdělila, že na tento proces nebudou použity žádné dodatečné finance nad rámec vládního rozpočtu. Navíc kvůli slabší ekonomické situaci bude ve vládním rozpočtu chybět zhruba 25 miliard euro.

S uzavíráním uhelných elektráren bude spojeno mnoho výdajů. I s přihlédnutím k těmto okolnostem počítá plán s kompenzací ve výši zhruba 600 milionů euro za každý GW výkonu uzavřených elektráren.

Nicméně minulý týden ředitel společnosti RWE Rolf Martin Schmitz prohlásil, že očekávaná kompenzace za 1 GW uzavřeného výkonu by měla být 1,2 až 1,5 miliard euro, tedy minimálně dvojnásobek původního plánu. Jako důvod uvedl mimo jiné nutnost kompenzovat i přilehlé uhelné doly.

Představitelé environmentálních skupin byli rozhořčeni a vidí vyjednávání spíše jaku hru mezi RWE a vládou Severního Porýní-Vestfálska.

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul

Komentáře

(1)

JVr

21. únor 2019, 17:19

No tak.. peníze se hodí ženo.. pokud by 2GW měly být zavřený tak jako tak... Kdo by si za to nenechal zaplatit 3 mld €, když vláda rozdává z peněz daňových poplatníků ????.

To jsem teda na tohle zvědav, jak to dopadne. Lidem za to, že jim zakazují jezdit do měst 5let starými auty nic nedali, ale za uzavření dosluhujících elektráren zaplatí RWE miliardy?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.