Domů
Německo
Habeck: Úspěch v rozvoji větrných elektráren závisí na spolkových zemích
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Habeck: Úspěch v rozvoji větrných elektráren závisí na spolkových zemích

Německo
29 komentářů
30. září 2022, 12:39
Jan Budín

Dosažení německých ambiciózních cílů v oblasti rozvoje větrných elektráren bude do velké míry záviset na vynaloženém úsilí jednotlivých spolkových zemí. Současné tempo rozvoje těchto zdrojů je přitom v některých státech neakceptovatelné. Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire to začátkem tohoto týdne uvedl německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Habeck během svého projevu na konferenci WindEnergy Hamburg 2022 upozornil, že stávající instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu, který činí zhruba 57 GW, trvalo vybudovat několik dekád. Aby bylo dosaženo stanovených cílů, musí být stejný instalovaný výkon nyní vybudován během osmi let.

V roce 2021 byly nicméně uvedeny do provozu pouze 2 GW nového výkonu, přičemž pro udržení potřebného tempa rozvoje bylo zapotřebí instalovat 10 GW. Přesně takový výkon je přitom dle Habecka aktuálně "uvězněn" ve zdlouhavých povolovacích řízeních v jednotlivých spolkových zemích, které nemůže federální vláda ovlivnit.

"Pokud budou spolkové země dělat svoji práci, máme šanci. V opačném případě prohrajeme," uvedl Habeck a dodal, že nerozumí tomu, že některé státy mají stále zavedena přísná pravidla pro rozvoj onshore větrných elektráren, jako je například bavorské pravidlo 10H.

Uvedené pravidlo 10H stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice loni na podzim reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.

Změna postoje Bavorska k větrníkům

Zahraniční server Clean Energy Wire v souvislosti s postojem Bavorska k rozvoji větrné energetiky uvedl, že v posledním roce došlo k významnému posunu ve veřejném mínění týkajícím se zmiňovaného pravidla 10H.

Zatímco před rokem podporovalo toto pravidlo téměř 55 % obyvatel Bavorska a 38 % bylo proti, nedávno zveřejněný průzkum bavorskou Stranou zelených ukazuje na změnu veřejného mínění. Podle uvedeného průzkumu bylo 54,4 % určitě nebo spíše pro zrušení pravidla 10H. Naproti tomu 38,1 % dotázaných bylo určitě nebo spíše pro zachování pravidla v platnosti.

O změně postoje Bavorska k větrné energetice svědčí i vyjádření tamního premiéra ze srpna letošního roku. Ten během rozhovoru ve veřejnoprávní televizi ZDF uvedl, že by v zemi mělo vyrůst přes 1000 větrných turbín.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Zdeves Pavel
1. říjen 2022, 20:16

Je jasné že se Habeck snaží hodit svoji odpovědnost a neschopnost za zajištění el.energie na spolkové země.

Miloslav Černý
30. září 2022, 13:43

V souvislosti s našimi obdobnými podmínkama to lze uplatnit i u nás. Buď budeme brečet stále nad neustálím růstem cen a všechno Německé kritizovat nebo si zvolíme méně bolestnou variatu jako oni.

Rejpal
1. říjen 2022, 00:55

Jsem pro stavbu VTE začít s výstavbou na Petříně a Kafčích horách stejně jako v bezprostřední blízkosti všech velkých měst tedy co nejblíže místům spotřeby.... Nějaké 10H je k ničemu takže VTE by mohly lemovat jižní spojku a celý Pražský okruh Piráti říkali ,že Praha má být zelená tak do toho kupředu po zelené zpět ani krok.

Xoor
30. září 2022, 14:10

Jasný, jsem pro. Máknem na jádru, abychom tu do 10let měli alepoň 3 další reaktory.

Miloslav Černý
30. září 2022, 14:24

A za nejistou dobu výstavby zalezeme do děr a budeme šetřit nedostatkovými svíčkami., zapomněl jste dodat. Vskutku perspektivní výhled. Bezďákum by to vadilo ze všech nejmíň ty jsou již dobře adaptovaný.

Xoor
1. říjen 2022, 09:07

Když půjdem cestou oze teda (větr a fve zbytek je statistická chyba) čím nahradíme doby, kdy nefouká a nesvítí? Plyn bude minimálně 5 let dost drahý jako prase.

Miloslav Černý
1. říjen 2022, 14:00

Tento problém tady byl mnohokráte řešen. Navíc čím větří vybudovaná kapacita, tím se bude toto doba zkracovat. V případě, přebytků, tady zase bude prostor na výrobu syntetckého paliva, vodíku, těch variant je podstatně víc.

Emil
1. říjen 2022, 14:18

1) Tento problém tady byl mnohokráte řešen ale nikdy nebyl vyřešen, protože ani žádné realizovatelné řešení momentálně nemá.

2) Doba se zkracovat nebude, protože hodnota limitně se blížící nule * cokoliv je pořád hodnota limitně se blížící nule.

3) Výroba syntetického čehokoliv je z "přebytků" ekonomický nesmysl, aby se takové zařízení zaplatilo, potřebuje využití alespoň 50 % času a ne méně než 10 %.

Miloslav Černý
2. říjen 2022, 10:26

Z takovou skepsí p Emila se odsuzujeme na trvalou vysokou inflaci. JEDU nám v krátké době a za rozumný peníz nikdo nepostaví a za 20 let bude pohled na tento problém při současném celosvětovém usilí úplně jiný.

Emil
2. říjen 2022, 10:50

Před dvaceti lety při spouštění Temelína se také tvrdilo, že za 20 let bude pohled na tento problém úplně jiný". Není úplně jiný a dokud se budeme spoléhat na nějakou energetickou "wunderwaffe", jako to děláte vy, tak budou ty problémy čím dál horší.

Miloslav Černý
3. říjen 2022, 12:59

Pro Emila. Před 20 lety nebyla válka na Ukrajině a o alternativě v podobě OZ nemohlo být ani řeči.

Emil
3. říjen 2022, 13:27

Proč o alternativě v podobě OZ tehdy odpůrci dostavby tak básnili a proč na ni před 20 lety Němci vsadili a rozhodli o odstavení všech jaderných elektráren, když prý o ní nemohlo být ani řeči?

Ve skutečnosti se za těch 20 let změnilo jen to, že se prakticky ukázalo, že žádná alternativa v podobě OZ neexistuje, že existuje jen alternativa v podobě kombinace "OZ" a fosilních paliv.

Milan Vaněček
3. říjen 2022, 14:35

ad Emil: celý hospodářsky vyspělý svět staví nejvíce obnovitelné zdroje, je to vidět z každoročních statistik. To není jen německé specifikum. A celý svět má mnohem levnější elektřinu než nyní ČR a Německo a Francie.

Zkrátka, Evropská unie něco nezvládla.

Temelína se to určitě netýká, stejně celá jeho dvacetiletá produkce se vyváží (v současnosti je prodaná na Lipské burze za mnohem nižší ceny na roky 2022, 2023, .. do Německa než jsou ceny za které ji ČEZ prodává nám. A stát to ještě cca 70 miliardami Kč "garantuje".

Kdybychom měli další reaktory v Temelíně, tak by se do Německa prodávalo ještě více a ještě laciněji a my (10 milionů občanů) bychom stejně z toho nic neměli, jen management a akcionáři ČEZ by byli ještě spokojenější ...

A nám zůstává drahá elektřina. Kde asi soudruzi z ČR udělali chybu (abych parafrázoval Pelíšky).

richie
3. říjen 2022, 15:09

ad Miloslav Černý 1. říjen 2022, 14:00

Tento problém tady byl mnohokráte řešen. Navíc čím větří vybudovaná kapacita, tím se bude toto doba zkracovat. V případě, přebytků, tady zase bude prostor na výrobu syntetckého paliva, vodíku, těch variant je podstatně víc.

co veta to perla .. predpokladam, ze vase vzdelanie je mimo nejaku technicku/tenchologicku sferu, jedine toto vas ospravedlnuje pri takychto vyjadreniach

samozrejme nemusi byt kazdy technicky vzdelany a su obcas potrebne aj humanitne profesie, ale ak tomu nerozmueju, nech sa do toho ne***u

zial podobne je na tom Timmermans (studoval francuzsku literaturu - co je isto velmi zaujimava oblast), no ten sa snazi svoje uletene vizie (a z technologickeho hladiska absurdne) aj nasilu pretlacit

Jiří Syn
2. říjen 2022, 22:31

Jakože OZE se stavějí samy, rychle a zadara? To se vám jen zdá, protože jsou na ně dotace jak prase. Ano bez OZE se neobejdeme, ale proč obcházet zákony a umožňovat lidem nanutit 200m vysoké větrníky pod okna? Když se jednalo o jaderky, to lítaly právní žaloby jedna radost, ale pro větrníky se najednou vyjímka udělá??

Jan Stehlik
30. září 2022, 15:12

Energie máme dost , jen ji vyvážíme do těch zemí , které mají občasné zdroje . Prostě jim nefouká , tak musíme zaskakovat za ně . To je vlastně duvod té drahoty , že nemají stabilní zdroje.

Petr
1. říjen 2022, 12:39

Energii Německo a ČR vyváží do černých energetických děr Evropy = do Maďarska, severní Itálie a na Balkán. Pověsti o Německu, které by si bez české energie ani neškrtlo, jsou jen a jen scifi.

Ivan Švančara
30. září 2022, 15:55

Milousi, Nemci za jistou dobu 2 dekad Energiewende uz do tech der zalezaji

Ladislav Novák
30. září 2022, 14:47

Takhle vypadá výsledek NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÉ POLITIKY NA SVĚTĚ. Výroba el. energie v Německu ve 2. polovině září 2022.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.09.2022/30.09.2022/today/

Tohle opravdu chceme za promarněné biliony (tisíce miliard) EUR? 8-O

feliz navidad
1. říjen 2022, 09:18

Vymyšlený to mají dobře, akorát to počasí jim do toho hází vidle...

richie
30. září 2022, 17:10

posledne tri dni nemecko zachranovali okolite staty .. a to este zima poriadne nezacala .. plynu maju v zasobnikoch len tak tak na dva mesiace .. bude veselo .. a tento energeticky blud chcu nanutit vsetkym neokolo

Petr
1. říjen 2022, 19:25

To je blábol. Německo v posledních dnech posílá přebytky své větrné energie na všechny strany. Pohádce o Německu stojícím nad propastí a Temelínu, který jej zachraňuje, může věřit jen naivní jádrooptimista z Čech.

Ivan Novák
1. říjen 2022, 20:33

Záleží, jaký interval vyberete. V závislosti na vrtoších přírody někdy levně vyvážejí, jindy draho dovážejí. Za flexibilitu se platí.

Podstatné je, že nejsou a v příštích mnoha letech nebudou schopni zeleně (na okraj - při započítání přímých i nepřímých investic nákladně) vykrýt každý okamžik diagramu, pořád bude muset být k dispozici velká skupina elektráren schopných vyrábět na povel a dlouho. Jejich provozovatelé je v červených číslech držet při životě jistě nebudou. Pro spotřebitele a daňové poplatníky to začíná být už tak trochu katastrofálně neekonomické.

richie
3. říjen 2022, 09:55

to Petr 1. říjen 2022, 19:25

To je blábol. - vyprosujem si taketo oznacenie od osoby,co tu za cely cas nedala absolutne ziadne fakticke argumenty a kazdy prispevok je len zbierka nezmyselnych vyhlaseni ako za cias socializmu

moje vyjadranie si mozete pekne overit na tvrdych datach priamo z nemeckeho zdroja:

https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_import_export/26.09.2022/03.10.2022/today/

Německo v posledních dnech posílá přebytky své větrné energie na všechny strany.

a toto je druhy problem, ktoremu evidentne absolutne nerozumiete - ano cez vikend sa v nemecku situacia trochu otocila - lebo prisiel viikend (nizsia spotreba) a zacalo konecne viac fukat na VTE - ale co sa stalo?

- nemaju to kde spotrebovat (prebytok vykonu)

-nemaju to kde ulozit (mizive akumulacne kapacity)

- nemaju to ako preniest do oblasti kde by aspon cast spotrebovali (desatrocia nedostatocna kapacita prenosovej sustavy)

=> vysledkom je ze to tlacia odusu kde sa da a pretazuju prenosovky okolitym statom

ale akonahle prestane fukat, tak su v *** ako doteraz (ako naposledy tri dni 28-30.9.) a zufalo budu v rannych a vecernych spickach tahat vykon od okolitych susedov =>

- znova pretazuju prenosovky susedom

- dvihaju cenu vsetkym naokolo (aj tym, co nemaju problem s nedostatkom vlastnej vyroby)

- sposobuju nestabilitu na presnosovke aj trhu

Vladimír Šťastný
30. září 2022, 20:26

Ta jejich "méně bolestná varianta", je bude ještě pořádně bolet.

Miloslav Černý
3. říjen 2022, 12:53

Bohužel nás s nimi ještě víc. S tímto stavem však nelze počítat za 10 či 20 let, neboť tempo vývoje se stále zrychluje. Současný neutěšený stav zapříčinila válka na Ukrajině a ta nemůže trvat věčně.

richie
3. říjen 2022, 15:15

..Současný neutěšený stav zapříčinila válka na Ukrajině..

toto nie je pravda (resp. nie cela), aktualny konflikt len urychlil a mozno trochu aj zvyraznil to ci by nas cakalo o par rokov aj bez neho .. a mozno aj s vacsimi nasledkami ci zavislostou ...

..ved "problemy" s dodavkami a cenami (ako prejav zle nastavenej energetickej strategie/politiky) zacali minimalne uz koncom minuleho leta, teda dlho pred eskalaciou a vypuknutim konfliktu..

richie
30. září 2022, 15:31

..uvedl Habeck a dodal, že nerozumí tomu, že některé státy mají stále zavedena přísná pravidla pro rozvoj onshore větrných elektráren, jako je například bavorské pravidlo 10H.

asi by mu to mal niekto vysvetlit, aby porozumel, ze nie kazda oblast ma rovnake predpokladay na budovanie VTE .. napr. to kritizovane Bavorsko ma najnizsiu kategoriu (zona I z piatich ) z pohadu ohodnotenia veternych zon .. teda aj efektivita vystavby VE tam bude vyrazne nizsia

ak by tu istu energiu a peniaze tlacil do predlzenia/obnovenia prevadzky JE, ktore odstavili posledne dva roky - ktore by pravdepodobne bez problemov mohli fungovat este cca 20 rokov a dodavat naozaj lacnu a hlavne stabilnu elektrinu (a relativne rychlo) .. a zacat konecne stavat aj nejaku akumulaciu k tym nahodnym zdrojom, velmi by to pomohlo a nie len nemecku..

Ivan Novák
1. říjen 2022, 22:59

Jak vzít z dlaně chlup, když tam není. Potřebná kapacita akumulace přesahuje současné možnosti jejího rozvoje o několik dekadických řádů. Od října do února je tu málo světla a vítr i nad Severním mořem si někdy dává pauzu třeba dva týdny. Stačilo by použít kupecké počty, ale nad ně jsou humanitní vzdělanci povznesení. Drží se plánu jako klíště, on ten plyn někdo zaplatí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se