Domů
Německo
Ekonomické instituty: V případě přerušení dodávek plynu z Ruska projde německá ekonomika recesí
Rafinérie. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Ekonomické instituty: V případě přerušení dodávek plynu z Ruska projde německá ekonomika recesí

Německé ministerstvo hospodářství uvádí ve své měsíční zprávě, že válka na Ukrajině představuje značné riziko pro tamní ekonomiku. S tím souhlasí i ekonomičtí experti. Ekonomické instituty - RWI v Essenu, DIW v Berlíně, Ifo v Mnichově, IfW v Kielu a IWH snížily základní projekci růstu ekonomiky v roce 2022 z 4,8 % na 2,7 % a pro rok 2023 předpokládají růst o 3,1 %. Informaci přinesl zahraniční server Reuters.

Předsedové tří německých parlamentních výborů po své návštěvě Ukrajiny vyzvali Evropskou unii, aby co nejdříve uvalila embargo na ruskou ropu. Předseda německého výboru pro zahraniční věci Michael Roth uvedl, že omezení dodávek ruské ropy by bylo velmi důležitým signálem, protože by ovlivnilo hlavní zdroj příjmů Ruska.

Kancléř Olaf Scholz přitom uvedl, že Německo by mohlo ukončit dovoz ruské ropy do konce roku. Země již snížila dovoz energií, přičemž ruská ropa nyní tvoří 25 % dovozu, začátkem roku to bylo 35 %.

Nedávno zveřejněný průzkum veřejného mínění však podle agentury Reuters, která zprávu přinesla, ukázal, že většině Němců se myšlenka na ukončení importů z Ruska nelíbí.

Vyhlídky jsou nepříznivé, ale také nepravděpodobné

Přední ekonomické instituty Německa ve středu navíc uvedly, že v případě náhlého přerušení dodávek plynu z Ruska by Německo čelilo prudkému poklesu HDP. Náhlé zastavení ruských dodávek energie by podle institutů zpomalilo hospodářský růst na 1,9 % v letošním roce a v roce 2023 by vedlo k poklesu o 2,2 %.

„Pokud by došlo k přerušení dodávek plynu, německá ekonomika by prošla prudkou recesí," konstatoval Stefan Kooths, viceprezident a ředitel výzkumu hospodářských cyklů a růstu v Kielském institutu pro světovou ekonomiku. Tento nepříznivý scénář ale výzkumníci nepovažují za pravděpodobný.

Kumulativní ztráta hrubého domácího produktu (HDP) v letech 2022 a 2023 by v případě takového zmrazení dodávek pravděpodobně činila přibližně 220 miliard eur, tedy více než 6,5 % ročního hospodářského výkonu, uvedlo pět institutů.

Vše záleží na délce a intenzitě války

Německé ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě uvedlo, že válka na Ukrajině "představuje značné riziko" pro ekonomiku, ale je těžké vyčíslit dopady. „Závisí do značné míry na délce trvání a intenzitě války," píše se ve zprávě.

Úřad navíc předpokládá, že v nadcházejících měsících bude soukromou spotřebu pravděpodobně zatěžovat míra inflace vyvolaná cenami energií a nejistota způsobená ruskou intervencí na Ukrajině.

Obchodní toky a dodavatelské řetězce byly ovlivněny válkou, uvedlo ministerstvo a dodalo, že nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje zůstává odpovídajícím způsobem vysoká.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vojvodik Petr
16. duben 2022, 13:39

Spíš destrukcí.

petr
17. duben 2022, 10:51

Je pravdou, že by to byl velký problém, avšak by to nejen SRN posunulo rychle dále.

Jen připomínám z hodiny chemické technologie : 1 tuna hnědého uhlí = 680 m3 svítiplynu = 400 m3 ekvivalentního zemního plynu.

Tedy 150 mld m3 - převod výroby elektřiny na uhlí (100 mld.m3 úspora) = 125 mil. tun h.u.

Tedy kdyby spolkové hospodářství řídil Albert Speer, tak by asi už řešení bylo hotové....

Dnes to ale řídí jen úředníci bez odvahy...

miro novak
17. duben 2022, 11:05

odvaha , to je to najdolezitejsie v procese rozhodovania, naco nam je zdravy rozum, ze?

ll
20. duben 2022, 14:37

Výroba energoplynu z uhlí je o.k. a je to už vyčištěný (na cca 24% CO) a odsířený EP, ale poměr mezi energoplynem a zemním plynem je 2.8:1, EP má výhřevnost cca 11,5-12 MJ/m3 a ZP 34,6.

Miloslav Černý
17. duben 2022, 20:59

Nelze stavět krvavý plyn či jiné suroviny nad lidskými životy. Lidstvo přežilo horší katastrofy, přežije i paranoidního Putina a jeho přisluhovače.

Michal K.
17. duben 2022, 22:23

echo24. cz/a/SSpRL/cinane-nakupuji-drahy-lng-v-americe-a-s-astronomickymi-zisky-ho-preprodavaji-do-evropy

nielen, ze nas doji/podoji USA, ale uz aj Cina.

Stava sa EU koloniou ?

hellokitty
18. duben 2022, 09:59

ale ze si z ciny kupujete blbosti na aliexprese co sa nedaju ani vyreklamovat vam nevadi, zvlastne uvazovanie

Michal K.
18. duben 2022, 19:32

no ja konkretne som na aliexpresse nakupil asi 2x.

a chyba mi somarsky mostik na to co som pisal.

miro novak
18. duben 2022, 23:23

tym mostikom je on sam.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se