Domů
Německo
Engie prodává 2,3 GW výkonu v uhelných zdrojích v Německu a Nizozemsku

Engie prodává 2,3 GW výkonu v uhelných zdrojích v Německu a Nizozemsku

Francouzská Engie, která je z necelých 24 % vlastněná státem, prodává čtyři uhelné elektrárny v Německu a Nizozemsku soukromému investičnímu fondu Riverstone Holdings LLC. Celkový instalovaný výkon prodávaných zdrojů je 2 345 MW. 

Engie podepsala smlouvu o prodeji jedné nizozemské (Rotterdam) a tří německých (Farge, Zolling a Wilhelmshaven) uhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 2 345 MW. Kromě uhelných bloků transakce zahrnuje 21MW biomasový blok a 46MW plynový blok v elektrárně Zolling.

Podle vyjádření společnosti povede transakce k poklesu čistého konsolidovaného dluhu společnosti o zhruba 200 milionů eur.

„Tato transakce je plně ve shodě se strategií skupiny být světovým lídrem v přechodu k bezuhlíkové energetice. Své investice zaměřujeme na korporátní společnosti a lokální autority, velké projekty rozvoje obnovitelných zdrojů energie a nezbytné přizpůsobení elektrizačních a plynárenských soustav energetickému přechodu,“ uvedla výkonná ředitelka Engie Isabelle Kocherová.

Kocherová dodala, že na uvedené aktivity hodlá Engie v období 2019 až 2021 alokovat 12 miliard eur.

Engie na konci roku 2015 oznámila, že postupně uzavře nebo prodá svá uhelná aktiva a nebude budovat žádné nové uhelné bloky.

Po prodeji výše uvedených elektráren klesne podíl uhelných elektráren na globální výrobní kapacitě Engie na 4 %. Na konci roku 2015 to bylo zhruba 13 %.

Prodej uhelných elektráren Engie navazuje na prodej aktivit v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG) francouzské společnosti Total, který byl dokončen v červenci loňského roku. Hodnota této transakce, která znamenala odchod firmy z oblasti průzkumu a těžby ropy a plynu, byla 1,5 mld. USD.

Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Zolling. Zdroj: wikimedia

Komentáře

(3)

Jan Skoupý

30. duben 2019, 08:59

Tak to je dobrý vtip, z výdělku, který si na uhelných elektrárnách vydělala a měl by částečně sloužit k likvidaci případně zavřené elektrárny, si koupí OZE a uhelky jen přehodí na někoho dalšího.... :D ten si pak bude muset další X-let provozovat na 100% aby si zaplatil investici a ještě likvidaci elektrárny... a tomuhle říkají, že se stanou bezemisní energetickou společností ??

Milan Vaněček

30. duben 2019, 09:23

A o Engie (Francouzská, multinacionální, starobylá firma) ve Wikipedii píší:

"ENGIE is a pioneer in nuclear energy in Europe with the development of the first pressurised water reactor built in Belgium. It is one of the few players in the sector to develop expert skills in both upstream (engineering, purchasing, operation, maintenance) and downstream (waste management, dismantling) activities."

Takže mi z toho vychází: Francouzi: Engie, jádro (na belgickém území) ne, uhlí ne, OZE ano, .....

Nějak se to zamotává, kdo bude likvidovat ty staré uhelné doly a elektrárny, vysloužilé JE, .... Že opět zvítězí kapitalizace zisků, socializace ztrát?

frank

30. duben 2019, 12:34

Kdybych nevěděl, že začátkem tohoto měsíce Engie utratila 8,6 miliardy dolarů za plynový byznys v Brazílii, kde nakupovali od Petrobrasu , tak bych si řekl, že jim skutečně jde o bezuhlík a bezemise , jenže spíš to vypadá, že jak kde :) :

Trošku to připomíná německou nejadernou a neuhelnou strategii, kdy německé firmy čerpají dotace na vývoz uhelné a jaderné technologie mimo Evropu :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.